$
משפט

מוחמד נעאמנה נבחר כנציג לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים

זאת ברוב של 26 קולות מתוך 43 חברי מועצה שהשתתפו. נעאמנה, נציג השמאל בלשכה שימלא בוועדה את מקומו של אפי נוה, גבר על עו"ד דורון ברזילי שקיבל 12 קולות; לוועדה לשופטים צבאיים מונה נועם לאור שקיבל 23 קולות

ענת רואה 17:5928.07.20

לשכת עורכי הדין בחרה היום (ג') בעו"ד מוחמד נעאמנה כנציגה בוועדה לבחירת שופטים. נעאמנה זכה ב-26 קולות מתוך 44 חברי המועצה הארצית, ש-43 מחבריה השתתפו בהצבעה. הוא גבר על  דורון ברזילי שקיבל 12 קולות ועל יצחק (יצי) גורדון, שקיבל 5 קולות.

 

 

 

כמו כן, עו"ד נועם לאור נבחר כנציג הלשכה בוועדה לבחירת שופטים צבאיים. הוא קיבל 23 קולות לעומת 20 קולות שקיבלה עו"ד אורית קורין שהתמודדה מולו.

 

עו"ד מוחמד נעאמנה עו"ד מוחמד נעאמנה צילום:לשכת עורכי הדין - מחוז הצפון

 

 

כאמור בהצבעה השתתפו 43 חברי המועצה הארצית ולמעשה חבר המועצה היחיד שנעדר מההצבעה הוא היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שמשמש גם כמ"מ פרקליט המדינה, והוא מכוח חוק לשכת עורכי הדין נחשב כחבר מועצה ארצית בלשכה.

 

נעאמנה משמש כיו"ר מחוז הצפון בלשכה, מתגורר בנצרת ובעל משרד עורכי דין פרטי. לאור הוא אחד משני נציגי סיעת הלשכה הוולנטרית בלשכה.

 

נחשב כנציג השמאל

 

נעאמנה נחשב כנציג מחנה השמאל בלשכה והוא ייכנס לוועדה במקומו של עו"ד אפי נוה שהתפטר מהוועדה לפני כשנה וחצי. מול נעאמנה ניסה מחנה הימין בלשכה, שמורכב גם מסיעת הדתיים והאופוזיציה, להעמיד מועמד מוסכם, אך הם לא הצליחו עד לרגע האחרון להסכים על מועמד ובזה אחר זה פרשו עורכי דין שראו עצמם מתאימים לתפקיד.

 

ללשכת עורכי הדין יש שני מושבים בוועדה לבחירת שופטים, כאשר כיום עדיין מכהנת כנציגת הלשכה עו"ד אילנה סאקר, שצפויה לסיים את כהונתה בוועדה בעוד כחצי שנה.

 

לפי החוק, נציג הלשכה בוועדה אינו יכול להופיע בפני שופטים (למעט שופטי בית המשפט העליון) במהלך הכהונה שלו, וזאת כדי למנוע מצב בו שופטים תלויים בנציג הוועדה לקידומם האישי ומתבקשים במקביל להכריע בתיקיו. יחד עם זאת, חבר המועצה עו"ד אילן בומבך פועל לקדם חקיקה לפיה לא רק חבר הוועדה יהיה מנוע מלהופיע בבתי משפט אלא גם עובדי משרדו, כולל שותפיו.

 

גורמים שונים בלשכה העלו פתרונות אפשריים לסיטואציה הזו, למשל להגביל עובדי משרדו של חבר הוועדה כך שיוכלו להופיע רק בפני שופטים שמונו ב-5 השנים האחרונות ואינם עומדים בפני קידום או תלויים בנציגי הלשכה. בינתיים לשכת עורכי הדין לא נתנה את דעתה לנושא. בג"ץ דחה בעבר עתירה בנושא שהוגשה נגד אפי נוה.

x