$
דעות

דעה

מסי בונה על הלכת אפרופים של אהרן ברק

כוכב הכדורגל טען כי יש לפרש את ההסכם בינו לבין ברצלונה לפי 'כוונת הצדדים', כך שיוכל להודיע על רצונו לעזוב בסוף עונת 2019/20 שהתארכה בכ-3 חודשים בעקבות הקורונה - ולא עד תחילת חודש יוני ככתוב; זאת, בדיוק כפי שקבע אהרן ברק בהלכת אפרופים, לפיה ישנה חשיבות רבה לפרשנות כוונת הצדדים ולאו דווקא למילים שנכתבו בהסכם. התייחסות בתי המשפט לקורונה כ"כח עליון" מחזקת עוד יותר את טענותיו של הארגנטיני

עו"ד רונית אמיר יניב 12:1230.08.20

האם בעקבות פס"ד שקבע אהרון ברק, נשיא בית המשפט העליון בדימוס, ליאו מסי, כוכב הכדורגל הגדול בעולם, ישתחרר בחינם מברצלונה? כזכור, ביום שלישי בערב התרחשה רעידת אדמה בדרגה 10 בסולם ריכטר, כאשר הארגנטינאי שלח בדואר רשום לסגנית אלופת ספרד הודעה כי ברצונו לעזוב את המועדון בו הוא משחק 20 שנה, מגיל 13.

 

בחוזה של השחקן עם הקבוצה קיים סעיף לפיו הוא יכול בכל תחילת חודש יוני להודיע כי ברצונו לעזוב ולהשתחרר בחינם, אך אם אינו עושה כך, קבוצה שתרצה לרכוש אותו תצטרך לשלם את סכום השחרור שלו שעומד על כ-700 מיליון אירו. לאור מגפת הקורונה התארכה העונה עד לסוף חודש אוגוסט – כך שמסי אכן הודיע על רצונו לעזוב בסיום העונה, אבל היה זה הרבה אחרי חודש יוני (בשל הנסיבות המיוחדות) ולכן ברצלונה מסרבת לשחררו בחינם.

 

אהרן ברק אהרן ברק צילום: יניב כהן

 

אלא שמסי העלה טענה משפטית מעניינת, שנתמכת על ידי אהרן ברק ולפיה הסכם יש לפרש לפי כוונת הצדדים ורוח ההסכם ולא רק לפי המילים הכתובות בו. דהיינו, סעיף השחרור בהסכם בין מסי לבארסה מאפשר לו לעדכן את המועדון על רצונו לעזוב כשחקן חופשי עד תחילת חודש יוני, אך הכוונה האמיתית של הצדדים היא שיוכל לעשות זאת בסוף עונת 2019/20, שהגיעה מבחינת המועדון הספרדי רק בשבוע שעבר אחרי ההדחה מליגת האלופות (ויכולה הייתה להסתיים גם רק ביום ראשון האחרון אחרי משחק הגמר במפעל).

 

האם כוונת הצדדים הייתה כי מסי יסיים את העונה הנוכחית בקבוצה ביום מסוים או בסיום העונה עצמה? בסיום העונה כמובן. האם הוא יכול היה להודיע כי העונה הסתיימה מבחינתו ביום ב-31 במאי ועל כן אינו מתכוון לעלות למשחקים ששיחקה ברצלונה מאז? בוודאי שלא.

 

"מבחן הטרדן המתערב" גורס שאילו היה נמצא בחדר בעת חתימת ההסכם "טרדן מתערב" ושואל את הצדדים: מה יקרה אם העונה תסתיים בסוף אוגוסט? היו משיבים לו מן הסתם כי במקרה כזה זכותו של מסי תוארך עד סוף אוגוסט.

 

כבוד נשיא ביהמ"ש העליון בדימוס אהרן ברק הוא זה שקבע בהלכת אפרופים את חשיבות הפרשנות גם לפי אומד דעת הצדדים וכוונתם, וברבות השנים פסעו בעקבותיו שופטים רבים בבית המשפט העליון.

 

לפיכך, מכיוון שסיום עונת הכדורגל התארכה עד לשלהי חודש אוגוסט בעקבות מגפת הקורונה, יש לראות בכך הסכמה של כלל הצדדים להאריך גם את המועד למתן הודעת העזיבה של מסי המאפשרת לו להשתחרר בחינם מהמועדון.  

ליאו מסי ליאו מסי צילום: אי אף פי

 

גישה זו מקבלת גיבוי משמעותי עוד יותר אם נראה בקורונה "כח עליון" שגרם לדחיית מועדי קיום התחייבויות חוזיות בתחומים שונים: קבלת חזקה ברכישת נכסים, דחיית תשלומי שכירות עבור נכסים שנסגרו לפי דין כמו מסעדות וברים, מועדי תחילת לימודים במוסדות האקדמאים ועוד.

 

לפיכך, לא נותר לליאו מסי אלא להציע שהבוררות בינו לבין ברצלונה תתקיים בפני שופט בדימוס של בית המשפט העליון בישראל, שירעיד בשנית את עולם הכדורגל העולמי ויקבע שיש לשחרר את הכוכב בחינם.

 

עו"ד רונית אמיר יניב היא שותפה וראש מחלקת ספורט במשרד יגאל ארנון ושות'

x