$
משפט

משבר הקורונה

בקשה לייצוגית נגד אקו"ם: בקופה 250 מיליון שקל שלא מחולקים ליוצרים שבמצוקה

יוצרים אשר אקו"ם גבתה מהם תמלוגים עבור השימוש ביצירותיהם, טוענים שכספי התמלוגים אינם שייכים לאקו"ם, והיא מחזיקה בהם בנאמנות עבור בעלי זכויות היוצרים. לדבריהם, הם פנו לאקו"ם ודרשו לחלק את הכספים, אך אקו"ם כלל לא השיבה לפניה

בקשה לאישור תביעה ייצוגית המוערכת בכ-250 מיליון שקל הוגשה היום (ב') למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד אקו"ם (אגודת קומפוזיטורים, ומחברים ומו"לים), בדרישה לחלק את כספי התמלוגים שהצטברו בידיה זה שנים, ואינם מחולקים, על פי הנטען, ליוצרים.

 

אקו"ם היא אגודה הפועלת לשמירת זכויותיהם של היוצרים הישראלים מתחומי המוזיקה, הספרות והמו"לים. מטרתה היא גביית תמלוגים הוגנים וראויים וחלוקתם ליוצרים.

 

 

מחאת תעשיית התרבות מול הכנסת מחאת תעשיית התרבות מול הכנסת

 

הבקשה הוגשה בשם יוצרים אשר אקו"ם גבתה מהם תמלוגים עבור השימוש ביצירותיהם. על פי הנטען אקו"ם גובה תמלוגים מגופי השידור, חברות הכבלים והלווין, חברות בינלאומיות כמו יוטיוב ונטפליקס, מסעדות, מלונות, אולמי שמחות ועוד, בגין השמעת מוסיקה. לטענת המבקשים "יוצרים רבים שסובלים בימים אלה מקשיים מיוחדים בשל מצב החירום במשק בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, אינם יודעים שבקופת אקום מוחזק סכום המוערך ב-250 מיליון שקל ואינו מחולק לידיהם".

 

 

משרדי אקו"ם ברמת גן משרדי אקו"ם ברמת גן צילום: Wikipedia

 

לטענות המבקשים, באמצעות עוה"ד תמיר אפורי ושי גליק ממשרד עו"ד שבלת, כספי התמלוגים אינם שייכים לאקו"ם, והיא מחזיקה בהם בנאמנות עבור בעלי זכויות היוצרים. לדבריהם, הם פנו לאקו"ם ודרשו לחלק את הכספים, אך אקו"ם כלל לא השיבה לפניה.

 

בבקשה לאישור ייצוגית נטען עוד, כי סירוב אקו"ם לחלק לבעלי הזכויות את התמלוגים המגיעים להם, בסכומים עצומים אלה, היא הפרה של חובת הנאמנות כלפי היוצרים, הפרה של זכויות בעלי מניות לפי חוק החברות, והפרה של החובות המוטלות על אקו"ם כבעלת מונופולין.

 

על פי הבקשה בידי אקו"ם הצטברו תמלוגים שטרם חולקו בסכומים הבאים: "נכון לתחילת שנת 2012 כ-132 מיליון שקל, נכון לתחילת 2013 כ-178 מיליון שקל, נכון לסוף שנת 2014 כ-195 מיליון שקל". עוד נטען כי "אקום לא נתנה דיווח הולם לחבריה אודות הצטברות הסכומים האדירים בקופתה. לא נאמר בדוחות לחבר האחרונים דבר וחצי דבר על הסכום הצבור ועל פעולות שנעשו לחלוקתו, או לכול הפחות תוכניות לחלוקתו".

 

מאקו"ם נמסר בתגובה: "בדקות אלה ממש קיבלנו את כתב התביעה ואנו לומדים אותו. על פניו מדובר בתביעה מופרכת והזויה".

 

 

 

x