$
רכב

פולקסווגן תפצה עובדים בברזיל ב-6.4 מיליון דולר

זאת בעקבות שיתוף הפעולה של החברה הגרמנית עם הדיקטטורה ששלטה במדינה הדרום אמריקאית במשך 21 שנה; החברה תשקיע במספר פרויקטי זיכרון עבור קורבנות התקופה

שירות כלכליסט 20:4125.09.20

יצרנית המכוניות הגרמנית פולקסווגן הודיעה השבוע כי חתמה על הסדר במסגרתו תפצה עובדים בברזיל שהושפעו משיתוף הפעולה של החברה עם הדיקטטורה ששלטה במדינה.

 

 

 

לפי ההסדר תשלם פולקסווגן פיצויים בגובה 36 מיליון ריאל (6.4 מיליון דולר) לעובדים ולבני המשפחה שלהם. כמו כן, החברה תשקיע במספר פרויקטי זיכרון עבור קורבנות התקופה. "אנחנו מתחרטים על הפרות של זכויות אדם שאירעו בעבר. עבור פולקסווגן חשוב שנתמודד בצורה אחראית עם הפרק השלילי הזה בהיסטוריה של ברזיל ושנקדם שקיפות", מסר בכיר בחברה.

 

 

(תצלום ארכיון) (תצלום ארכיון)

 

ההסדר יצא לפועל לאחר שב-2015 הגישו עובדים בחברה בתקופת הדיקטטורה הצבאית בברזיל שנמשכה בין 1964-1985 תביעה נגד פולקסווגן בטענה ששיתפה פעולה עם החונטה.

 

עם זאת לא כולם מרוצים מההסדר. סבסטיאו נטו, נציג הקורבנות, טען כי בפולקסווגן ניהלו מגעים רק מול הרשויות ולא דיברו לעובדים שנפגעו. לפי דו"ח שפורסם לפני שלוש שנים, שיתוף הפעולה בין החברה והמשטר הוביל למעצרים פוליטיים בשטחי המפעל וכן ריגול אחר העובדים.

 

בתביעה הייצוגית שהוגשה נגד החברה השתתפו 60 אנשים, אך נטו הדגיש כי הדבר קרה מאוחר מדי עבור האנשים שנפגעו בצורה הקשה ביותר, ביניהם לוציו בלנטאני שעונה בשטחי המפעל. הוא מת בשנה שעברה בגיל 74. "פולקסווגן מתעסקת בדימוי ובשיווק. הכסף שהיא תעביר מוצג על ידי החברה כתרומה ולא כפיצוי על כך ששיתפה פעולה עם הדיקטטורה. באור הזה, נראה שפולקסווגן יוצאת מהפרשה הזו בצורה נקייה למדי", נמסר בתגובה על ידי נציגי הקורבנות.

 

לפי ההערכות בברזיל, בתקופת משטר החונטה הצבאית נרצחו לפחות 434 אנשים וכ-20 אלף אנשים עונו.

 

בתוך כך, אתמול (ה') החלו ההליכים המשפטיים נגד מנכ"ל פולקסווגן לשעבר מרטין ווינטרקורן, המואשם בהטיית השוק בפרשת "דיזלגייט", שבה התקינה החברה במכוניות מערכות לזיוף תוצאות הזיהום.

x