$
דעות

דעה

ההתקפה על מנדלבליט היא נטו נתניהו - על ספיניו ותרגיליו

ההתקפה של רה"מ על היועמ"ש, בשל אוזלת ידו נוכח האיומים נגדו ונגד משפחתו, היא נטו נתניהו: בגלל ההתבכיינות של משפחה שהתעמרות והסתה היא שגרת יומה, בגלל שלנתניהו לא נשקפת סכנה ממשית והוא יודע את זה, ובגלל האסטרטגיה הכוללת: להציג את מנדלבליט כרודפו

משה גורלי 19:3711.08.20

ההתקפה של נתניהו על מנדלבליט, על אוזלת ידו לנוכח האיומים נגדו ונגד משפחתו, היא נטו נתניהו על שלל ספיניו ותרגיליו.

 

היא נטו נתניהו בגלל התבכיינות וההתקרבנות של משפחה שהתעמרות והסתה היא שגרת יומה ותורתה אומנותה, שרואה רק את הדבשת של האחרים, לא של עצמה. הבן יאיר הפך את הטוויטר לממטרת ארס והסתה פוגענית; שרה הפכה את בית ראש הממשלה לגיהנום תעסוקתי; ואבא בנימין הוא אבי ונביא השיסוי, הפלגנות וההסתה נגד מיעוטים ויריבים פוליטיים.

 

 

בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט צילומים: יואב דודקביץ, יאיר שגיא

 

היא נטו נתניהו בגלל שהוא יודע שאין שום סכנה ממשית לראש הממשלה המאובטח ביותר שהיה כאן אי פעם. וזאת, כלקח מרצח קודמו יצחק רבין שהיה באמת מאויים ומוסת, בין היתר בעידוד יורשו המתבכיין כעת.

 

היא נטו נתניהו כחלק מהאסטרטגיה שלו להציג את היועץ המשפטי לממשלה כרודפו. אסטרטגיה שנועדה להרתיע אותו מלחקור את פרשת הצוללות, שנועדה להציגו כמי שתפר לו תיקים הזויים כדי להפילו מהשלטון. כמי שמונע ממנו מימון להגן על עצמו, ועכשיו כמי שמקל ראש באיומים על חייו.

 

נכון שחלק גדול מהמיצגים נגד משפחת נתניהו לוקים בטעם רע, כדוגמת הבלונים הוורודים דמויי אברי המין, או אמירות סקסיסטיות קשות ומטונפות כלפי שרה. אבל אלה ממש לא סיבות לחקירה משטרתית. חקירה נדרשת רק במקום שנשקפת סכנה ממשית לכך שהמלים המסיתות יהפכו למעשה. כמו אצל רבין למשל.

 

היועץ השיב לראש הממשלה שנפתחו בחודשים האחרונים 19 חקירות הקשורות לאיומים שהופנו כלפי משפחת נתניהו, לרבות תלונות שנתניהו עצמו הגיש למשטרה, והוסיף משהו שאפשר לפרש גם כעקיצה, או גלגול הסיטואציה חזרה למגרש הפוליטי. "המשפט הפלילי אינו חזות הכל", כותב מנדלבליט, "גם למנהיגי הציבור יש תפקיד מרכזי ואחריות בהרגעת הרוחות, שלא נמצא עצמנו בפני תוצאות קשות ובלתי נסלחות". שזה במלים אחרות: אם יקרה פה משהו, זה גם ובעיקר עליך - ולא רק עלי.

 

תפקידי היועץ המשפטי, המשטרה והשב"כ הם להעריך את מידת הסיכון שנשקפת מכל טינוף מילולי. מלאכה לא פשוטה שבצידה נטילת סיכונים, אבל סיכונים מושכלים. אם לא יעשו כך, לא רק שייפגע חופש הביטוי (שמגן גם על וולגריות, גסויות וטעם רע שמצויים כאן בשפע), אלא שהמשטרה תהיה עסוקה בעשרות ומאות מעצרים של כל בעלי הפיות המלוכלכים (שגם הם מצויים כאן בשפע).

 

לא כל ציוץ שאידיוט מפריח בטוויטר מקים סכנה ממשית אמיתית לאונס הגברת, ולא כל איום על נתניהו יתניע את מחתרת השמאל להוציא פיגוע נגד ראש הממשלה. ולא מיותר לחזור שוב על הסטטסטיקה לפיה כל מקרי האלימות הקטלנית והרצחנית שנרשמו עד כה בישראל הופנו מימין לשמאל, ולא להיפך.

x