$
משפט

היועמ"שים נגד התקנות לשעת חירום לאיסור הפגנות - הכדור חוזר לכנסת

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וכן היועץ המשפטי של משרד הבריאות אורי שוורץ מתנגדים למהלך עוקף חקיקה לבלימת ההפגנות באמצעות תקנות ההגנה לשעת חירום. האיזון הנדרש, לדעת מנדלבליט, יכול להיעשות בהנחיות משטרה להגבלת מספר המשתתפים בהפגנות ולשימור הרחוק החברתי ביניהם

משה גורלי 19:2826.09.20

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והיועץ המשפטי של משרד הבריאות אורי שוורץ מתנגדים למהלך עוקף חקיקה - בלימת ההפגנות באמצעות תקנות ההגנה לשעת חירום. חוק הקורונה החריג את ההפגנות מההגבלות שיכולה הממשלה להטיל, ודרך המלך להתגבר על חוק הוא בחוק של הכנסת.

 

 

לדעת היועצים המשפטיים לא נוצרו תנאי החירום שמצדיקים הפעלת צעד דרקוני – ממשלה עוקפת כנסת – לנוכח הפגיעה הקשה בזכות החוקתית לביטוי ולהפגנה. האיזון הנדרש, לדעת מנדלבליט, יכול להיעשות בהנחיות משטרה להגבלת מספר המשתתפים בהפגנות ולשימור הרחוק החברתי ביניהם. היועץ מציין כי כבר עתה עומדת המגבלה של שמירת מרחק של 2 מטרים בהפגנה וסמכות זו מאפשרת למשטרה לפזר התקהלות כולל הפגנה שאינה עומדת בקריטריונים.

 

הפגנות בירושלים. ארכיון הפגנות בירושלים. ארכיון צילום: רפי קוץ

 

מפגינים בכיכר דיזינגוף, הערב מפגינים בכיכר דיזינגוף, הערב

 

מפגינים על גשר ההלכה בתל אביב, הערב מפגינים על גשר ההלכה בתל אביב, הערב צילום: שי סלינס

 

כיכר הבימה, תל אביב כיכר הבימה, תל אביב צילום: עמית הובר

 

תקנות שעת חירום ממשלתיות, לפי היועץ, אמורות להקדים תרופה למכה במצבי חירום משבריים רק אם הכנסת מושבתת (כמו בתקופת ממשלת המעבר לפני שהכנסת הושבעה) או נבצר ממנה לתת את המענה הנדרש במהירות הנחוצה. הכנסת מסתבר לא הזדרזה בסוף השבוע שעבר לאשר את הגבלת ההפגנות, בין היתר בגלל ההסתייגויות הרבות וההתנגדות של השותף הקואליציוני מכחול-לבן, מה שמותיר ומחזק את ההנחה שלהסתייגות שותפה גם מחצית הממשלה, שאינה כוללת כמובן את ראש הממשלה.

 

לנוכח הקושי בכנסת ביקש שר הבריאות יולי אדלשטיין להביא לאישור הממשלה את התקנות לשעת חירום להגבלת ההפגנות עד לחקיקת החוק בכנסת בשבוע הבא. בכחול-לבן מתנגדים למהלך, ועתה גם היועצים המשפטיים של אדלשטיין (שוורץ) ושל הממשלה (מנדלבליט) מתנגדים. הכדור לפיכך יחזור לכנסת לאחר יום כיפור.

 

בשבוע שעבר סיכלה כחול לבן מהשר לביטחון פנים אמיר אוחנה לצייד את הממשלה בחוות דעת חילופית לזו של מנדלבליט בחוות דעת של פורום קהלת לפיה לממשלה סמכות בלעדית להגביל הפגנות. לכן חלה בעניין זה עמדת היועץ עצמו שנסמכת על שני אדנים שמשקפים לדעתו את האיזון החוקתי הראוי בין מצב התחלואה המחמיר, הזכות להפגין והערכות גורמי המקצוע: 1. במצב של הטלת הגבלות כלליות של ריחוק חברתי הנובעות ממצב החירום (המצב הקיים היום) - החוק הקיים מסמיך את הממשלה לקבוע את אופן קיומן של הפגנות, אבל לא למנוע אותן. בשים לב למצב התחלואה המחמיר גובשו גם תקנות חדשות המאפשרות למשטרה כלים משפטיים לאכיפת כללי הריחוק החברתי בהפגנות, לרבות הטלת קנסות. 2. בנוסף, לפי בדיקה מבצעית-מקצועית שנערכה ע"י המשטרה, במצב דברים זה, בתא השטח הסמוך למעון רה"מ בבלפור, יוכלו להיכנס, תוך שמירה על כללי הריחוק החברתי המתחייבים, עד 2,000 מפגינים.

x