שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

רציתם חינוך? קיבלתם מלחמה

לאורך המשבר מתפקדים משרדי הממשלה כקבוצות אינטרסים ונאבקים זה בזה. משרד החינוך מתעקש שבתי הספר אינם גורם תחלואה. משרד הבריאות מציג נתונים על גילאי 0–17 בלי אבחנה. והציבור מאבד אמון בפקידות

שחר אילן 07:0425.10.20
ביום חמישי פרסם פורום של מומחים לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית, מסמך שתקף בחריפות את משרד הבריאות על התעלמותו מהצורך הדחוף לפתוח את בתי הספר. תשעה מומחים כתבו שבדו”ח תחלואת הקורונה בילדים של משרד הבריאות, “חסרה ההכרה בתפקיד החיוני שבתי הספר ממלאים בהתפתחותם הגופנית, השכלית, הרגשית והחברתית של ילדים, בתזונתם ובצמצום פערים בחברה וכן בהשפעה על מצבם הכלכלי של הורי הילדים והמדינה”.

 

היום ייערך בקבינט הקורונה דיון בנושא פתיחת מערכת החינוך, ולקראתו התחוללה, שוב, מלחמה בין מערכות הבריאות והחינוך. לאורך המשבר מתפקדים משרדי הממשלה כקבוצות אינטרסים ונאבקים זה בזה, במקום לחתור לפתרונות משותפים. יש גם ויכוח על עובדות. משרד החינוך מתעקש עד כה על כך שבתי הספר אינם גורם תחלואה. משרד הבריאות מציג נתונים על גילאי 0–17 בלי אבחנה. וכך הציבור מאבד גם את האמון בפקידות.

 

קשה שלא לקשר את המצב הבעייתי הזה לנורמות הפסולות שהנהיג ראש הממשלה בנימין נתניהו במלחמת ההישרדות שלו. אחת מהן היא החלפת תהליך קבלת החלטות במלחמת הכל בכל. השניה היא שהאינטרס האישי עומד מעל הכל, כולל זה של המדינה. פקידי משרד הבריאות אמורים לדאוג גם למצב המשק ולמצב הילדים. אנשי משרד החינוך בוודאי צריכים להביא בחשבון שמערכת החינוך תורמת להדבקה. הבעיה שהחיבור בין נקודות המבט כמעט לא קיים.

 

 

כיתה ריקה כיתה ריקה צילום: רויטרס

 

במלחמת האינטרסים הזו, הכל נקבע ברגע האחרון. את ההחלטה אם עוברים לקפסולות בכיתות א'–ב' היה צריך לקבל בתחילת הסגר, כדי להיערך לקליטת עובדים ואיתור חללי לימוד. כך, היה אפשר לפתוח את הכיתות הנמוכות מהיום למחר. זה לא נעשה, אז לכל הפחות הממשלה צריכה לקבל בהקדם האפשרי החלטה מידתית על פתיחת כיתות א'–ד'. חיוני גם לקבוע כבר עכשיו כללים לפתיחת ה'-י"ב, כדי שלא נתפס שוב לא מוכנים.

 

לאורך המשבר מתפקדים משרדי הממשלה כקבוצות אינטרסים ונאבקים זה בזה. משרד החינוך מתעקש שבתי הספר אינם גורם תחלואה. משרד הבריאות מציג נתונים על גילאי 0–17 בלי אבחנה. והציבור מאבד אמון בפקידות
x