$
רכב

בלעדי לכלכליסט

משרד התחבורה מקדם: מפרצי מנוחה בכביש 6 עם חנויות נוחות ועמדות טעינה חשמליות

בעלות של 80 מיליון שקל יוקמו 4 מפרצי מנוחה ו-9 מפרצי חירום לעצירה בטוחה של משאיות ומכוניות תקולות. מירי רגב: "מפרצי המנוחה יצרו רווחים לקופת המדינה"

אודי עציון 08:3525.08.20

משרד התחבורה מקדם הקמת ארבעה מפרצי מנוחה חדשים ובהם חנויות נוחות ועמדות טעינה לרכב חשמלי לאורך כביש 6.

 

שרת התחבורה מירי רגב אישרה תוכנית של חברת חוצה ישראל, לפיה יוקמו 2 מפרצים בין מחלף ניצני עוז למחלף חורשים ובין מחלף שורק למחלף קריית גת, משני הכיוונים.

 

 

 

מפרצי המנוחה, שישמשו נהגי רכב פרטי, משאיות ואוטובוסים, ייבנו בגבול רצועת הדרך. תכנון החנויות דורש תיקון של תוכנית המתאר של כביש 6, בהתבסס על תוכנית המתאר הארצית - תמ"א 42 המצויה בהליכי אישור בוועדות התיכנון הארצית. לאחר השלמת תהליך האישור צפויה חוצה ישראל לצאת במכרזים להפעלת חנויות הנוחות ועמדות הטעינה.

 

מפרצי מנוחה בכביש 6. הדמיה מפרצי מנוחה בכביש 6. הדמיה הדמיה: טוטם הדמיה ואנימציה בע"מ עבור חוצה ישראל

 

כל מפרץ יהיה באורך של כקילומטר, ויכללו שירותים ציבוריים ופינות ישיבה. המפרצים, כמו שמקובלים לאורך דרכים מהירות באירופה, ישמשו גם את נהגי הרכב הכבד למנוחה שהם מחויבים בה לטובת בטיחות הנהיגה לאחר מספר שעות נהיגה, וכיום הם מתקשים לקיים בהיעדר מפרצים כאלה.

 

נהגי המשאיות מחויבים לעצירה של חצי שעה לאחר נהיגה של ארבע שעות ברציפות, ולעצירה של שעה אחרי שש שעות נהיגה, אם בכוונתם להשלים תשע שעות נהיגה יומיות, ובזמן ההפסקות צפויים לתרום להכנסות חנויות הנוחות.

 

היותו של כביש 6 ציר מרכזי לנסיעות לצפון ולדרום המדינה, תהפוך גם את עמדות הטעינה שבמפרצים לפופולריות בקרב נהגי מכוניות חשמליות, ולמקור הכנסה עבור חברות הטעינה. כיום יש רק שתי נקודת מנוחה מסודרות אחת בכל כיוון לאורך 185 הקילומטרים של הכביש, בתחנות הדלק בשפלה בין מחלף נשרים למחלף שורק, ובצפון בין מחלף ניצני עוז למחלף באקה.

 

הפרויקט, בעלות הפרויקט: 80 מיליון שקל, מתוכנן להשתלב במערך מתקני שקילת המשאיות האוטומטיים שיזמו משרד התחבורה וחוצה ישראל בכביש 6, כאשר משאיות שהמערכת תזהה שנושאות בעומס יותר יחויבו לעצור במפרץ המנוחה הבא, שם ייבדקו בידי המשטרה.

 

במקביל מקדמת חוצה ישראל, שממונה מטעם משרד התחבורה על כבישי האגרה, הקמת 9 מפרצי חירום לאורך הכביש, שיתבססו על הרחבת השול, ויאפשרו עצירה בטוחה של רכב כבד שסובל מתקלה טכנית, או רכב פרטי שסובל מתקר. העבודה על מפרצי החירום תתחיל בחודש הקרוב ומתוכננת להסתיים עד סוף 2021.

 

"מפרצי המנוחה והחירום יצמצמו את מרחקי הנסיעה בין תחנות העצירה האפשריות בכביש וישפרו את הבטיחות והרווחה של משתמשי כביש 6", אמרה השרה רגב. "מאחורי התוכנית עומד גם חזון כלכלי-עסקי המבקש למקסם את הנכסים של המדינה. רווחי הפרויקט יחזרו אל קופת המדינה וישמשו בין היתר לשיפור התשתיות".

 

 

x