$
רכב

בלעדי לכלכליסט

פרשת דיזלגייט: ישראל בין המובילות בעולם בהיקף דרישות הפיצוי

סכום התביעה שהגישה השבוע המדינה כנגד פולקסווגן ובוש עומד על חצי מיליארד שקל, או 152 מיליון דולר, עבור 12 אלף רכבים מזהמים - כלומר, כ-12.6 אלף דולר לרכב; זאת בעוד שבאוסטרליה שולם קנס בסך 2,200 דולר לרכב, ובקנדה 1,171 דולר לרכב - כעשירית מגובה הקנס שדורשת ישראל

תומר הדר 15:4608.07.20

היקף הפיצויים שמדינת ישראל דורשת מחברת פולקסווגן גבוה מהסכומים שנדרשו מיצרנית הרכב במלא מעט מדינות - כך עולה מבדיקת כלכליסט. השבוע הגישה המדינה תביעה נגד שתי חברות ענק על מעורבותן בפרשה דיזלגייט: יצרנית הרכב פולקסווגן, וחברת "בוש" שאחראית בפועל לרכיבים רבים במערכות ההזרקה של הרכבים האמורים. סכום התביעה הוא חצי מיליארד שקל, או 152 מיליון דולר.

 

 

פולקסווגן פולקסווגן צילום: בלומברג

 

התביעה מתייחסת ל-12 אלף מכוניות של קבוצת פולקסווגן שפלטו, לפי מדינת ישראל, 3,881 טונות של חנקן דו חמצני. כלומר, הפיצוי בישראל פר מכונית עומד על כ-12,600 דולר. התביעה עצמה הוגשה בעקבות הפרשה שהתגלתה ב-2015, במסגרתה השתילה חברת פולקסווגן במיליוני מכוניות המצוידות במנועי דיזל מתקנים מיוחדים שנועדו להתל בבוחני זיהום אוויר. מתקנים אלה הפחיתו את פליטת המזהמים של הרכב כאשר זה היה בתהליכי בדיקת זיהום אוויר - ואפשרו לרכב לשוב ולזהם כאשר הבדיקה הסתיימה.

 

ואולם, מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בהליכים דומים שהתקיימו מול חברת פולקסווגן ברחבי העולם נדרשה החברה לשלם סכומים נמוכים משמעותית – כאשר הכוונה היא לסכומים ששולמו למדינות – ולא ללקוחות פרטיים שתבעו את היצרנית. כך לדוגמה, באוסטרליה נמכרו לא פחות מ-57 אלף מכוניות של קונצרן פולקסווגן. עם תום הדיונים בנושא הוטל על פולקסווגן קנס בגובה 75 מיליון דולר, ואולם לאחר ביקורת ציבורית נקבע כי גובה הקנס יעלה ל-125 מיליון דולר. כלומר, בעוד שגובה הקנס פר מכונית מזהמת בישראל הוא 12,600 דולר, באוסטרליה מדובר בשישית: 2,200 דולר.

 

בנוסף, השנה פורסם כי בית הדין העליון בקנדה קבע כי פולקסווגן תידרש לשלם 150 מיליון דולר עבור 128 אלף רכבים מזהמים – כלומר 1,171 דולר לרכב, כעשירית מגובה הקנס שדורשת ישראל. בפולין נדרשה פולקסווגן לשלם 120 מיליון זלוטי, כלומר 31 מיליון דולר, על כ-140 אלף מכוניות מזהמות, כלומר כ-220 דולר קנס למכונית. בארה"ב מדובר בקנס עתק של 25 מיליארד דולר עבור כ-475 אלף מכוניות, כלומר 52 אלף דולר למכונית, מה שהופך את ארה"ב לאחת המדינות הבודדות בעולם בהן נדרש מפולקסווגן לשלם קנס גבוה יותר מאשר בישראל.

x