דעות

דעה

הישיבות הכריעו: ישיבה בממשלה

למרות האיומים ההדדיים בין נתניהו לגנץ, האפשרות להקדמת הבחירות נדחתה עד תחילת 2021. גנץ טווה לאחרונה קשרים עם ש”ס ויהדות התורה, וכך איבד נתניהו את הנאמנות הטוטלית כלפיו של גוש הימין

צבי זרחיה 08:0812.07.20

האיום של ראש הממשלה בנימין נתניהו מלפני תשעה ימים בהקדמת הבחירות - אם יו"ר כחול־לבן בני גנץ יסרב לתקציב לשנת 2020 בלבד - לא פעל.

 

להיפך: ביום רביעי האחרון, היה זה גנץ שאיים בהקדמת הבחירות אילו היתה מתקבלת הצעתו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) להקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים של השופטים, שנתניהו עודד את חברי הליכוד והקואליציה לתמוך בה.

בנימין נתניהו ובני וגנץ במליאת הכנסת בנימין נתניהו ובני וגנץ במליאת הכנסת צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

 

 

למרות האיומים ההדדיים מצד נתניהו וגנץ, סוגיית הקדמת הבחירות נדחתה כרגע לכל הפחות עד תחילת 2021 לנוכח העלייה במספר חולי הקורונה והחרפת המצב הכלכלי. האם היריבים־השותפים עוד זוכרים כי הממשלה הוקמה על רקע מצב החירום? בסקרי דעת הקהל האחרונים נתניהו אמנם נחלש מבחינת הציון שהוא מקבל על הטיפול במשבר, אך גם על פיהם הוא עדיין יוכל להרכיב ממשלה עם גוש הימין. אלא שנתניהו חושש שהחרפת המצב הכלכלי כמו גם הקמתה של מפלגת עצמאים עלולות לטרוף לו את כל הקלפים.

 

לעומתו גנץ, שצונח בסקרים, מקווה שככל שיחלוף הזמן יוכל עוד להתרומם. גנץ טווה קשרים עם יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) המתנגדים אף הם לבחירות כעת, ובכך איבד נתניהו את הצהרת הנאמנות הטוטלית כלפיו של גוש הימין.

 

דרעי וגפני כועסים על נתניהו בשל איומו להקדים את הבחירות, אלא שלא רק המצב הבריאתי והכלכלי עומד לנגד עיניהם. גפני למשל זועם על כך שלא נמצא פתרון לישיבות החרדיות. על אף פניותיו למשרדי ראש הממשלה והאוצר, הישיבות מקבלות רק חלק מהתקציב החודשי המיועד להן. מאחר שהן מתוקצבות בחסר הרי שכבר בחודש הבא צפוי להסתיים תקציבן. אם תקציב 2020 לא יאושר, הן לא יוכלו להתקיים — וזו עוד סיבה שבגללה גפני מתנגד להקדמת הבחירות כעת.

x