דעות

דור אבוד של תלמידים נושרים

במלחמת ההישרדות של נתניהו כולנו בסך הכל נזק היקפי. יום אחד זה מערכת המשפט, יום אחד הדמוקרטיה, ועכשיו הנוער בסיכון והפריפריה

שחר אילן 08:1106.08.20

שר האוצר ישראל כץ איים שאם לא יאושר תקציב, שנת הלימודים לא תיפתח. השבוע התברר ששנת הלימודים דווקא תיפתח לרוב התלמידים. היא לא תיפתח רק לחלשים ביותר – נוער בסיכון ונוער בסכנת נשירה. במקביל, הפריפריה תאבד את שיעורי ההעשרה של תוכנית קרב. כי ככה זה בישראל: כשצריך לקצץ – החלשים נפגעים ראשונים.

 

הסיבה לקיצוצים היא שבתקציב המשכי אין כסף לכל הפעולות. התקציבים הקשיחים, כמו שכר של מורים, מוגנים (וטוב שכך). התוצאה היא שתוכניות מופרטות נופלות קורבן ראשונות. ככה זה כשבמשרד החינוך דווקא תוכניות הסיוע לתלמידים חלשים נמסרו לגורמים חיצוניים.

 

נוער בסיכון נוער בסיכון צילום: אוראל כהן

 

וכך אלפים רבים של מורים ומדריכים מתוכניות כמו קרב והיל"ה (חינוך לנוער נושר) קיבלו לאחרונה מכתבי פיטורים. ביד אחת מכריזים שנלחמים באבטלה, וביד השנייה הממשלה מרחיבה אותה בעצמה. השבתת הטיפול בבני הנוער בסיכון תשלח אותם לרחוב, לסמים, לאלימות ולעבריינות. הבעיה היא שאין פתרון חוקי לבעיה בלי אישור תקציב. כל ניסיון לעקוף את החוק עלול להבהיר לחברות דירוג האשראי שבישראל כבר אין שום כללים תקציביים.

 

למשבר אחראי כמובן ראש הממשלה שמסרב לעמוד בהסכם הקואליציוני שעליו חתם לא מזמן ומתעקש להעביר תקציב חד שנתי, בניגוד לעמדת האוצר והכלכלנים. שום דבר לא עוצר את מלחמת ההישרדות של נתניהו. במלחמה הזאת כולנו נזק היקפי. יום אחד זו מערכת המשפט, יום אחד הדמוקרטיה ועכשיו הנוער בסיכון והחינוך בפריפריה.

 

אפשר רק לתהות על משתפי הפעולה של נתניהו בליכוד, רבים מהם מהפריפריה החברתית, שנותנים לו לרמוס את השכבות החלשות. נתניהו מוכיח שוב ושוב שבמדרון החלקלק שבו הוא מדרדר אותנו אין תחתית. אם הקואליציה לא תתעשת ,המחיר הפעם יהיה דור אבוד של נושרים ממערכת החינוך.

 

x