$
משפט

רשות הכבאות פרסמה מכרז לייעוץ ארגוני מבלי ליידע את החברה שזכתה בו קודם

לפני יותר משנה בחרה הרשות בחברת הייעוץ הארגוני ארא, שזכתה במרכז, לביצוע מהלך התייעלות בחברה. אולם כעת היא פרסמה מכרז חדש מבלי ליידע את החברה שההתקשרות עימה מבוטלת. הרשות: "שני המכרזים מבוטלים, כל התהליך לא תקין"

עמיר קורץ 08:1129.07.20

לפני יותר משנה בחרה הרשות הארצית לכבאות והצלה, לאחר מכרז והתמחרות בין ספקים, בחברת הייעוץ הארגוני ארא לביצוע עבודה להתייעלות ארגונית של מערך ההגנה מאש.

 

 

לארא נשלחה הודעת זכייה והסכם התקשרות, על פי המפרט ואבני הדרך שהגישה, ומי שחתם על ההזמנה הוא נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי בעצמו. אולם ברשות לא הוציאו את ההתקשרות אל הפועל, תוך כדי ששכחו לעדכן את החברה הזוכה על ביטול ההתקשרות עמה.

מכבי אש. המכרז החדש התבסס על עקרונות שניסחה הזוכה במכרז הקודם מכבי אש. המכרז החדש התבסס על עקרונות שניסחה הזוכה במכרז הקודם צילום: עמית שעל

 

 

עובדה זו לא הפריעה לרשות לפרסם כעבור שנה, במאי האחרון, מכרז חדש שמבוסס על אבני הדרך שיצרה ארא בעצמה — ולבקש את אותו שירות בדיוק. בארא נדהמו לגלות זאת ובאמצעות עו"ד ספי טייטלבאום פנו לשמחי במכתב התרעה חריף ובו העלו חשש לניסיון לכאורה להטיית המכרז. במכתב נטען כי בהחלטה על יציאה למכרז חדש כאשר המחיר שהציעה ארא ידוע לכל, יש "חשש ממשי לפגיעה חמורה בתקינות ההליך המינהלי ופגיעה בטוהר המכרזים".

 

רק אז החליטו ברשות להקפיא את ההתמחרות לצורך "בירורים משפטיים". בעקבות זאת המכרז נתקע לתקופה נוספת, וועדת המכרזים התכנסה לדיון בנושא, אך התשובה לארא התעכבה.

 

רק לאחר פניית "כלכליסט" לרשות הכבאות זו הודיעה: הן ההתמחרות הראשונה והן השנייה מבוטלות. הסיבה: כל התהליך, לטענתה, מתחילתו ועד סופו היה לא תקין ולא שיוויוני מאחר ובמסגרת שתי ההתמחרויות נעשתה פנייה למספר מצומצם של ספקים ולא לכל מי שנדרשה הרשות לפנות אליהם במסגרת הוראות המכרז.

 

עוד החליטה הוועדה כי אם בכל זאת ברשות הכבאות ירצו לייעל את מערך האש, הם פשוט ידרשו לפרסם התמחרות חדשה, שלישית במספר, והפעם על פי הכללים.

 

ברשות הכבאות מודים כי התנהלו בחלמאות, אך דוחים כל טענה להטייה כלשהי, ומסרו כי "לאחר בחינה דקדקנית נמצא כי הליכי ההתמחרות נעשו שלא בהתאם להוראות המכרז ולכן יש לבטלם".

x