$
משפט

בלעדי לכלכליסט

אלרגן ישראל תממן שתלים חלקים למי שתחליף את השתלים המחוספסים שבגופה

זאת למרות שהרשויות הרפואיות הרגולטוריות בעולם לא ממליצות על הוצאת השתלים באופן וולנטרי, כך לפי אלרגן; החברה הציעה לבצע את ההחלפה עוד בטרם הוגשה בקשה לאישור תביעה ייצוגית בנושא לבית המשפט

לידיעת כ-21 אלף נשים: ככל שמטופלת ללא סימפטומים מבקשת להחליף את השתלים המחוספסים שבגופה לשתלים חלקים, חברת אלרגן ישראל הודיעה כי היא מעבירה לבקשת הרופא המנתח שלה שתלים חלקים על חשבונה. כך, מדיניות האחריות של החברה בישראל תואמת את מדיניות האחריות של אלרגן בארצות הברית.

 

לאחרונה הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה להורות לחברת אלרגן ישראל לממן לנשים שיחפצו בכך ביצוע החלפת המשתלים המחוספסים, שהושתלו בחזן ונטען כי הם חשודים כמסרטנים. זאת, כפי שהציעה אלרגן לעשות ללקוחותיה בארצות הברית. הבקשה הוגשה במסגרת בקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה באמצעות עוה"ד ליאור להב, שמואל יקירביץ ויעקב דוידוביץ, ועניינה במשתלי חזה מחוספסים של אלרגן. 

 צילום: שאטרסטוק

 

יש להדגיש כי אלרגן ישראל הציעה ההחלפה עוד בטרם הוגשה הבקשה לאישור תביעה ייצוגית לבית המשפט. השופט חאלד כבוב קבע שלשום כי ההכרעה בבקשה התייתרה וזאת בשל שהסעד לו עתרו המבקשות (נשים שבגופן שתלי סיליקון, ל.ד) מקויים ממלא על ידי אלרגן ישראל.

 

בתגובה לביהמ"ש טענה אלרגן ישראל כי "בניגוד לטענות המבקשות, מדיניות האחריות של אלרגן תואמת למדיניות האחריות של אלרגן בארצות הברית, וככל שמטופלת ללא סימפטומים מבקשת להחליף את השתלים המחוספסים שבגופה לשתלים חלקים, אלרגן מעבירה לבקשת הרופא המנתח שלה שתלים חלקים על חשבונה". אולם, אלרגן ישראל טענה עוד כי "הבקשה מלאה במידע שגוי אודות השתלים המחוספסים שאלרגן שיווקה לישראל עד לדצמבר 2018. כך, המבקשות חוזרות על ההנחה השגויה לפיה טובת המושתלות כביכול הינה להוציא את שתלי החזה מגופן. הנחה אשר עומדת בניגוד להמלצות הברורות של כל הרשויות הרפואיות הרגולטוריות בעולם אשר לא ממליצים על הוצאת השתלים באופן וולנטרי. המבקשות אף חוזרות על הטענה השגויה לפיה מדובר ב'פצצות מתקתקות' כאשר בפועל מדובר בסיכון קלוש לחלות במחלה כמעט נטולת סימפטומים וקלה לזיהוי וטיפול. המושתלות עלולות לטעות ולחשוב כי הוצאת השתלים טובה להן, ובכך יסכנו את בריאותן".

 

 

 

מנגד, טענו המבקשות בתגובה כי "ההסכמה של אלרגן נעשית בקול ענות חלושה ביותר. עמדתה לא פורסמה על ידה ולא הובאה לידיעתן של חברות הקבוצה הנושאות בגופן את השתלים העלולים לסרטן, ואלו כלל אינן מודעות להשלכות האיומות שעלולות להתרחש עליהן בשל כך (21.5 אלף מטופלות בישראל). העמדה אף לא הובאה לידיעת לרופאים המטפלים בהן". יודגש כי בבקשת האישור לגופה אין עדיין החלטה מהותית של בית המשפט.

 

את אלרגן מייצגים עורכי הדין שרון לובצקי הס ויניב הולצמן מעמית פולק מטלון.

 

עו"ד ליאור להב, בא כוח המבקשות: "יפה עשה סגן הנשיא כבוב שנתן תוקף להתחייבות שנטלה עליה אלרגן בעקבות בקשתנו. על משרד הבריאות להורות על פרסום העניין ברבים כדי שיבוא לידיעת המטופלות".

 

מאלרגן ישראל נמסר בתגובה: "אנו שמחים כי בית המשפט קבע כי החברה פועלת בהתאם לחובותיה וקיבל את טענות החברה במלואן. נמשיך כבעבר לאפשר החלפת שתלים מחוספסים למי שמעוניינת בכך".

x