$
רכב

המשטרה מציגה: דו"ח על נסיעה ב-200 קמ"ש – לרכב שלא מגיע למהירות הזו

שוטרי משטרת התנועה תפסו אתמול נהג שהגיע למהירות של 203 קמ"ש בכביש 6 באזור להבים. אלא שמתברר שהרכב המיושן בו נסע הנהג - לא יכול להגיע כלל למהירות כזו, ולפי היצרן המהירות המקסימלית שהמכונית יכולה להגיע מגיעה ל-185 קמ"ש בלבד

תומר הדר ואודי עציון 13:5924.06.20
כיצד מסוגלת טויוטה קורולה ישנה, שמהירותה המרבית לפי היצרן היא 185 קמ"ש להגיע למהירות של 203 קמ"ש?

 

אתמול הודיעה משטרת ישראל על מקרה חמור של עבירת מהירות מופרזת, כזו בה הצליחו שוטרי משטרת התנועה ללכוד נהג במהירות של 203 קמ"ש. לפי הדיווח, הנהג נתפס בקטע כביש ישר שאינו נמצא בשיפוע בכביש 6 באזור מחלף להבים.

 

טויוטה קורולה ומד המהירות טויוטה קורולה ומד המהירות צילום: דוברות משטרת ישראל

 

נגד הנהג הוגש כתב אישום ובית המשפט החליט להשאירו במעצר בית. הבעיה היחידה היא שהקורולה הקשישה שנתפסה נוסעת במהירות 203 קמ"ש (מהירות שממנה יש להפחית 5 קמ"ש בגין סטיית תקן) מעולם לא עזבה את מפעלי טויוטה כשהיא מסוגלת לנסוע במהירות כזו. לדברי גורמים הקשורים לנושא, מדובר במכונית מיושנת למדי שלא עברה כל שדרוג או שיפור של ביצועי הרכב.

 

לפי נתוני טויוטה הרשמיים, גרסתה המהירה ביותר של הקורולה שיוצרה בשנים 2007 עד 2012, הדגם שנלכד על ידי המשטרה במהירות 203 קמ"ש מסוגלת להגיע למהירות של 185 קילומטרים לשעה, וזאת כמובן כאשר הרכב חדש ובמצב מושלם. יודגש כי אין זו הפעם הראשונה בה מכשיר הממל"ז - אקדח הלייזר המשטרתי - לוכד מכונית הנוסעת במהירות גבוהה משמעותית מן המהירות המרבית שעליה הצהיר היצרן.

 

בשנה שעברה בוטל כתב אישום נגד נהג שנתפס כביכול נוסע במהירות 242 קמ"ש במכונית וולוו. כתב האישום בוטל לאחר שהנהג הציג נתונים רשמיים של וולוו המוכיחים כי המהירות המרבית אליה מסוגלת להגיע המכונית היא 230 קמ"ש.

 

ממשטרת ישראל נמסר: "במהלך פעילות אכיפה, הנאשם נתפס באמצעות מד מהירות לייזר כשהוא נוהג במהירות 203 קמ"ש. לאור העבירה החמורה ומסכנת החיים, בימ"ש החליט לשלוח את הנאשם למעצר בית ופסילה עד לתום ההליכים נגדו. מן הראוי היה לעסוק בחומרת העבירה והאכיפה הנחושה של המשטרה, ובכל מקרה נדגיש כי מדידת המהירות שבוצעה במסגרת האכיפה אמינה, מדוייקת ועברה את מבחן בימ״ש. שאלות הקשורות לסוג הרכב וביצועיו יש להפנות ליצרן הרכב ולא למשטרה".

x