$
משפט

ישראלי החשוד בעוקץ עשרות מיליוני יורו הוסגר לאוסטריה

דוד סופר יועמד לדין בשל פעילותו בארגון פשיעה שהונה חברות אוסטריות והוציא מהן סכומי עתק; זאת לאחר שפעל במסגרת ארגון פשיעה ששלח הודעות מייל לעובדי מחלקות הנהלת חשבונות של 18 מהן תוך התחזות למנכ"ל החברה

עמיר קורץ 09:4302.09.20

ישראל הסגירה לפנות בוקר לאוסטריה ישראלי החשוד בעוקץ בהיקפים של עשרות מיליוני יורו במדינה: מדובר בדוד סופר, תושב אשדוד, שצפוי כעת לעמוד באוסטריה לדין בגין עבירות מרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון במסגרת ארגון פשיעה, שביצע לכאורה בין השנים 2015-2017.

 

 

 

הוא צפוי למשפט באוסטריה בשל חלקו בפעילותו של ארגון פשיעה אשר הונה חברות אוסטריות והוציא מהן במרמה סכומי עתק. החשד הוא כי על פי דפוס הפעולה, המכונה "הונאת מנכ"ל", פנו אלמונים בהודעות מייל לעובדי מחלקות הנהלת חשבונות של 18 חברות אוסטריות, התחזו למנכ"ל החברה או לאחד מנציגיו והנחו את העובדים להעביר סכומי כסף גדולים לחשבונות בנק של חברות קש, לשם מימון עסקי לכאורה. חלק מאותן פניות צלחו, ועובדי החברות העבירו כספים לחשבונות בנק של חברות קש שנפתחו מבעוד מועד מחוץ לאוסטריה, תוך שימוש באנשי קש, מסמכים מזויפים וזהויות בדויות.

 

אילוסטרציה. ישראלי הוסגר לאוסטריה בשל הונאה אילוסטרציה. ישראלי הוסגר לאוסטריה בשל הונאה צילום: שאטרסטוק

 

על פי החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים שדן בבקשת ההסגרה, סופר היה זה שפתח בסלובקיה חלק מחברות הקש שאל חשבונות הבנק שלהן הועברו כספי המרמה. במסגרת ההונאות שצלחו הועברו מעל 54 מיליון יורו.

 

סופר נעצר במשרדו בחודש פברואר 2019 ובסמוך לאחר מכן הגישה המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה עתירה להכריז עליו בר הסגרה לאוסטריה. את תיק ההסגרה ניהלה מטעם המדינה עו"ד יעל ביטון מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות. סופר הכחיש אז את המיוחס לו וסנגורו טען כי "בקשת ההסגרה מייחסת לו פעילויות שלטעמנו הן הגזמה פרועה מהדברים שהתרחשו בפועל". במרץ 2020 קיבל בית המשפט המחוזי בירושלים את העתירה. הבוקר, לאחר תיאום שכלל שיתוף גורמים רבים כמו חוליית אינטרפול במשטרת ישראל, שב"ס, משרד הבריאות והמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, הושלמה הסגרתו לאוסטריה.

 

במחלקה הבינלאומית בפרקליטות מציינים כי תופעות פליליות מסוג "הונאות מנכ"ל" הפכו לרווחות בשנים האחרונות. לדבריהם, כיום מתנהלים בישראל מספר הליכי הסגרה לצרפת ולנורבגיה בגין עבירות דומות בעניינם של תשעה מבוקשים, וזאת לאחר שישראל כבר הסגירה מספר מבוקשים למדינות אירופה בנסיבות דומות.

x