$
רכב

אסטון מרטין: הפסד תפעולי של 206 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2020

היצרנית הבריטית מממשיכה להציג תמונה עגומה, זאת בהמשך להפסד תפעולי של 47 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2019. ב-6 החודשים האחרונים מסרה החברה מכונית אחת בלבד בישראל. זאת לעומת ארבע מכוניות של פרארי שנמכרו בישראל ועוד 10 של בנטלי

תומר הדר 13:4529.07.20

אסטון מרטין מפרסמת את דוחותיה לרבעון השני של 2020, מהם עולה תמונה עגומה למדי עבור היצרנית הבריטית. יצרנית הרכב נאבקת מספר שנים עם רצף בעייתי של הפסדים שגרם לפני חודשים ספורים להחלפת המנכ"ל אנדי פאלמר.

 

אסטון מרטין מסרה במחצית הראשונה של השנה מכונית אחת בלבד בישראל - תוצאה נמוכה למדי בהתחשב בעובדה שפרארי הצליחה למסור בתקופה זו ארבע מכוניות ואילו בנטלי מסרה לא פחות מעשר מכוניות במחצית הראשונה של 2020.

 

טוביאס מורס המנכ"ל החדש של אסטון מרטין טוביאס מורס המנכ"ל החדש של אסטון מרטין צילום: בלומברג

 

 

לפי פרסומי החברה, במחצית הראשונה של 2020 היא רשמה הפסד תפעולי של 159.3 מיליון ליש"ט (206 מיליון דולר), זאת לעומת הפסד תפעולי של 37.7 מיליון ליש"ט (47 מיליון דולר) בחציון הראשון של 2019.

 

אחת הבעיות העיקריות עימן מתמודדת היצרנית הבריטית נוגעת לאפקט "הגל השני" של הקורונה אשר עוצר אותה מלייצר מכוניות. בניגוד למותגים עממיים, המייצרים מכוניות תוך פרקי זמן קצרים ומשנעים לסוכנויות במהרה, במקרה של אסטון מרטין הרכבים מוזמנים חודשים מראש ותהליך הייצור שלהם ממושך יותר. משום שכך, סוכנים של החברה ברחבי העולם רשמו הזמנות לרכבים חדשים וקיבלו מקדמות - בין היתר לרכב הכביש שטח החדש של אסטון מרטין - -ה DBX.

 

בעקבות משבר הקורונה חלה הפרעה בשרשרת האספקה של היצרנית והרכבים יוצרו באיחור. מכיוון שהסוכנים כבר קיבלו את ההזמנות מקומץ של לקוחות מעוניינים, כעת הם לא מעוניינים להזמין רכבים נוספים עד להגעת הדגמים לסוכנויות, וזאת בניגוד ליצרני רכב עממיים - שם הסוכנים צוברים הזמנות ומשחררים רכבים בקצב הרבה יותר מהיר. בתחילת השנה הודיעה אסטון מרטין כי היא מצרפת את המיליארדר היהודי-קנדי לורנס סטרול כמשקיע בחברה, במטרה להזרים הון ליצרנית המקרטעת. בהצהרה שפרסם סטרול המכהן כיו"ר החברה עם פרסום הדוחות כי "אנו מחזירים את הייחוד למכוניות הספורט שלנו ומאזנים מחדש את מאזן ההיצע והביקוש, מה שבטווח הקצר יוריד את היקפי היצור אך יתרום להצלחתנו העתידית".

 

x