$
משפט

פרשנות

הקרב על ניגוד העניינים: מנדלבליט החזיר את נתניהו לקרקע המציאות

היועמ"ש הזכיר לראש הממשלה כי הסדר ניגוד העניינים נמצא בסמכותו - וקבע "דד-ליין" לסיום הסאגה

משה גורלי 19:2117.08.20

האם יושם קץ להתכתשות "ניגודי העניינים" בין ראש הממשלה ליועץ המשפטי? ד"ר גיל לימון, עוזרו של מנדלבליט, השיב היום (ב') לד"ר יוסי כהן, פרקליטו של נתניהו. השורה התחתונה: שב עם המשנה ליועץ דינה זילבר ותגיעו עד סוף החודש להסכמה על התגובה שיש להגיש לבג"ץ; אם לא, מחדד היועץ: "עד לקבלת החלטה אחרת, יש לראות את האמור בטיוטת חוות הדעת כהנחיה משפטית מחייבת לעניין תחומי הפעולה בהם ראש הממשלה מנוע מלפעול, בין באופן ישיר ובין באופן עקיף". והרשימה בטיוטה היא ארוכה - מינויים, חקיקה וכל מעורבות שנוגעת למשפט, לתקשורת, לטוהר המידות ועוד.

 

 

בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט צילומים: יואב דודקביץ, יאיר שגיא

 

אבל העניינים, ולא רק ניגודיהם, מסתבכים בגלל שסיפור המינויים הצפויים במערכת אכיפת החוק (מפכ"ל ופרקליט מדינה) והחקיקות שעשויות למלטו ממשפטו, הם בליבת ציפורי נפשו של ראש הממשלה, עליה הוא נדרש לוותר במסגרת הסדר ניגוד העניינים. כפל הכובעים המוזר הזה של נאשם בפלילים שהוא גם ראש ממשלה מחייב להרחיקו מתחומים רבים שהם במוקד האינטרסים של ראש ממשלה, כל ראש ממשלה, ושל מפלגת השלטון - שבמקרה זה משועבדת כליל לאינטרסים של ראש הממשלה.

 

תגובת נתניהו לרשימה הארוכה של ניגודי העניינים שהתווה לו היועץ היתה חריגה בחריפותה, מתחרה רק למכתבו התוקפני-בכייני של נתניהו ליועץ שמפקיר את ביטחונו ומתיר את דמו ודם משפחתו למפגיני השמאל המסוכנים. נתניהו הכריז מלחמה כוללת על היועץ. הוא מאשים אותו בניגוד עניינים, בקבלת התפקיד במרמה, בהפקרת דמו, במניעת מימון להגנתו, בתפירת תיקים כדי להדיחו מהשלטון, וכמובן כופר בסמכותו להגביל את שיקול דעתו בהסדר ניגוד עניינים.

 

מנדלבליט משיב לו במתינות משפטית מקובלת, שהסדר כזה אינו הראשון שנערך לנתניהו והסדר כזה הוא בסמכות היועץ. נתניהו עצמו נתלה בחוות דעת היועץ בתשובותיו בעבר לבג"ץ. כשעמדת היועץ התאימה לו נגד עותרים ציבוריים כאלה ואחרים, הוא נופף ביועץ. כשלא מתאים - הוא כופר בסמכותו.

 

צריך להזכיר: פסק הדין בבג"ץ, בהרכב 11 שופטים, שהכשיר פה אחד את כהונתו כנאשם, נסמך והתבסס על הכפפת כהונתו של נתניהו להסדר ניגוד העניינים שייערך עמו על ידי היועץ. כפי שכתבה הנשיאה אסתר חיות: "לא מצאנו כי קיימת עילה משפטית למנוע את הטלת הרכבת הממשלה על חה"כ נתניהו. בתוך כך רשמנו לפנינו את הודעת היועץ המשפטי לממשלה לפיה כהונתו של חה"כ נתניהו כראש ממשלה תהיה כפופה להסדר ניגוד עניינים שייערך עמו אשר יקבע 'מגבלות בקשר למילוי תפקידו בעניינים הנוגעים למערכת אכיפת החוק". המשמעות היא – ראש ממשלה-נאשם יוגבל בעניינים שנוגעים למערכת אכיפת החוק. נתניהו כהרגלו לוקח רק את הזכויות ומתנער מהחובות.

x