$
רכב

המשבר הכלכלי: עלייה של 50% בגניבות רכב מוזמנות

פוינטר: אחת מכל חמש גניבות ברבעון האחרון אורגנה מראש, בעיקר על ידי בעלים שלא הצליח למכור. עלייה בגניבות ביום וירידה בלילה

אודי עציון 08:4314.10.20
הקורונה והמשבר הכלכלי משפיעים אפילו על גניבות הרכב: ברבעון השלישי השנה נרשמה עלייה של 46% בגניבות בידי מורשה, שבהם נרשם שיתוף פעולה בין הגנבים לבעל הרכב, עובד המשתמש בו, או אדם אחר שיש לו גישה למפתח ולקוד הרכב, כמו עובד מוסך.

 

 

כך עולה מנתוני חברת איתור והשבת הרכב הגנוב פוינטר מקבוצת PowerFleet. "המצב הכלכלי הקשה והעליה באחוז המובטלים הביא ככל הנראה אנשים רבים לידי 'מימוש נכסים'", אומר אילן גולדשטיין, מנכ"ל פוינטר.

משחתת רכב בטול כרם משחתת רכב בטול כרם צילום: פוינטר

 

 

אירועים של ביום גניבה במטרה להונות את חברת הביטוח היוו ברבעון המקביל אשתקד 13% מהגניבות, וברבעון האחרון – 19%.

 

גולדשטיין: "אנחנו יודעים לזהות באמצעים הטכנולוגיים שלנו מתי נסיבות הגניבה הופכות אותה לחשודות, וכאלה שאנחנו ממליצים לחברת הביטוח לבדוק לעומק. כשמייד שאנחנו מזהים גניבה, אנחנו מתקשים בשעה הראשונה לאתר את בעל הרכב, וכשאנחנו מבקשים ממנו את שני זוגות המפתחות המקוריים של הרכב הוא מתחיל לגמגם. הרבה פעמים מדובר ברכב מדגם שלא כל כך סחיר, שבכל זאת 'נגב' בזמן שמודעת המכירה שלו כבר זמן רב באוויר".

 

התנועה ירדה - הביא לעלייה בגניבה באור יום

 

במקביל מזהים בפוינטר תופעה מעבר לגניבה באור יום במקום בלילה, לאחר שבעקבות הסגר ירדה מאוד התנועה בכבישים בלילה, עד ששעות החשכה שהיו נוחות לביצוע גניבה הפכו לבעייתיות וכל רכב שנראה הופך חשוד ויעד לבדיקה משטרתית. מנתוני פוינטר עולה גידול של כ-50% בגניבות בשעות היום. בעבר השעות 2 עד 5 לפנות בוקר היו הפופולריות לגניבה, כיום החליפו אותן שעות אחר הצהרים המאוחרות.

 

שיטת הגניבה המובילה עדיין היא שכפול מפתח בתהליך הגניבה תוך כדי התחברות לשקע ה-OBD שבאמצעותו מתחברים למחשב הרכב. הגנבים מקודדים מפתח חדש ומוחקים את המפתחות הקיימים. כ- 47% מסך ניסיונות הגניבה שנרשמו ברבעון האחרון התבססו על שיטה זו. לעומת 45% ברבעון המקביל אשתקד.

 

ב-22% מהגניבות החליפו הגנבים את מחשב הרכב, וב-10% פרצו לבית הבעלים וגנבו אותו. מדובר על ירידה של 33% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, אז עמד השיעור של 15%, בשל העובדה שבעלי הרכב נמצאים יותר בבית ומקשים על פריצה. ב-2% מהאירועים נגב הרכב באמצעות שוד של כלי מונע. שוד וגניבת רכב מונע: היוו 2% מסך הגניבות השנה.

 

בחלוקה אזורית ירד חלקו של מחוז המרכז בגניבות מ-35% ל-27%, ואיזור השרון טיפס למקום הראשון עם 32% מהגניבות, לעומת 28% לפני שנה. גידול של 36% ל-16% מהגניבות נרשם בשפלה. בירושלים (10%), הצפון (7%) והדרום (9%) לא נרשם שינוי.

x