$
רכב

בלעדי לכלכליסט

גל של יבוא מקביל: חלופות גם לרכישת וולוו, מיצובישי ופיאט

החל מינואר 2021 יתאפשר לכמה חברות לייבא ביבוא מקביל שורת מותגים שעד כה נמכרו בישראל רק באופן ישיר על ידי היבואנים הוותיקים הבלעדיים. לפי פסיקת העליון, היבואנים הרשמיים יחויבו לתת אחריות גם למכוניות שלא יירכשו מהם

תומר הדר 12:2826.10.20

היצע מותגי הרכב הזמינים בישראל צפוי להתרחב בשנה הבאה עם תחילת שיווקם ביבוא מקביל של כמה מותגים חדשים — כאלה שעד כה יובאו רק על ידי היבואנים הוותיקים. כך עולה מרישומי משרד התחבורה שהגיעו לידי כלכליסט. יתרה מזאת, בשנה הבאה צפויים להיכנס לתחום היבוא המקביל כמה שחקנים חדשים שלא היו פעילים בו עד כה.

 

 

 

לפני כשלוש שנים עבר באופן סופי חוק רישוי רכב שמגדיר את סוגי יבואני הרכב השונים שיהיו פעילים בישראל. החוק מתייחס ליבואן ישיר שרוכש את המכוניות ישירות מיצרן הרכב, יבואן עקיף (מקביל) שרוכש את המכוניות מסוכן של יצרן הרכב (דילר) ויבואן זעיר שמייבא לארץ כמות מוגבלת של מכוניות, בדרך כלל דגמי יוקרה.

  

רכב שטח כביש וולוו  XC90 רכב שטח כביש וולוו XC90

 

משרד התחבורה אינו מפרסם את היקף היבוא המקביל, אך לפי הערכות, ב־2020 יובאו ארצה יותר מ־10,000 מכוניות ביבוא מקביל, כלומר שלא באמצעות יבואן הרכב הוותיק.

 

 

 

רשימת יבואני הרכב והמותגים השונים ל־2021 חושפת כמה מותגי רכב חדשים שיגיעו ארצה ביבוא מקביל, בעיקר כאלה שעד כה יובאו לישראל באופן בלעדי על ידי יבואני הרכב הוותיקים. כך, למשל, עולה כי במהלך החודשים הקרובים יחל יבוא של מכוניות וולוו על ידי אוטו מקס, שמייבאת לישראל ביבוא מקביל גם מכוניות טויוטה, ג'יפ ופולקסווגן. אוטו מקס נחשבת לשחקנית הגדולה בתחום ויש לה כמה סניפים. לצד וולוו יתווספו גם פיאט ופורד למכוניות שאוטו מקס תורשה מעתה לייבא.

 

לצד היצרנים החדשים שאוטו מקס תייבא בקרוב ארצה, מופיע מותג חדש נוסף ביבוא המקביל: מיצובישי שהזיכיון ליבוא המקביל שלה נמצא בידי חברת גז פרו. גם גז פרו נחשבת לשחקנית חזקה בתחום. היא מייבאת כיום לישראל בין היתר את המותגים פולקסווגן וטויוטה.

 

כמו כן מופיעים גם כמה יבואנים מקבילים חדשים שלפי רישומי משרד התחבורה נמצאים בעיצומם של מהלכי כניסה לתחום היבוא המקביל. כך, חברת "הקנייה הבטוחה" מפתח תקווה הגישה בקשות לקבלת רישיונות יבוא למספר מכוניות יוקרה גרמניות כדוגמת אאודי, מרצדס וב.מ.וו. כמו כן אנוקוב גרופ מהרצליה עתידה לייבא ארצה ביבוא מקביל את לנד רובר. וכן סמארט ומרצדס. במקרים אחרים יבואנים של רכבי יוקרה "משתנמכים". למשל בלאק פוקס מהרצליה המתמחה ביבוא מכוניות יוקרה הוציאה רישיון ליבוא של מכוניות טויוטה.

 

בשבוע שעבר קבע בית המשפט העליון כי יבואני הרכב הוותיקים יחויבו לתת אחריות למכוניות שהגיעו ארצה ביבוא מקביל, גם אם מדובר במכוניות מדגמים שאינם מיובאים לישראל על ידי יבואן הרכב הוותיק. כיום, בפועל, ברובם המקרים, מכוניות שמגיעות ארצה ביבוא מקביל זולות מעט מן המכוניות המקבילות שמגיעות באמצעות היבואן הוותיק. עם זאת, בחלק מהמקרים, למשל ביבוא של דגמי ג'יפ, יצאו היבואנים הגדולים במבצעי מכירות במקביל להגעת הדגמים החדשים ביבוא מקביל.

x