$
רכב

סחר מכר: הסכם "מכירת זיהום" בין פולקסווגן ן-MG כדי לעקוף את התקנות באירופה

תקנות זיהום האוויר שייכנסו לתוקף באירופה, מאיימות על יצרני הרכב הגדולים וגורמות לבריתות בלתי צפויות - שיורגשו גם בישראל; פולקסווגן הגרמנית ו-SAIC הסינית צפויות להתקשר בהסכם "מכירת זיהום", שמטרתו איזון ממוצע הפליטות ברכבים

תומר הדר 11:0521.09.20

תקנות זיהום האוויר החדשות אשר מאיימות על יצרני הרכב הגדולים גורמות לבריתות בלתי צפויות - שיורגשו גם בישראל. כך, מסמכים שהוגשו לאיחוד האירופי חושפים כי פולקסווגן הגרמנית ו-SAIC הסינית צפויות להתקשר בהסכם "מכירת זיהום" שיכנס לתוקף בשנה הבאה.

 

ההסכם צפוי להיכנס לתוקף במקביל לכניסתן של תקנות הזיהום החדשות באירופה, הנקראות "תקנות CAFE" (ראשי תיבות של clean air for europe).

 

  

תקנות CAFE פועלות באופן שונה מתקנות זיהום האוויר שהיו מקובלות באירופה עד כה: בעוד שהתקנות עד כה קבעו גבול עליון של פליטת מזהמים לכל רכב, התקנות החדשות קובעות ממוצע פליטת מזהמים לכל רכב.

 

כלומר: יצרן רכב יכול לייצר כל מכונית שיחפוץ, העיקר שממוצע פליטת המזהמים לרכב יהיה 95 גרם של פחמן דו חמצני לקילומטר. (מדובר בממוצע פליטת מזהמים שאפתני למדי בהתחשב בעובדה שרוב המכוניות המשפחתיות פולטות מעל 120 גרם של פחמן דו חמצני לקילומטר, ולעתים גם מעל 160 גרם).

מפעל של פולקסווגן מפעל של פולקסווגן צילום: רויטרס

 

כך, יצרן שמעוניין לייצר מכונית גדולה ומזהמת ולשווקה באירופה יהיה חייב גם לייצר מכוניות חשמליות אשר "יאזנו" את ממוצע הפליטות בחזרה ל-95 גרם של פחמן דו חמצני. פיאט, יצרנית שאינה מחזיקה בטכנולוגיה מתקדמת בהיקף נרחב להפחתת מזהמים חברה לטסלה, כדי שתוכל להמשיך ולשווק מכוניות באירופה בעידן תקנות ה-CAFE וכעת מגיע תורה של פולקסווגן.

 

הבחירה ב-SAIC אינה מקרית: SAIC היא יצרנית סינית אשר מייצרת מכוניות בסין עבור מספר גדול של יצרני רכב מערביים, כולל פולקסווגן, אך במקביל ליצור של מכוניות מערביות עבור השוק הסיני, SAIC גם פוזלת בכיוון המערב ומשווקת במספר מדינות באירופה מכוניות מתוצרת MG.

 

במקרה של MG, אחד הדגמים הבולטים ביותר של היצרנית, אשר משווק גם בישראל, הוא ה-SZ EV, גרסתו הכל-חשמלית של רכב הכביש שטח של MG.

 

לצד דגם זה מיועדת MG להציג באירופה דגמים חשמליים נוספים. לצד התקדמותה של MG, פולקסווגן עצמה מדשדשת דווקא בתחום החשמלי: המכונית החשמלית של פולקסווגן - ה-ID נתקלה עד כה בקשיי יצור, בעיות טכנולוגיות שגרמו להשבתת יצור וכמובן גם בקורונה, זאת בזמן ש MG המשיכה לייצר מכוניות לאחר התאוששות השוק הסיני, שנפגע מן הקורונה ראשון.

x