$
משפט

הקרב על הכיסא בוועדה לבחירת שופטים: ראש הלשכה לא תמך באופן פומבי באף מועמד

לא רק שאבי חימי לא התמודד על המקום שהותיר אפי נוה בוועדה לבחירת שופטים - הוא גם לא חתם על תמיכתו באף אחד מחמשת המועמדים הסופיים לתפקיד, אף שמאחורי הקלעים נטען כי הוא מקדם את מועמדותו של יו"ר מחוז צפון. ההצבעה תיערך בעוד שבועיים

ענת רואה 17:3514.07.20

חמישה מועמדים סופיים יתמודדו על המקום של עו"ד אפי נוה שהתפנה בועדה לבחירת שופטים: עורכי הדין יצחק נטוביץ, יצחק (יצי) גורדון, מוחמד נעאמנה, דורון ברזילי וערן גולן. החמישה הגישו עד השעה 14:00 היום את טפסי המועמדות. ההצבעה תתקיים בעוד שבועיים.

 

 

האיש שהיעדרותו מטפסי ההצבעה בולטת במיוחד הוא ראש הלשכה עו"ד אבי חימי, אשר לא חתם לאף אחד מהמועמדים, בדיוק כפי שאמר שיעשה, וזאת כנראה מחשש לתמוך ולהריץ מועמד שלבסוף ייכשל ולא ייבחר. חימי הודיע מבעוד מועד שהוא ימתין לדעת מי המועמדים הסופיים ובהמשך יחליט אם הוא תומך באחד מהם. למרות זאת חברי מועצה טענו שמאחורי הקלעים חימי מחזק את מועמד הקואליציה והמחוזות, נעאמנה, המשמש כיו"ר מחוז הצפון בלשכה.  

ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי צילום: יאיר שגיא

 

התנהלותו של חימי שמותירה את ההובלה בידי אחרים שונה מאוד ממה שהיה נהוג בלשכה רק זמן קצר לפני חימי. כך, בעת שאפי נוה היה ראש לשכה הוא החליט שברצונו לכהן בועדה לבחירת שופטים וכל חברי המועצה מיד צייתו ואפילו לא העזו להעמיד את עצמם לבחירה מולו מאחר שידעו שיפסידו. כיום המצב הוא שראש הלשכה חושש להגיד במי הוא תומך, מחשש שאותו מועמד יפסיד.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט" המועמד עו"ד מאיר מזרחי הסיר את מועמדותו אמש ברגע האחרון, לאחר שהחליט שאינו מעוניין להתמודד עם הפילוג והמחנאות בלשכה.

 

ציון אמיר כמעט התמודד

 

לאחר פרישת מזרחי החלו מגעים קדחתניים מטעם גורמי אופוזיציה בלשכה בניסיון לאתר מועמד מוביל אחר במקומו, כאשר המועמד המרכזי שהתאים למשימה היה עו"ד ציון אמיר, חבר המועצה שהתמודד לפני שנה על ראשות הלשכה. אמיר הוא עו"ד בכיר, מכובד ובעל שיעור קומה והיה צפוי שאם יתמודד יהפוך במהירות למוביל ויזכה לתמיכה במועצה ומחוץ למועצה.

 

אמיר אמר למקורביו שהוא לא היה מתנגד לכהן בוועדה לבחירת שופטים, אולם הוא אינו יכול לעמוד בתנאי הכרוך בכך – להימנע מהופעות בבתי משפט (חוץ מביהמ"ש העליון) למשך כל תקופת כהונתו בוועדה.

בעקבות לחצים כבדים שהופעלו על אמיר לרגע האמינו אנשיו שהוא מסכים, ואף הכינו עבורו טופס חתימות ועמדו להגישו. במצב כזה המועמד דורון ברזילי היה נאלץ לפנות את הזירה ולא להתמודד מאחר ואמיר הוא ראש סיעתו. אולם ברגע האחרון, כשעה לפני המועד להגשת הטפסים היום בצהריים הודיע אמיר לאנשיו שהוא החליט שלא להתמודד לוועדה. כפי שנחשף בכלכליסט בתחילת השבוע, אמיר מעוניין לכהן כנציג הלשכה בועדה לבחירת יועץ משפטי.

 

מועמד הסיעה הדתית לא הצליח להשיג חתימות ונאלץ לחתום לעצמו

 

על פי טפסי המועמדויות שהוגשו היום, המועמד נטוביץ לא הצליח אפילו לאסוף 3 חתימות ונאלץ להגיש 2 חתימות בלבד (יוסף ויצמן ולירז ראש) ואת עצמו כחבר מועצה התומך בעצמו. נטוביץ הוא המועמד של סיעת הדתיים 'אמונה במשפט'. נטוביץ הוא בעל משרד עורכי דין בתל אביב העוסק במקרקעין, מיסוי ובנייה.

 

עו"ד יצי גורדון הגיש חתימות של אורית קורן, אשר אקסלרד וגליה שמילוביץ גרינגרד. גורדון משמש מאז 2015 יו"ר ומזכיר איגוד המשפטנים בהסתדרות. עד 2017 שימש במשך 7 שנים כממונה במחלקת יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים.

 

מוחמד נעאמנה קיבל חתימות מתמי אולמן יור מחוז חיפה, מטענה שאער ואיתן לדרר. נעאמנה הוסמך כעו"ד ב-2003 ומאז ועד היום הוא שותף מייסד במשרד בנצרת המעניק שירותים משפטיים במספר תחומים.

 

עו"ד ברזילי קיבל חתימות מציון אמיר, אילן בומבך ועמית בכר – שלושתם חברי סיעתו. לברזילי משרד בתחום המסים והוא היה ראש לשכה בעבר.

 

עו"ד ערן גולן קיבל חתימות ממשה טייב, נדב ויסמן ונועם לאור (כל אחד מסיעה שונה). לאור נחשב מקורב לגולן אך בתחילה חשש לחתום לו מאחר שהוא מזוהה עם הימין וערן פחות. לבסוף כנראה השתכנע. גולן הוא בעל משרד המתמחה בתחום משפט עבודה אישי וקיבוצי, שימש כמרצה במכללה למנהל בדיני עבודה.

 

בנוסף הוגשו היום חתימות להתמודדות על מקום בועדה לבחירת שופטים צבאיים. המועמדים הם עורכי הדין טל אבריאל, אורית קורן, משה תורגמן ונועם לאור. אבריאל הוצע בידי תמי אולמן, הישאם דאוד ושאדי סרוגי. קורן הוצעה בידי יצחק גורדון, איתן לדרר ואשר אקסלרד, משה תורגמן בידי יצחק נטוביץ, לירז ראש ויוסי ויצמן ואילו נעם לאור הוצע ע"י משה טייב, ערן בן ארי ואורי קינן.

x