$
משפט

פרשת קרן אור: חיליק טפירו ואמיר בירמן הורשעו בהונאה וגניבה ממשקיעים

הורשעו בעבירות של גניבה בידי מורשה בסכום של כ-45 מיליון שקל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות של כספי משקיעים בסך של כ-80 מיליון שקל, ובעבירות של גיוס משקיעים ללא תשקיף

תומר גנון 12:1827.07.20

חליק טפירו ועו"ד אמיר בירמן, בעלי השליטה לשעבר בקרן אור שקרסה, הורשעו  בעבירות של גניבה בידי מורשה בסכום של כ-45 מיליון שקל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות של כספי משקיעים בסך של כ-80 מיליון שקל, בעבירות מנהלים בתאגיד, ובעבירות של גיוס משקיעים ללא תשקיף.

 

 

 

שופט בית המשפט המחוזי בת"א חאלד כבוב קבע כי בשנים 2014-2012 גייסו טפירו ובירמן, באמצעות חברת ט.ב. מתקדמים בכספים בע"מ (בפירוק), שגייסה משקיעים תחת השם "קרן אור", כ-80 מיליון ש"ח מכ-600 משקיעים. הגיוס נעשה ללא פרסום תשקיף כדין, אגב הבטחת תשואה גבוהה וידועה מראש ותוך הצגת מצגי שווא בדבר מאפייני ההשקעה. טפירו ובירמן התחייבו כי הכספים יושקעו בפרויקטים של תמ"א 38 ובאשראי חוץ בנקאי, אולם בפועל חלק ניכר מהכספים שימש לביצוע החזרים למשקיעים, למימון הוצאות תפעול, לצרכיהם האישיים של טפירו ובירמן וכן לשימושים נוספים שלא תאמו את המצג שניתן למשקיעים.

 

 

חיליק טפירו חיליק טפירו

 

ביהמ"ש קבע כי טפירו "ניצח בגאון על מערך גיוס הכספים של החברה והיה מעורה בפעילותה "עד השקל האחרון". כן ציין כי במעשיו של טפירו היה פן מחמיר שנבע מכך שהמשיך בפרסומים נרחבים והגדיל את מאגר הלקוחות הפוטנציאליים- "חרף העובדה שלא הצליח לעמוד בהתחייבויותיו כלפי המשקיעים בתקופה הראשונה מבלי להמשיך ולגייס כספים ממשקיעים חדשים, על שום שלא ידע שובע ולא עצר לחשוב על משקיעיו".

 

התיק נוהל על ידי עוה"ד יעל ענתות, שירי גפני, ורד מושקובסקי ונועם רותם ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה. התיק נחקר על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

x