$
משפט

כל קול קובע? לשכת עורכי הדין תוציא קלפי ניידת לחבר מועצה השוהה בבידוד

בעוד זמן קצר תבחר הלשכה את נציגה לוועדה לבחירת שופטים; בתו של חבר המועצה הבכיר אובחנה כחיובית לקורונה. משרד הבריאות לא אישר ללשכה להקים קלפי ניידת בשטח פתוח, ולכן הוחלט להגיע לביתו של חבר המועצה; חברי מועצה מותחים ביקורת על המהלך: "הבידוד זה לא סתם, מסכנים עובדים"

ענת רואה 12:3728.07.20

לשכת עורכי הדין בראשותו של עו"ד אבי חימי, מתכוונת להוציא היום (ג') בצהריים קלפי ניידת לביתו של אחד מחברי המועצה הבכירים שבתו המתגוררת עמו אובחנה עחיובית לקורונה, ולכן הוא שוהה בבידוד. זאת על מנת שהוא יוכל לממש את זכותו להצביע לנציג לשכת עורכי הדין בועדה לבחירת שופטים.

 

המהלך מעורר תרעומת בקרב חברי מועצה וגורמים בלשכה, שטוענים כי מדובר בסיכון לא מוצדק של עובדי לשכה אשר יחשפו בסופו של דבר לפתק ההצבעה של אותו חבר מועצה ובנוסף יידרשו לאמת את זהותו. "הבידוד זה לא סתם, מסכנים עובדים", אמר חבר מועצה לכלכליסט. חברי מועצה נוספים אמרו דברים דומים.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי צילום: יאיר שגיא

 

המדובר בהצבעה לנציג הלשכה בועדה לבחירת שופטים, במקום עו"ד אפי נוה ששימש כנציג עד שהתפטר לפני שנה וחצי. הבחירות יפתחו היום בשעה 14:00 בצהריים ו-44 חברי המועצה הארצית בלשכה יוכלו להגיע ולהצביע בקלפי שתוצב בבית הלשכה בתל אביב. על התפקיד מתמודדים שלושה: עו"ד מוחמד נעאמנה, עו"ד איציק (יצי) גורדון ועו"ד דורון ברזילי.

 

בהתאם לנוהל שהופץ מבעוד מועד לחברי המועצה, על חברי מועצה ששוהים בבידוד או שהם חולים מאומתים השוהים באשפוז ביתי, להודיע על כך 24 שעות לפני ההצבעה למנכ"ל הלשכה. על המנכ"ל לדווח על כך לכל חברי המועצה יום קודם לבחירות.

 

הבוקר קיבלו חברי המועצה הודעה על כך שחבר המועצה הבכיר נמצא בבידוד ולכן קלפי תגיע אליו. מבדיקת כלכליסט כאמור עולה כי הבידוד הוא על רקע העובדה שאחת מבני המשפחה הגרעינית של חבר המועצה אובחנה חיובית לקורונה, כך שלמעשה בביתו של חבר המועצה ישנה בוודאות חשיפה לנגיף. חבר המועצה אישר לכלכליסט שאכן בתו אובחנה חיובית לקורונה ועל כן הוא שוהה בבידוד.

 

על פי נוהל הלשכה יש שתי חלופות: הראשונה היא מתחם קלפי בשטח פתוח סמוך לבניין הלשכה, שישמש אתר להצבעת מצביעים מבודדים. באותו מתחם יהיו 3 חברי ועדת קלפי, מתוכם שני עובדי לשכה שהמנכ"ל ימנה וללא משקיפים. המצביע יצא עם כפפות ומסכה ויסע ברכבו הפרטי למתחם ושם יצביע.

 

לפי המסמך, ככל וחלופה זו לא תאושר ע"י משרד הבריאות ישנה "אפשרות ב'", במסגרתה תהיה קלפי ניידת. חברי ועדת הקלפי הניידת יגיעו לביתו של המצביע המבודד, יוודאו את זהותו וימסרו לו את טופס ההצבעה. חברי ועדת הקלפי ינועו בין בתי המבודדים, יוודאו שאין לאיש גישה לקלפי ולאחר מכן יעבירו את הקלפי לבית הלשכה לאתר ההצבעה.

מתוך העובדה שהוחלט לבחור בחלופה ב' ניתן להסיק שמשרד הבריאות לא אישר את המתווה הראשון של קלפי בשטח פתוח.

 

גורם המעורב בפעילות הלשכה אמר לכלכליסט, כי הסיטואציה בה ישנם רק 44 מצביעים ואחד בלבד מתוכם יצביע במעטפה כפולה, מעוררת חשש שההצבעה לא תהיה באמת חשאית. לדבריו, עם הקלפי יסעו 3 עובדים מהלשכה ללא משקיפים.

 

מלשכת עורכי הדין לא התקבלה תגובה לדברים.

 

חבר המועצה הבכיר מסר בתגובה כי לא ידוע לו מה נדרש, והוא מקווה שלשכת עורכי הדין פועלת בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

 

ממשרד הבריאות טרם התקבלה תגובה לשאלה האם המשרד אישר את המתווה להגעת קלפי ניידת לביתו של חבר המועצה.
x