$
דעות

דעה

מצביעים דחייה, מדברים בחירות

לנתניהו נוח לתקוף את יאיר לפיד ואיימן עודה כדי לרכז סביבו תומכים מהימין. הוא מתייחס אל לפיד כמי שמתמודד מולו תוך התעלמות מופגנת מבני גנץ, שאותו כבר חיסל פוליטית

צבי זרחיה 08:0613.08.20

הכנסת אישרה אתמול בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ) הדוחה את פיזור הכנסת עקב אי אישור התקציב עד ל־3 בדצמבר. אבל מייד לאחר מכן, כשראש הממשלה בנימין נתניהו עלה במפתיע לדוכן הנואמים, נוצר הרושם שאמנם הכנסת מצביעה בעד דחיית הפיזור אבל נתניהו כבר נמצא בעיצומה של מערכת הבחירות.

 

נתניהו נשא נאום בחירות לכל דבר כשטען שהצעת החוק שאוסרת על נאשם בפלילים להרכיב ממשלה "מזכירה את שלטון האיאתולות באיראן", ו"אצלנו רוצים לעבור מתפירת תיקים לתפירת חוקים". עוד אמר כי "יאיר לפיד ואיימן עודה רוצים לפגוע בשלטון העם כמו במשטרים רודניים".

 

 

בני גנץ ויאיר לפיד בני גנץ ויאיר לפיד צילום: אלכס קולומויסקי

 

לפיד לא נותר חייב וטען שנתניהו מזיע מלחץ ושחבל שרה"מ שלא שמע לעצת אביו שאמר לו "אל תיגע בכסף". לנתניהו נוח לתקוף את לפיד ועודה כדי לרכז סביבו תומכים מהימין. הוא מתייחס אל לפיד כמי שמתמודד מולו תוך התעלמות מופגנת מבני גנץ, שאותו כבר חיסל פוליטית.

 

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

סימן נוסף לבחירות הקרבות אפשר לראות בדבריהם של יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן, שאמר שאין זה משנה איך תצביע סיעתו בחוק לדחיית פיזור הכנסת כי ממילא יהיו בחירות בקרוב, ושל יו"ר ש"ס אריה דרעי שאמר לבכירים בכחול לבן שנתניהו רוצה ללכת לבחירות ולא כדאי שיצביעו בעד החוק של לפיד.

 

לכך אפשר להוסיף את דרישתו של נתניהו מגנץ לשנות את ההסכם הקואליציוני שנחתם רק לפני 4 חודשים, כך שהכנסת תתפזר לבחירות אם לאחר הרוטציה בג"ץ יפסול את נתניהו כראש ממשלה חליפי (והמשמעות היא שגנץ לא יהיה ראש ממשלה), וכן לביטול המנגנון להקמת צוות משתי המפלגות לקביעת כללים למינוי בכירים בשירות הציבורי.

 

הבחירות כבר כאן, ונתניהו רק מחפש סיבה פורמלית להקדמתן. הוא מייחל להשיג רוב בגוש הימין כדי שיוכל לחוקק את החוק הצרפתי ואת פסקת ההתגברות כך שמשפטו יבוטל.

 

x