$
משפט

פרסום ראשון

יוזמה חדשה: ייקבע סכום מחייב לצורך "מחיה בכבוד" של פושט רגל

השרים ניסנקורן ושמולי מובילים את המהלך שעשוי לסייע לאלפי אנשים בהליך חדלות פירעון, בין השאר בשל המשבר הכלכלי בעקבות הקורונה; בראש הצוות לבחינת הסוגייה תעמוד מ"מ מנכ"ל משרד משפטים, סיגל יעקבי

שר המשפטים אבי ניסנקורן ושר העבודה והרווחה איציק שמולי הקימו היום (ב') צוות ממשלתי לקביעת אופן חישוב סכום "דמי המחיה בכבוד" שיישאר בידי אנשים פושטי רגל על פי חוק חדלות פירעון שנכנס לתוקף בספטמבר שעבר.

 

 

 

המהלך עשוי לסייע לאלפי אנשים שצפויים להיכנס להליך חדלות הפירעון, בין השאר בשל המשבר הכלכלי אליו נקלעו בשל נגיף הקורונהה ובכלל לחייבים נוספים שיכנסו להליך מסיבות אחרות.

 

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי נחקק בניסיון להביא לשיקומו הכלכלי של החייב, בצד החזרת החוב. החוק קובע כי גובה החזר החוב ייקבע על בסיס "כושר ההשתכרות של היחיד לאחר שהופחתו ממנו דמי המחיה בכבוד". זאת על מנת לאפשר לחייב להמשיך להתקיים בכבוד.

 

 

אבי ניסנקורן, שר המשפטים אבי ניסנקורן, שר המשפטים צילום: מארק ניימן לעמ

 

דמי המחיה נקבעו בעבר על פי דו"ח ועדה ציבורית (ועדת חריס), אך בשנים האחרונות עלו טענות כי דמי המחיה שנקבעו בעבר אינם נותנים מענה לצורכי השטח. על מנת להביא לפתרון מניח את הדעת, הקימו שר המשפטים אבי ניסנקורן ושר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים איציק שמולי צוות שידון בסוגיה ויגיש בתוך כחודשיים המלצה לתקנות עדכניות לפיהן יחושבו דמי המחיה.

 

בראש הצוות תעמוד עו"ד סיגל יעקבי, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, לצד חברי הצוות אשר יכלול נציגים מרשות האכיפה והגבייה, מהסיוע המשפטי, ממחלקת ייעוץ וחקיקה (משפט כלכלי) במשרד המשפטים וממשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים.

 

 

איציק שמולי, שר העבודה והרווחה איציק שמולי, שר העבודה והרווחה צילום: אבי מועלם

 

שר המשפטים ניסנקורן מסר בתגובה: "החובה החלה על פושט רגל לשלם את חובותיו לא יכולה לפגוע בזכות היסודית למחיה בכבוד. הצוות שהקמנו יבחן מחדש את הסוגיה ובאמצעות התקנות החדשות שאתקין נדאג שאף אדם לא יאבד את כבודו ואת תנאי המחיה האנושיים הבסיסיים בגלל חוב שצבר".

 

שר העבודה והרווחה איציק שמולי מסר: "בפעם הראשונה אי פעם תקבע מדינת ישראל באופן רישמי מהם דמי המחיה בכבוד, שפגיעה בהם תהווה פגיעה בזכויותיו הבסיסיות ביותר ובכבודו של כל אזרח. החזרת חובות היא דבר חשוב, אבל שום דבר לא מצדיק פגיעה בכבוד האדם"

x