$
רכב

בלעדי לכלכליסט

כך יפעל המתווה למניעת שכחת ילדים ברכב

משרד התחבורה הודיע אתמול על מהלכים לחייב ישראלים להתקין מערכות שיתריעו מפני מצב בו ילד נשכח ברכב. לכלכליסט נודע כי המערכות יאופיינו בהתאם לתו תקן ישראלי מיוחד ויופיעו בחלק מהמקרים ברישיון הרכב, כך לפי טיוטה ראשונה בנושא

תומר הדר 15:3129.07.20

מערכות ההתראה על שכחת ילדים ברכב יאופיינו בהתאם לתו תקן ישראלי מיוחד ויופיעו בחלק מהמקרים ברישיון הרכב. כך עולה מטיוטה ראשונה בנושא לפי משרד התחבורה, שהופצה היום בקרב יבואני הרכב ומפתחי מערכות טכנולוגיות.

 

 

רק אתמול הודיעה שרת התחבורה מירי רגב כי משרד התחבורה יוזם מהלך לחייב ישראלים להתקין מערכות שיתריעו מפני מצב בו ילד נשכח ברכב. הודעתה של שרת התחבורה מאתמול הגיעה על רקע 31 מקרים של מוות של ילדים שהושארו במכוניות סגורות אשר אירעו במהלך 12 השנים האחרונות. לפי דברי השרה רגב, המערכות מיועדות להגן על ילדים שגילם הוא עד חמש שנים.

מירי רגב שרת התחבורה מירי רגב שרת התחבורה צילום: אוהד צויגנברג

 

מלשון הטיוטה שהגיעה לידי "כלכליסט" עולים מספר קווים עיקריים המאפיינים את המערכות. ראשית התקנת המערכות תהיה מחייבת ברכבים מסוג M1 ו-N1, כלומר רכב מסחרי - או לסירוגין מכונית נוסעים. התקן המנחה, כלומר התקן שלפיו יקבעו התקנות אשר מכתיבות את כל אופן ההתקנה והשימוש במערכות יהיה תקן 6400 - כלומר תקן ששימש עד כה ברכבי הסעות ילדים. לפי תקן 6400 מערכות הבטיחות המיועדות למניעת שכחת ילדים הן מערכות קבועות ברכב, כלומר כאלה שמותקנות בו באופן קבוע ואינן ניתנות להסרה.

 

ועם זאת - בכל הקשור לרכבים פרטיים (קטגוריית N1) במשרד התחבורה מתכוונים לפצל את התקן כך שיכלול שני תתי סעיפים: האחד יתייחס לרכבים שבהם המערכת מותקנת כבר במפעל של יצרן הרכב או שיותקנו ברכב באופן קבוע על ידי מתקין מורשה. ברכבים כאלה תופיע ברישיון הרכב הערה מיוחדת אשר מדגישה כי המערכת קיימת ברכב.

 

תת הסעיף השני מתייחס לרכבים פרטיים שבהם המערכת לא מותקנת באופן קבוע. ברכבים כאלה יהיה מותר להתקין מערכות ניידות, כלומר שניתן להעביר מרכב לרכב. מצב כזה, בו המערכת אינה חלק מהרכב, מחייב את הנהג לשאת באחריות לקיום המערכת ברכב.

 

במקרה בו מדובר בהתקנה של מערכת מניעת שכחת ילדים ברכב (כלומר מערכת שתהיה קבועה ברכב אך לא הותקנה במפעל על ידי היצרן), ניתן לבחור רק במערכות שיש להן לפחות שני מתקינים נפרדים - של מערכות משני דגמים שונים (במטרה לעודד תחרות).

 

x