$
משפט

בלעדי לכלכליסט

מד"א עתר לביהמ"ש: לבטל מכרז לנטילת דגימות מקשישים ובמתחמי "היבדק וסע"

הבדיקות מבוצעות כיום בידי מד"א. לטענת הארגון "אמת המידה היחידה לבחירת הזוכים במכרז היא המחיר, ללא כל התחשבות באמת מידה של איכות"

מגן דוד אדום הגיש היום (יום ג') עתירה מנהלית לבית המשפט לענייניים מינהליים בירושלים נגד משרד הבריאות – אגף רכש נכסים ולוגיסטיקה. זאת, בבקשה להורות למשרד הבריאות לבטל מכרז לשירות נטילת דגימות מאזרחי מדינת ישראל במסגרת תוכנית "מגן אבות ואימהות".

 

 

 

 

 

על פי העתירה, המכרז פורסם לראשונה על ידי משרד הבריאות ב-28 ביולי והמועד להגשת הצעות הסתיים ב-24 באוגוסט. המכרז הוא להפעלת מערך ביצוע דגימות לאיתור נשאי נגיף הקורונה עבור משרד הבריאות.

 

המכרז מבהיר כי מרבית הדגימות יבוצעו בעיקר במוסדות סיעודיים כחלק מתוכנית מגן אבות ואימהות. מדובר בבדיקות של קבוצת הסיכון הרגישה ביותר לנגיף הקורונה - קשישים במוסדות גריאטריים ובדיור מוגן. כמו כן עוסק המכרז בשירות דגימות שיבוצע במסגרת מתחמי "היבדק וסע". בדיקות אלו מבוצעות כיום על ידי מד"א.

 

עמדת מד"א בבני ברק לבדיקה לקורונה עמדת מד"א בבני ברק לבדיקה לקורונה צילום: צילום מד״א

 

 

בעתירה נטען על ידי מד"א כי "פרסום המכרז נעשה באופן מפתיע מבלי לעדכן את מד"א וזאת למרות שכאמור מד"א היא שמספקת את השירותים נשוא המכרז כיום ועושה כן בהשקעת משאבים מרובה מאוד מצידה מאז פרוץ המגיפה".

 

עוד נטען בעתירה באמצעות ד"ר יעל ארידור בר-אילן ועו"ד רונית מאיר וילף כי "מבירור שערך מנכ"ל מד"א עם בכירים במשרד הבריאות התברר כי הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות לא היו מעורבים כמצופה בעצם ההחלטה על הוצאת המכרז". מד"א טוען כי על פי תנאי המכרז, "אמת המידה היחידה לבחירת הזוכים במכרז היא המחיר, ללא כול התחשבות באמת מידה של איכות".

 

בעתירה טוען עוד הארגון כי פיצול של מערך הבדיקות בין גורמים שונים ללא הצדקה סופו ביצירת כפילויות. "מד"א כבר השקיעה בתשתיות מתאימות וניתן להשתמש בתשתיות הללו בהמשך התקשרות עם מד"א. האפשרות של העברת מערך ביצוע הדגימות מארגון החירום הלאומי של ישראל האמון על ביצוע משימה זו לידי גופים פרטיים מעוררת סוגיות עקרוניות וכבדות משקל בכול הנוגע לעירוב בין שיקולים כלכליים טהורים לבין שיקולים ציבוריים", נכתב בעתירה.

 

עוד נטען כי "המכרז נעדר כול התייחסות לפרמטר של איכות. כשמדובר בבריאות הציבור לא ייתכן כדבר הזה".

 

ממשרד הבריאות נמסר כי יגיב בבית המשפט.

 

x