משפט

עו"ד מיכה פטמן פרש מצוות ההגנה של נתניהו - האם זה יפריע לאסטרטגיית הדחיינות?

סירובה של ועדת ההיתרים לאשר לנתניהו את המימון להגנתו הוביל לפרישת העו"ד הבכיר. פטמן שהופיע בדיון הראשון וכבר החל בהיערכות, לא יופיע בדיון הקרוב, ב-19 ביולי. התוצאות הן שעו"ד עמית חדד נותר שוב בודד בצוות ההגנה, ותתבקש ככל הנראה, דחייה נוספת לפתרון הפלונטר – אין מימון – אין הגנה

משה גורלי 11:4208.07.20
סירובה של ועדת ההיתרים לאשר לנתניהו את המימון להגנתו הוביל לפרישת עו"ד מיכה פטמן מצוות ההגנה של ראש הממשלה. פטמן שהופיע בדיון הראשון וכבר החל בהיערכות, כמו ראיונות לגיוס כוח עזר משפטי לא יופיע בדיון הקרוב, ב-19 ביולי. התוצאות הן שעו"ד עמית חדד נותר שוב בודד בצוות ההגנה, ותתבקש ככל הנראה, דחייה נוספת לפתרון הפלונטר – אין מימון – אין הגנה.

 

 

 

האם בית המשפט מחוייב לשרת את האסטרטגיה הדחיינית הזו, בין אם היא מכוונת ומודעת ובין אם היא אותנטית? לא. הוא יכול לקבוע תאריך לתגובת נאשם ולפתיחת הוכחות, אבל סביר שמהלך כזה יתקבל בזעקות שבר מצד הנאשם ותומכיו, זעקות שיקטלגו גם את השופטים כחורשי רעתו. בית המשפט יכול להמליץ לו לפנות לסניגוריה הציבורית, או לממן מכיסו את הגנתו, אבל מדובר בהרכב מאופק מאד שיבקש להימנע מ"כותרות" כאלה. מצד שני, מישהו צריך לשים סוף למעגל השוטה הזה. ועדת ההיתרים, בפעם המי יודע כמה, מסרבת לאשר לנתניהו מימון, עורכי הדין שגוייסו לצוות ההגנה נוטשים (קרן אטינגר-שפירא, נבות תל צור, טל שפירא, יוסי אשכנזי, ירון קוסטליץ, מיכה פטמן), והנותרים (חדד) יבקשו לדחות עד שיגיע ה"נוטש" הבא.

 

 

בנימין נתניהו ועו"ד פטמן בפתיחת המשפט בנימין נתניהו ועו"ד פטמן בפתיחת המשפט צילום: רויטרס

 

אגב, מסביבתו של פטמן הכחישו כל מתח בינו לבין חדד בנוגע לנסיבות הפרישה, למרות שניכר היה מתח כלשהו כאשר נתניהו בחר בפטמן להופיע מטעמו בישיבת הפתיחה של המשפט. לבסוף נמצאה פשרה כשפטמן ביקש וקיבל את אישור בית המשפט לכך שגם חדד יישא דברים בישיבה היוקרתית הזו.

 

אפשרות נוספת היא שעמית חדד יישאר הסניגור הבודד. חדד צובר בהדרגה את הקילומטראז', המסה והמוניטין הנחוצים, אבל כעורך דין בודד מול שלושה תיקים הוא בוודאי אינו הפתרון המיטבי. כאשר אהוד אולמרט ניצב במחוזי ירושלים מול שלושה תיקים הוא הציב משרד לכל תיק. נוית נגב ואיריס ניב סבג ב'ראשונטורס', רועי בלכר ב'מרכז ההשקעות' ונבות תל-צור במעטפות טלנסקי' כאשר אלי זהר הוא המתאם והמדברר של הצוות. ההערכה היא שעלות ההגנה בתיקי אולמרט הייתה כארבעה מיליון דולר.

 

נראה שנתניהו בודק גם אפשרויות שיעלימו את משפטו. חוק צרפתי, בחירה לנשיא מדינה, מינוי יועץ משפטי שיעכב את ההליכים בתיק. אבל פתרונות אלה אינם רלבנטים כרגע ואופציית המשפט, לעומת זאת, הולכת ומתקרבת. לכן מתנהל המשחק הזה – מצד אחד לדחות ככל שניתן ומצד שני לקדם את אופציות ההעלמת המשפט, בעיקר באמצעות בחירות שימליכו סופית את נתניהו ויאפשרו לו לעשות ולחוקק כרצונו. הקורונה, הכלכלה וממשלת האחדות מונעים כרגע אפשרות זאת, כאשר שר המשפטים אבי ניסנקורן כבר הודיע שבתי המשפט יישארו פתוחים, וסגר לנתניהו עוד פתח מילוט - סגירת בתי המשפט בחסות משבר הקורונה.

x