$
רכב

לא רק פולקסווגן: דיימלר תשלם 1.5 מיליארד דולר על זיהום הדיזל בארה"ב

החברה האם של מרצדס הגיעה להסדר מול גורמי אכיפת החוק בארה"ב, שבמסגרתו היא תשלם קנס על מאות אלפי כלי רכב מתוצרתה שנעים על כבישי המדינה ופולטים יותר זיהום מהמותר. במקביל

תומר הדר 17:2314.08.20

החברה האם של מרצדס-בנץ, דיימלר, תשלם לרשויות אכיפת החוק בארה"ב 1.5 מיליארד דולר - זאת במסגרת הסדר שאליו הגיע עמן בפרשת שבה נחשדה בפליטת יר של מזהמים מרכבי דיזל.  

 

דיימר פרסמה הודעה רשמית על ההסדר, שאליו הגיעה עם רגולטורים שונים בארה"ב, בהם הסוכנות האמריקאית לשמירה על הסביבה ומשרד המשפטים האמריקאי. דיימלר נחשדה בפליטת יותר זיהום מהמותר על ידי 250 אלף רכבי מרצדס מתוצרתה הנוסעים על כבישי ארה"ב.

 

פועלים במפעל של מרצדס בנץ פועלים במפעל של מרצדס בנץ צילום: בלומברג

 

במקביל הגיעה החברה גם להסדר בתביעה הייצוגית המתנהלת נגדה בנושא. היקף הפיצוי במסגרת ההליך האזרחי הה מוערך בכ-700 מיליון דולר.

 

התביעות מתיחסות בעיקר לדגמי דיזל של מרצדס שיוצרו משנת 2016 ואילך ואשר מצוידים במנועי ה"בלו טק" של מרצדס - למשל מרצדס ML ומרצדס GLK.

 

יודגש, כי גם בישראל מזומנים דגמי מרצדס שונים לריקולים הקשורים בזיהום. במהלך החודשים האחרונים אף זומנו מספר דגמים למוסכי מרצדס בישראל למה שמוגדר, בין היתר, כ"התאמות לדרישות התקינה האירופית הנוגעות לזיהום אוויר".

 

עם זאת, בניגוד לארה"ב - פרט לפולקסווגן, שעליה הוטל קנס כספי על ידי מדינת ישראל - בארץ היצרנים כמעט ואינם סופגים קנסות מהמדינה.

 

x