$
רכב

בלמי יד כושלים וגלגלים מתפרקים: שורת ריקולים לרכבים ביבוא אישי

הנושא זוכה בשנים האחרונות לרוח גבית של משרד התחבורה הודות לתביעות שהוגשו נגד יבואני הרכב, בטענה כי ליקויים מסכני חיים באלפי מכוניות יבוא אישי שנוסעות בכבישי ישראל לא טופלו

תומר הדר 13:2414.10.20

משרד התחבורה מודיע על שורה ארוכה של ריקולים לרכבים ביבוא אישי. בניגוד לרכבים ביבוא סדיר, כלומר כאלה שיובאו על ידי יבואני הרכב הוותיקים, או ביבוא מקביל, כלומר רכבים שנרכשו מדילרים, רכבים ביבוא אישי הם רכבים שהגיעו ארצה באופן פרטני, כלומר על ידי לקוח שרכש את הרכב בעצמו בחו"ל וייבא אותו לישראל.

 

 

יש לציין כי נושא הריקולים של רכבים ביבוא אישי זוכה בשנים האחרונות ל"רוח גבית" הודות לתביעות שהוגשו נגד יבואני רכב בטענה כי ליקויים מסכני חיים באלפי מכוניות יבוא אישי אשר נוסעות בכבישי ישראל לא טופלו.

 

קרייזלר PT קרוזר קרייזלר PT קרוזר

 

 

רשימת הדגמים שפורסמה ארוכה, ובחלק מן המקרים כוללת גם דגמים ישנים למדי אשר נוסעים בכבישי ישראל מספר שנים, אם כי בחלק מן המקרים הריקול הוכרז לאחרונה בחו"ל. כך, בעלי דודג' INTERPID וקרייזלר קונקורד ידרשו להגיע למוסכי יבואנית דודג' – כדי לטפל באפשרות שידית ההילוכים של התיבה האוטומטית אשר מותקנת במכוניות שיוצרו בין 1993 ל-1999 תצא ממצב "חניה" והרכב ידרדר.

 

בעלי רכב השטח של דודג' הדוראנגו משנת 2000 עד 2003 ידרשו להגיע למוסכי היבואנית מחשש שמא גלגל קדמי של הרכב יתנתק תוך כדי נסיעה ואילו בעלי אותו דוראנגו משנת 2004 ידרשו גם הם להגיע למוסכים כדי למנוע שריפה שעלולה לפרוץ כתוצאה מקצר חשמלי באחד מקטבי המצבר. בקרייזלר PT קרוזר מודל 2005 עלול הנוזל ההידראולי אשר מאפשר את תגבור הכוח להגה לדלוף עקב חשש מקרע בצינור ואילו בטויוטה אוואלון מן השנים 2012 ו-2013 עלולים עודפי מים מן המזגן לחדור אל בקרת כרית האוויר.

 

במקרה של טויוטה סיינה, מיניוואן פופולארי בישראל, עלולה להתרחש תקלת בלמים ברכבים שיוצרו בין 2003 ל-2009 ואילו רכב השטח הפופולארי של טויוטה - ה-FJ קרוזר עלול לסבול מסדק בנקודה בה מתחברת חגורת הבטיחות לרכב.

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בחלק מן המקרים ייתכן שמכוניות מן הדגמים אשר סובלים מליקויי בטיחות חמורים, בחלקן נוסעות בכבישי הארץ שנים רבות. לדוגמה, במקרה של רכב השטח של טויוטה שחגורת הבטיחות האחורית שלו עלולה להתנתק, הריקול הוכרז על ידי טויוטה לפני שבע שנים. גם הריקול לדודג' דוראנגו שאחד מגלגליו עלול להתנתק דווח בארה"ב לפני מעל חמש שנים.

x