$
משפט

ביהמ"ש ליאיר נתניהו: הסר את הציוץ עם כתובות המפגינים והימנע מהטרדתם

נתניהו הבן חשף את פרטיהם של חלק ממובילי המחאה נגד אביו וקרא להגיע לבתיהם. שופטת בימ"ש השלום בירושלים דורית פיינשטיין קבעה כי יאלץ להסיר את הציוץ ואף אישרה צו נגדו למניעת הטרדה מאיימת למשך שישה חודשים: "נוכח העובדה שלא סיפק הסברים לכוונתו ולא גער בעוקבים שקראו לאלימות, קיים חשש שיחזור ויטריד"

יעל פרידסון, אטילה שומפלבי, ynet 14:5702.08.20
שופטת בית משפט השלום בירושלים דורית פיינשטיין הורתה היום (ראשון) ליאיר נתניהו להסיר את הציוץ שבו חשף את פרטי חלק ממובילי המחאה נגד אביו וקרא להגיע לבתיהם. עוד הורתה השופטת לנתניהו להימנע מהטרדתם למשך שישה חודשים "בכל צורה ובכל דרך", ובכך נעתה לבקשה של חיים שדמי, אחד ממייסדי תנועת המחאה "Crime Minister", להוציא צו למניעת הטרדה מאיימת נגד בנו של ראש הממשלה.

 

 

 

"ההליך למניעת הטרדה מאיימת הוא הליך צופה פני עתיד", כתבה השופטת, "ואף כי אני מורה למשיב להסיר את הפרסום מושא הבקשה, הרי שאין בכך להואיל שכן הפרסום הופץ שוב ושוב באמצעי התקשורת וברשתות החברתיות. נוכח העובדה שהמשיב לא סיפק הסברים בדיון לכוונתו בציוץ, לא גער בעוקבים שקראו לאלימות, ולא הסיר את הציוץ על אף השיח האלים שהוא עורר, הרי שקיים חשש כי המשיב יחזור ויטריד את המבקשים ויפגע הן בפרטיותם, והן בשלוות רוחם. על כן אני קובעת כי ניתן צו למניעת הטרדה מאיימת האוסר על המשיב לפרסם כל דבר שיש בו כדי להטריד את המבקשים בהטרדה מאיימת, לרבות פרטים אישיים שלהם, אף אם ניתן להשיג אותם במאמץ סביר".

 

יאיר נתניהו יאיר נתניהו צילום: מוטי קמחי

   

השופטת פיינשטיין דחתה את הטיעון של נתניהו שבג"ץ התיר להפגין מול ביתו הפרטי של היועמ"ש, ומבדילה בין הפגנה מול מעון ראש הממשלה ובין בית של אדם פרטי: "המשיב טען ב'ציוץ' כי בג"צ אישר הפגנות יומם וליל מול ביתם הפרטי של אנשים, ולא היא. בא כוח המשיב טען כי המשיב כיוון לבג"צים שעוסקים בהפגנות בסמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה, לביתה של נשיאת העליון ולביתו של השר לביטחון פנים. אין בין בגצ"ים אלו דבר עם טענות המשיב בציוץ. ראשית מדובר בהפגנות אשר תואמו עם המשטרה והיו תחומות בזמנים ברורים, ולא התנהלו יומם וליל. שנית, ספק בעיני אם ניתן לטעון שהפגנה מול ביתם של מפגינים, דינה כדין הפגנה מול ביתם של אנשי ציבור, וספק אם המעורבות של המבקשים בהפגנות מול בית ראש הממשלה הופכת אותם, לעת עתה, לאנשי ציבור".

 

בתגובה לפסק הדין מחק נתניהו הבן את הציוץ וכתב: "‏בעיקרון השופטת אמרה שעלי להסיר את הציוץ (וכך עשיתי). מדובר בציוץ בו העלתי צילום מסך מתוך רשם העמותות שגלוי לכל בחיפוש בגוגל. היא התעלמה לחלוטין מכל החומרים שעו״ד יוסי כהן הגיש לה על הקריאות שלהם לרצח כלפי, ולא נראה היה שזה מעניין אותה כלל".

 

פרקליטו של נתניהו: "מארגני ההפגנות - חבורת עבריינים"

 

עו"ד גונן בן יצחק שמייצג את פעילי "Crime Minister" טען: "אנו נמצאים אחרי סוף שבוע של הטרדות בלתי פוסקות, איומים לבני המשפחה וכל זה משום שהמשיב הפיץ פרטים ובעצם קרא לבוא ולעשות בנו שפטים. ואם זה לא מספיק גם אחרי שהגשנו את הבקשה לצו זה לא הרתיע אותו מלזלזל בהליך המשפטי ולהמשיך להפיץ את הדברים האלו. מעבר לעובדה שיש למשיב מעל 88 אלף עוקבים בטוויטר הוא הפיץ את הדברים גם בפייסבוק ולפני דקות אחדות פורסם שפייסבוק הסירה את הפוסט הזה משום שלדעתה הוא נוגד את הכללים של פייסבוק. סביב הציוץ שלו נכתבו איומים כמו 'נעלה לבית שלהם ונשרוף אותם עם בני משפחותיהם' שהוא לא דרש להסיר או לגנות".

 

עורך דינו של נתניהו, יוסי כהן, טען כי יש לדחות את הטענות נגדו על הסף: "שלושת המבצעים הטעו את בית המשפט וגרמו לו להאמין שהם חשים מאוימים כביכול, למרות שכל מטרתם היא שימוש ציני בבית המשפט לשם קידום מטרותיהם הזרות. המשיבים פרסמו כמובן ברבים את דבר קיומו של הדיון וקראו לקהל 'מעריציהם' לבוא לדיון".

