שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

פרשנות

בדרך למטה: אפילו הנגיד מעביר ביקורת

גם אם התקציב יאושר, הוא יהווה עוד הזדמנות שהממשלה פספסה. חוק ההסדרים לא כולל אף רפורמה גדולה באמת, מהסוג שניתן להעביר יותר בקלות בעתות משבר. הנגיד אולי לא יאמר זאת, אבל התקציב לא יושיע את כלכלת ישראל

עמרי מילמן 23:0905.07.20

מחר (ב') יודיע בנק ישראל על גובה הריבית, על רקע ההתפרצות המחודשת של נגיף הקורונה בישראל. חלק מהכלכלנים מעריכים בזהירות כי הריבית תרד לשיעור היסטורי של 0% בתקופה הקרובה, בעוד אחרים צופים כי הדבר יקרה עוד היום. בין כולם יש הסכמה כי הבנק יוסיף לנקוט צעדי הרחבה מוניטרית, כמו רכישות אג"ח והעמדת הלוואות דולריות.

 

 

 

לא רק הריבית עשויה להתעדכן, אלא גם תחזיות הבנק למשק. בסוף מאי פרסם הבנק תחזית אופטימית יותר מקודמתה, ולפיה המשק יתכווץ השנה ב־4.5% במקום 5.3% כפי שהעריכו מוקדם יותר. ההערכות הן כי התחזית החדשה תהיה פסימית יותר ותצביע על התכווצות גדולה יותר של המשק השנה. לעדכון הצפוי יש משמעות רבה. נגיד הבנק אמיר ירון נמנע מביקורת ברורה מדי על הממשלה. זו הושמעה עד כה בעיקר כאשר הממשלה התעכבה עם תוכניות הסיוע בעקבות המשבר. אולם השינויים בתחזיות ואולי אף בריבית כל כך בוטים, שהם מהווים ציון מצד הנגיד. ככלכלן, הוא בוחר לדבר במספרים, פחות במילים.

 

נגיד בנק ישראל אמיר ירון נגיד בנק ישראל אמיר ירון צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

ישראל כמובן לא לבד. התחזיות לעולם כולו פסימיות, ועדיין קורה פה משהו אחר. הממשלה גוררת רגליים מאז פרוץ המשבר ולא נערכת להתמודדות עם הקורונה. משרד האוצר זז לאט מדי, במיוחד לאור הקטסטרופה שיצר כשהחליט להוציא מאות אלפי עובדים לחל"ת מלכתחילה ודן אותם לאבטלה. להתנהלות הרשלנית ההיא יש כעת המשך שערורייתי, עם העיכוב באישור תקציב המדינה, בחסות ראשי הממשלה - הנוכחי והחליפי.

 

הבעיה היא שגם אם התקציב יאושר, הוא יהווה עוד הזדמנות שהממשלה פספסה בענק. חוק ההסדרים הנלווה לתקציב לא כולל אף רפורמה גדולה באמת, מהסוג שניתן להעביר רק בעתות משבר. הנגיד אולי לא יאמר זאת, וישמור על הנימוס האמריקאי שדבק בו, אבל התקציב הזה לא יושיע את כלכלת ישראל.

 

ירון מנסה לשמור על יחסים טובים עם ראש הממשלה ושר האוצר. באותו זמן, הוא מוצא דרכים לתת להם את הציון הנכשל שמגיע להם. כעת נותר רק לראות עד כמה חמור הכישלון.

x