$
משפט

לשכת עורכי הדין תעתור לבג"ץ נגד הממשלה: אפליית נשים בקבינט הקורונה

בקבינט שהקימה הממשלה לא היו נשים כלל ובהמשך צורפה השרה מירב כהן כאישה יחידה מבין 12 חברים; את המהלך נגד האפליה מקדמת עו"ד ברוריה לקנר, נשיאת פורום שוויון וייצוג מגדרי בלשכת עורכי הדין

ענת רואה 18:2713.08.20

לשכת עורכי הדין מתכוונת לעתור לבג"ץ בימים הקרובים נגד הממשלה בטענה לאפליית נשים בקבינט הקורונה שהקימה הממשלה. ההחלטה להגיש בג"ץ התקבלה במועצה הארצית בלשכה בישיבתה ביום שני השבוע.

 

מדובר בצעד נדיר יחסית בו הלשכה יוזמת עתירה לבג"ץ ולא רק מצטרפת לעתירה שהגיש גוף אחר.

 

את היוזמה מובילה עו"ד ברוריה לקנר, חברת המועצה הארצית שמכהנת כנשיאת פורום שוויון וייצוג מגדרי בלשכה. היא זכתה לתמיכה גורפת בישיבת המועצה בלשכה, למעט בודדים שהתנגדו ובהם חבר המועצה נועם לאור שטען במדובר יהיה בעתירה "הזויה".

 

בטרם הגשת העתירה ולאור הצורך למצות את ההליכים, פנתה אתמול עו"ד לקנר, בשמה של לשכת עורכי הדין, לראש הממשלה וליועץ המשפטי לממשלה במכתב במסגרתו היא מבקשת לפעול באופן מיידי לתיקון הפגם.

 

 

ברוריה לקנר ברוריה לקנר צילום: תומי הרפז

 

לקנר מציינת כי קבינט הקורונה שהוקם בסוף יולי כולל עשרה שרים ולא נכללה ולוּ שרה אחת. היא כותבת כי בוועדה שהוקמה לטפל ב "אחד המשברים החמורים ביותר שפקדו את מדינת ישראל מאז קומה, לא ניתן ייצוג כלשהו (קל וחומר ייצוג הולם) לנשים – רוב באוכלוסיית מדינת ישראל ונפגעות עיקריות מן המשבר".

 

לטענתה, המענה לביקורת על העדר נשים היה צירוף שני משקיפים, השר יעקב ליצמן והשרה מירב כהן, כחברים מן המניין בועדה, כך שבמקום 10 חברים ממנה הודרו ונעדרו נשים כליל, הרחיבה הממשלה את הועדה ל-12 חברים ובהם רק אישה אחת. "בכל הכבוד הראוי, אין בצעד זה כדי למרק את הפגם היסודי שבהרכבה של הוועדה", טוענת עו"ד לקנר.

 

לדבריה, "החובה המוטלת על הממשלה היא לדאוג לייצוג הולם של נשים בוועדה האמונה על קביעת מדיניות לאומית כה משמעותית, רחבה וחשובה. קיומה של אישה אחת בלבד מבין 12 חברים בוועדה כגון דא, אינו עולה כדי ייצוג הולם ואינו מוציא את הממשלה ידי חובתה. העובדה כי קודם לכן המצב היה אף גרוע מכך, כמובן אינה משנה".

 

לקנר מצטטת מתוך דבריו של מזכ"ל האום, אנטוניו גוטרש, במסר לכל מדינות החברות באו"ם: "למגפה הבינלאומית השלכות חברתיות וכלכליות הרות אסון על נשים וילדות... אני מפציר בממשלות לשים נשים וילדות במרכז המאמצים להתמודדות עם ההתאוששות ממגפת הקורונה. זה מתחיל בהצבת נשים כמנהיגות, עם ייצוג שוויוני במוקדי קבלת החלטות".

 

לטענתה, "למעלה מחצי שנה לאחר פרוץ המגיפה העולמית, מתחוור יותר ויותר כי למגיפה השפעות חברתיות, כלכליות ובריאותיות הרות אסון על כלל האוכלוסייה אך הנפגעות העיקריות הינן נשים וילדות. ואולם, בהתעלם מן האמור, קבעה החלטת הממשלה מספר 264, כי בישראל 2020, כבימי קדם חשוכים, נשים יוצאו ממעגל קובעי המדיניות ומקבלי ההחלטות. קולן לא יישמע, לא ייספר ולא יקבע. וכל זאת בעניינו של משבר המשליך על כל צעד שלהן בהווה ומעצב כל פסע בעתידן. משבר המכתיב את סדר היום שלהן ומשבש את תוכניותיהן. משבר הפוגע (ולמצער מאיים על) בריאותן, תעסוקתן, כלכלתן, וביטחונן". 

x