$
דעות

פרשנות

בחירות בנובמבר? כנראה שזה בלתי נמנע

ביטול ישיבת הממשלה הבוקר היא אות לכך שאנו מתקרבים לבחירות רביעיות. נתניהו וגנץ דבקים בעמדותיהם, חוסר האמון בין שניהם גדל והסיכויים שיגיעו להסכמה קלושים. אם לא יחול שינוי, בעוד שבועיים הכנסת תתפזר

צבי זרחיה 08:1609.08.20

ביטולה הלילה של ישיבת הממשלה שנועדה להתקיים הבוקר (א') מקרב את מדינת ישראל לבחירות רביעיות בתוך 20 חודשים.

 

 

 

הסיבה לביטולה של ישיבת הממשלה נעוצה בחילוקי דעות המתמשכים בין הליכוד לכחול לבן. כחול לבן דרשה שהממשלה תאשר היום תקנון חדש לעבודת הממשלה שקובע שההצבעה תהיה פריטטית, כלומר שווה. כיום יש לגוש כחול לבן 15 שרים, ולליכוד 18 שרים.

 

בליכוד סירבו לאשר את התקנון, שכן, בליכוד מבקשים להעלות לאישורה של הממשלה את הצעת תקציב המדינה לשנת 2020 חרף התנגדותה של כחול לבן. אישור התקציב בממשלה יאפשר שחרור הרסן והעברת תקציבים נוספים.

 

לאחר שהליכוד התנגד להעלאתו הבוקר של תקנון הממשלה החדשה, התנגדה כחול לבן לאישור בממשלה של תוכניתו של שר האוצר ישראל כץ להאצת המשק בעלות של 8.4 מיליארד שקל.

 

במצב שכזה - כשלכל אחד מהצדדים, הליכוד וכחול לבן, יש זכות וטו על העלאת נושאים לממשלה ואין הסכמה על אף נושא - הישיבה בוטלה.

 

המהלך הזה, מעמיק את המשבר הפוליטי בין הליכוד לכחול לבן על תקציב המדינה. רה"מ בנימין נתניהו מבקש לאשר תקציב מדינה ל-2020 בלבד, כדי שיהיה אפשר לקיים בחירות באמצע 2021 אם הכנסת לא תאשר את התקציב, ובכך למנוע את הרוטציה עם יו"ר כחול לבן בני גנץ. ואילו גנץ דורש תקציב דו-שנתי לשנים 2020 ו-2021 כפי שקובע ההסכם הקואליציוני, כדי למנוע את פיזור הכנסת על רקע אי אישור התקציב ל-2021.

 

חוסר האימון בין השניים הולך וגובר: נתניהו מתעב בלשון המעטה את ממשלת החירום וגנץ הבין שאם נתניהו לא מקיים את ההסכם הקואליציוני על התקציב, אזי אין לצפות שימלא אחר הסכם הרוטציה.

 

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: איי פי

 

נתניהו וגנץ מתבצרים בעמדותיהם לגבי התקציב, ובינתיים שעון החול הולך ואוזל. בעוד שבועיים ויום, ה-24 באוגוסט בחצות, הכנסת תתפזר אם לא יאושר בקריאה השנייה והשלישית. תקציב מדינה לשנת 2020.

 

עד למועד זה לא ניתן לאשר את התקציב, אבל אפשר לדחות את מועד אישור התקציב בכנסת, בטרם תתפזר. ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ) מבקש להעלות ביום רביעי להצבעה בקריאה הטרומית הצעת החוק שתדחה את אישור התקציב עד ל-3 בדצמבר 2020. בכחול לבן מוכנים לתמוך בהצעת החוק אבל לפי שעה בליכוד לא תומכים בה. בליכוד אומרים שנתניהו כבר בדרך לבחירות, והוא כבר לא ממש מעוניין בשותפות עם כחול לבן.

 

הנסיונות של הליכוד לגייס 2 ח"כים עריקים מהגוש השני כמו: שרת התפוצות עמר ינקילביץ או שרת הקליטה פנינה תמנו שטה לא צלח. לפיכך, בשלב בזה, הסיכויים שנתניהו או גנץ יגיעו להסכמה קלושים, ועל כן, אם לא יחול מהפך הבחירות צפויות להתקיים באמצע נובמבר.

 

x