 

חיים שדמי ממייסדי תנועת המחאה Crime Minister חיים שדמי ממייסדי תנועת המחאה Crime Minister צילום: יעל פרידסון

 

כהן האשים את שדמי באיומים על נתניהו והתייחס לכך שנתניהו לא הגיע: "כל המטרה היא אחת - הם רצו להביא את יאיר נתניהו לבית המשפט. מה שהם מתלוננים עליו הם עושים בצורה הכי מכוערת. לא נעשתה פה שום עבירה. אין ספק שהפרסום הוא סך הכל צילום של מסמך פומבי של רשם העמותות. אין פה קריאה לאלימות ואנחנו מתנגדים לכל אלימות מכל סוג שהיא".

בתגובה, עו"ד גונן בן יצחק הציג לשופטת את הסלולרי שלו בו הם קוראים לתומכי קריימינסטר לא להגיע לבית המשפט. הוא הוסיף: "מי שקיבל לידיו את המסמך הזה עם הפרטים שלנו קיבל מתוך גורם במשרד המשפטים. איך המידע הגיע לידי יאיר נתניהו? אני מבקש שייבדקו את זה".

 

השופטת דורית פיינשטיין שאלה את עו"ד כהן: "האם המשיב יאיר נתניהו לא רואה את ההבדל בין שרים ואנשי ציבור לבין המבקשים?".

 

כהן השיב: "חופש הביטוי הזה שבא לכדי הקצנה עם מגפון מחוץ מעון ראש הממשלה, צורחים קללות מכוערות. הם משחיתים מדינה שלמה – זו האמת. והם מתלוננים על כך שכתבו עליהם פוסט להפגין מול הבית שלהם?".

 

 

 

חיים שדמי הגיב להאשמות נגדו מצד עו"ד כהן על איומים על נתניהו: "בלפור מפיצים עלי סרטוני הסתה קטועים שיוצאים מהקשרם לא פעם ולא פעמיים כולל מסר מראש הממשלה עצמו בטענה לאיומים מצדי. למחרת אותו יום ראש ממשלה בישראל מזמין אלי הביתה קצין חקירות בכיר להגיש את אותה תלונה. אם מישהו מהגורמים האלו היה חושב שאני מסוכן למישהו או לעולם הייתי מטופל ממזמן. אני כופר בהאשמה".

 

כהן שוחח עם יאיר נתניהו בטלפון ואמר לשופטת כי "המשיב לא אחראי לתגובות לפוסט ומגנה אותן בכל לשון. הוא סובל מעשרות אלפי פרסומים כתוצאה מפעילות של ארגונים דוגמת הארגון הזה שהוא החמור ביותר והאלים ביותר והאחרון שיש לו בכלל זכות לבקש הגנה".

 

אורלי זינגר, אחת מהפעילים שאת פרטיהם חשף בנו של ראש הממשלה, אמרה הבוקר בריאיון: "אלה שמסביבי יותר בלחץ ממני. יידעתי את הגורמים ביישוב שבו אני מתגוררת שיכול להיות שייכנסו לכאן אנשים. זה לא קרה, אבל היו הטרדות טלפוניות ואיומים".

 

זינגר הוסיפה: "אני לא חוששת מפגיעה בי באופן אישי, אני חוששת מפגיעה במפגינים באופן כללי. הגענו למצב מאוד לא נעים במדינה הזאת, קרו דברים לא נעימים ואנשים נפגעו. אני לא הגעתי לדיון היום בבית המשפט מפני שהאיומים שם בכניסה מאוד לא מוצאים חן בעיניי. אני לא רוצה פרובוקציות, אני נלחמת למען משהו מסוים ואני לא מתכוונת להילחם מול אנשים שרוצים להרע לי. מה שיאיר נתניהו עשה זה דבר חמור מאוד, אנחנו נמשיך במאבק ונמשיך להילחם".

 

ביום חמישי פרסם כאמור נתניהו הבן בחשבון הטוויטר שלו ציוץ שבו קרא לתומכי ראש הממשלה להגיע לבתיהם של חברי הוועד המנהל בעמותת "חוזה חדש", אשר מובילה את תנועת המחאה נגד אביו, ולהפגין מולם. בציוץ פורסמו גם מסמכי העמותה עם פרטיהם המלאים של חבריה - לטענתם, בניגוד לחוק הגנת הפרטיות.

 

 

הציוץ של יאיר נתניהו הציוץ של יאיר נתניהו

 

"אני מזמין את כולם לבוא להפגין, יום ולילה (בג"ץ אומר שמותר) מתחת לבתים של האנשים האלה", צייץ יאיר נתניהו. מובילי המחאה טוענים כי נתניהו הבן עבר על החוק להגנת הפרטיות וסיפרו כי בעקבות הציוץ הם ספגו הודעות מאיימות וטלפונים מטרידים.

 

בנוסף, גורמים המזוהים עם תנועת הימין "אם תרצו" פקדו את ביתו של חבר תנועת המחאה, עו"ד גונן בן יצחק.

 

בן יצחק ציין בסוף השבוע כי "בית המשפט ראה בחומרה את ההסתה של נתניהו הבן, ולראיה נקבע דיון דחוף ביום ראשון בבוקר. אנו קוראים לציבור להתייצב בהמוניו בבלפור. זו תהיה תשובה ניצחת. התשובה להסתה ולאלימות כלפי המפגינים".

x