$
דעות

דעה

עכשיו הזמן להקל עם עברייני צווארון לבן

כמובן שאין דרך להצדיק עבירה בשום צורה, אך חשוב לזכור כי רבים מאלו שביצעו עבירות מס בתקופה זו אינם טייקונים תאבי בצע שרצו להתעשר על חשבון המדינה – אלא אנשים נורמטיביים שראו לנגד עיניהם את המקרר הריק בביתם או את העסק שבנו בעשר אצבעות מתדרדר לתהום

עו"ד אלי דורון 08:4925.09.20

אין זה סוד כי משבר הקורונה המתמשך, שקיווינו שכבר יהיה מאחורינו בשלב זה – אך סופו וסופן של ההשלכות הבריאותיות והכלכליות שמלוות אותו לא נראה באופק - פוגע אנושות בחברה הישראלית. לאורך ההיסטוריה, תקופות משבר תמיד היו כר פורה לעבריינות מסוגים שונים. לא מעט מדובר בשיח הציבורי על החשש מהתגברות של מעשי אלימות, ונדליזם, שוד, גניבות ועוד; לעומת זאת, נדמה כי הפשיעה שבאמת מגיעה לשיא מאז משבר הקורונה היא הפשיעה הכלכלית, ובעיקר - עבירות צווארון לבן, שעוברות "מתחת לרדאר" הציבורי והתקשורתי.

 

 

 

 

ערן יעקב, מנהל רשות המסים ערן יעקב, מנהל רשות המסים

 

"עבירות צווארון לבן", המכילות עבירות כלכליות מגוונות כמו עבירות מס, הלבנת הון ועוד, נתפסות בקרב הציבור כעבירות המבוצעות על ידי אנשים שהממון מצוי בכיסם, ורוצים להתעשר עוד יותר. יש בכך גרעין של אמת כמובן, אך המציאות הרבה יותר מורכבת. עוד טרם הקורונה, וביתר שאת – לאחר שפרצה לחיינו, מדובר בעבירות שאזרחים רבים עושים כדי "להחזיק את הראש מעל המים", ולעיתים אף מבצעים אותן בשוגג, ללא ידיעתם. אנשים שרואים בעיניים כלות איך הם אינם מצליחים לפרנס את משפחותיהם, מעדיפים בלית ברירה לרכוש מזון חיוני על פני תשלום מס. הקורונה גרמה לקריסתם של עסקים רבים ולאבטלה עצומה במשק, וישנם לא מעט אנשים שנדחקו למצב זה מחוסר ברירה. כמובן שאין דרך להצדיק עבירה בשום צורה, אך חשוב לזכור כי רבים ממי שביצעו את העבירות הללו אינם טייקונים תאבי בצע שרצו להתעשר על חשבון המדינה – אלא אנשים נורמטיביים שראו לנגד עיניהם את המקרר הריק בביתם או את העסק שבנו בעשר אצבעות מתדרדר לתהום.

 

אנו לא נמצאים בזמנים רגילים, אלא בשעת חירום מתמשכת. אין עוררין על כך שהמשבר הנוכחי, שיש הגורסים כי הוא רק בתחילתו, הינו משבר חריג בעוצמתו ובעל השלכות שליליות משמעותיות על כלכלת ישראל. הקורונה כאן עד הודעה חדשה, האזרחים חוזרים לשגרה שונה ומשתנה, וגם רשות המיסים ובתי המשפט חזרו לפעילות מלאה. לאור המצב, שכמובן אף אחד לא היה יכול לצפות מראש, אני סבור כי המדינה צריכה לנהוג באותם עבריינים בכפפות של משי, אולי אף ללכת לקראתם בגישה אוהדת. זה יכול להתבטא בגישה משפטית מקילה, אולי אפילו שרשות המסים תאפשר למי שחפץ בכך את האפשרות להגיש דו"חות מחדש. ישנם כמובן רעיונות נוספים, אולם השורה התחתונה ברורה: בתקופה כזו, נדרשת המדינה לנקוט בפעולות אקטיביות לצורך הגנה על כלכלת ישראל ועל אזרחי המדינה. בעת כזו, נכון יהיה לבוא לקראת האזרחים שביצעו עבירות צווארון לבן במהלך משבר הקורונה.

 

מהלך כזה, ככל ויתממש, יועיל לכולם; יעלה את אמון הציבור בגורמי המדינה ויראה כי הם גם יודעים לחמול על האזרחים, ייקל על עבודת האכיפה של הרשויות שידיהן עמוסות בימים אלה, יצמצם את העומס הקיים על בתי המשפט, יפחית את עבודת רשות המיסים ויוריד דאגה אחת מכתפיהן העמוסות של האזרחים, שנלחמים בימים אלה על פרנסתם ועל שמירה על פרנסתם עובדיהם. מהגדלת מעגל האבטלה והמצוקה, כמובן שלא ירוויח איש.

 

עו"ד אלי דורון הוא מומחה למיסוי ושותף במשרד עוה"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות'

בטל שלח
    לכל התגובות
    x