$
משפט

בשל המשבר: קיבלתם קנס? אפשר לבקש חנינה מנשיא המדינה

הנשיא ריבלין הכריז היום - יחד עם שר המשפטים אבי ניסנקורן - על מתווה חנינות ייחודי עבור בעלי חובות בגין קנסות, שנקלעו למצב כלכלי קשה על רקע המאבק בקורונה; לא ייבחנו בקשות להקלה בקנסות שהוטלו בגין הפרת ההוראות למניעת התפשטות הנגיף, והמתווה לא יחול גם על קנסות חניה

ליטל דוברוביצקי 13:5922.09.20

נשיא המדינה ראובן ריבלין, הכריז היום (ג') יחד עם שר המשפטים אבי ניסנקורן, על מתווה חנינות ייחודי עבור בעלי חובות בגין קנסות, שנקלעו למצב כלכלי קשה על רקע המאבק בקורונה. יודגש כי במסגרת המתווה לא ייבחנו בקשות להקלה בקנסות שהוטלו בגין הפרת ההוראות למניעת התפשטות הקורונה, אלא רק בקשות להקלה בקנסות אחרים למי שמצבו הכלכלי הורע בשל המאבק בקורונה.

 

מתן חנינה יישקל במידה והקנסות הוטלו בעקבות הליך פלילי, תעבורתי או מנהלי; כאמור, המתווה לא יחול על קנסות שהוטלו בגין הפרת הוראות למניעת התפשטות הקורונה, בשל האינטרס הציבורי באכיפת ההוראות למניעת התפשטות המגיפה, וכן לא יחול על קנסות חניה. כמו כן, מי שרשאי לפנות הוא מי שלא הורשע בחמש השנים האחרונות (כלומר – מ-1 באוקטובר 2015), הפונה פנה להסדרת חובו בשנתיים האחרונות וכנגד הפונה לא תלויה ועומדת חובת תשלום פיצוי לנפגע עבירה.

 

 

נשיא המדינה רובי ריבלין נשיא המדינה רובי ריבלין צילום: ערוץ הכנסת

 

ביחס לכל בקשה, ייבדקו לצד המאפיינים האמורים לעיל: המצוקה הכלכלית אליה נקלע הפונה בעקבות המאבק בנגיף הקורונה, חומרת העבירות ונסיבותיהן, יתר רכיבי העונש שהוטלו בנוסף לקנסות, גובה הקנסות, מספר תיקי הקנסות העומדים לחובת הפונה, מאמצי תשלום הקנסות, יכולת התשלום ועוד, כמקובל בטיפול בבקשות חנינה מסוג זה.

מתווה ההקלה בעונשי קנסות יחול על בקשות חנינה מהיום למשך כחצי שנה, עד ליום 1 באפריל 2021. את בקשת החנינה יש לשלוח אל נשיא המדינה בטופס המקוון באתר האינטרנט של בית הנשיא.

 

משמעות הדברים היא שמי שעבר, למשל, עבירת תעבורה, קיבל נקודות ו/או נשפט ובמקביל קיבל קנס כספי - יוכל לבקש לבטל את הקנס; כנ"ל בעבירות פליליות שנמצאות במסגרת המתווה: במידה ונגזרו על אדם עונש מסוים של עבודות שירות או אפילו מאסר, וקנס בצידו  - ניתן יהיה לבקש לוותר על הקנס לאור המצב. הדברים תקפים גם לעבירות מנהליות: לדוגמה, בקשה לביטול קנס של העירייה בשל הצבת שלט של העסק בניגוד להנחיות. סמכות החנינה לא כוללת חובות אזרחיים (חובות לרשויות מס, מזונות וכד').

 

המתווה גובש על ידי עו"ד אודית קורינלדי סירקיס, היועצת המשפטית של בית הנשיא, ועו"ד נוחי פוליטיס, מנהלת מחלקת החנינות במשרד המשפטים. החנינות יינתנו רק בעקבות הגשת בקשת חנינה ושקילת כל מקרה לגופו, לאחר קבלת חוות דעת מהגורמים המוסמכים בעקבות הגשת בקשת חנינה מסודרת.

 

נשיא המדינה רבלין ציין כי "נפגשתי עם בעלי עסקים רבים שחלום חייהם קרס והם עומדים מול שוקת שבורה. בימים האלה, בין כסה לעשור, אנו נדרשים לחשבון נפש – ברמה האישית וברמה הלאומית. בשעה הזאת מדינת ישראל צריכה להושיט יד לבניה ובנותיה ולהיחלץ לעזרתם של אלה הזקוקים לכך. בחודשים האחרונים שאלתי את עצמי כיצד יכול בית הנשיא להקל מבחינה כלכלית על אלו הזקוקים לכך.

 

מתוך פניות שהגיעו לחמ"ל הקורונה של בית הנשיא ותוך שיתוף פעולה עם משרד המשפטים ושר המשפטים החלטנו להשיק מתווה חנינות מיוחד שיקל במעט את העול הכלכלי ממי שנצרך לכך וככל שיש בידינו. אזרחי ישראל, אם צברתם חובות בגין קנסות שהוטלו עליכם בעבר ונקלעתם למצב כלכלי קשה בצל משבר הקורונה פנו אלינו, בדרכים שיוצגו כאן היום, בדקו את זכאותכם והגישו בקשות להקלה בקנסות. אני מבטיח שנשקול כל פנייה ופנייה בכובד הראש הראוי וננסה לסייע ככל הניתן. אני מבקש לחדד שלא מדובר ב'צ'ופר' - קנסות יש לשלם, ובמועדם".

 

שר המשפטים, אבי ניסנקורן מסר כי "משבר הקורונה הביא להשלכות כלכליות קשות. אלו שנקלעו לחובות לפני המשבר ובעקבותיו, מתקשים כיום לפרנס את עצמם ואת משפחותיהם. חובתנו לעשות ככל שניתן על מנת לסייע לאותם חייבים להחזיק את הראש מעל המים. במשרד המשפטים נקטנו בחודשים האחרונים מספר צעדים שהקלו על בעלי עסקים, חייבים ופושטי רגל כדי לחזק את יציבותם הכלכלית ולאפשר להם לנהל אורח חיים מכובד. המתווה המיוחד שאנו מציגים היום יאפשר הקלה נוספת לבעלי חובות רבים בגין קנסות, ויתן מענה למצוקה הכלכלית אליה נקלעו באמצעות שימוש בסמכויות החנינה".
x