$
משפט

עשרות גברים שביצעו הליך פונדקאות בחו"ל תובעים כ-16 מיליון שקל מהמדינה

בכתב התביעה התקדימי טוענים 61 גברים - זוגות ויחידים - כי העובדה שחוק הפונדקאות מפלה אותם לרעה גרמה להם לנזק כספי ישיר של מאות אלפי שקלים כל אחד

ליטל דוברוביצקי 14:2415.07.20

כתב תביעה תקדימי הוגש היום לבית המשפט המחוזי מרכז על ידי קבוצה של 61 גברים, זוגות ויחידים, שהביאו ילדים לעולם בהליכי פונדקאות בחו"ל. על פי כתב התביעה, שהוגש כנגד המדינה והכנסת, העובדה שחוק הפונדקאות מפלה אותם לרעה ומונע מהם להביא ילדים בהליכי פונדקאות בישראל, הביאה לכך שהם נאלצו לקיים הליך זה בחו"ל, בעלות גבוהה באופן משמעותי בהשוואה לארץ. עוד נטען, כי אם המדינה היתה פועלת כדין ונמנעת מהאפליה החמורה, המתמשכת והפסולה שבה נקטה, אותם גברים היו פונים להליכי פונדקאות בישראל.

 

 

צעדת מחאה נגד חוק הפונדקאות (ארכיון) צעדת מחאה נגד חוק הפונדקאות (ארכיון) צילום: מוטי קמחי

 

הגברים טוענים, באמצעות עורכי הדין יונתן קהת ממשרד אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות' וחגי קלעי, אוהד רוזן וגל בריר ממשרד קלעי, רוזן ושות' כי יש להם זכות לפיצוי על הנזק שנגרם להם. מדובר הן בנזק כספי ישיר של ההוצאות הממשיות עבור הליך פונדקאות בחו"ל, היקר בממוצע במאות אלפי שקלים ביחס לעלות ממוצעת של הליך פונדקאות בישראל; והן בנזק "לא ממוני" הנובע מעצם האפליה החמורה, הפוגענית והמשפילה של התובעים והפגיעה הקשה בזכויותיהם החוקתיות.

 

כל אחד מהתובעים (או מזוגות התובעים) תובע את ההפרש בין עלות הליך הפונדקאות שביצע בחו"ל לבין עלות ממוצעת של הליך פונדקאות בישראל, הפרש העומד בממוצע על מאות אלפי שקלים. התביעה כולה נאמדת בסכום כולל של יותר מ-16 מיליון שקל.

 

חוק הפונדקאות שנחקק ב-1996 הסדיר את הליכי הפונדקאות וקבע שרק זוגות "איש ואישה" יכולים לבצע הליכי פונדקאות בישראל.

 

עורכי הדין המייצגים את התובעים מסרו: "מדינת ישראל ראתה במשך שנים במשפחה של בני זוג בני אותו מין משפחה 'נחותה', 'חשודה ו'לא טבעית', ומנעה מהם בשל כך לקיים הליכי פונדקאות בישראל, תוך פגיעה חמורה, מכוונת ומתמשכת בשוויון ובזכות היסוד להורות ולחיי משפחה. זהו מקרה מובהק של הפליה 'גנרית' על בסיס נטייה מינית, שהיא הפליה הפוצעת אנושות בכבוד האדם, ושנלווים לה חומרה יתרה וממד משפיל. הפגיעה באותם גברים שנאלצו להרחיק עד קצווי תבל כדי לממש את כמיהתם להורות מתבטאת לא רק באותה תחושת השפלה וביזוי, אלא גם בנזקים כספיים משמעותיים של מאות אלפי שקלים. כאשר המדינה בוחרת להפלות קבוצה מסוימת הפליה חמורה, מכוונת ומתמשכת ולפגוע בזכויות יסוד שלה, עליה להפנים את מחיר הפגיעה ולפצות עבור הנזקים שהיא גורמת”.
x