$
משפט

ביהמ"ש הפסיק את תשלום השכירות של ענבל אור על חשבון הנושים שלה

אור לא הגיעה היום לביהמ"ש וחויבה בהוצאות; הכספים שולמו לה מקופת פשיטת הרגל למרות התנגדות הנאמן לנכסיה, עו"ד איתן ארז; השופט אורנשטיין: "היא מפרה את צווי בית המשפט ומבזבזת זמן"

בית המשפט המחוזי בתל אביב הפסיק היום (א') את תשלום השכירות של ענבל אור מקופת פשיטת הרגל שלה על חשבון הנושים ופסק שתשלם הוצאות על כך שלא הגיעה לדיון. זאת לאחר שביום חמישי הגיבה ואמרה שתשמח ש"כולם יגיעו לדיון".

 

 

 

מי שכן הגיעו היו הנאמן לנכסיה, עו"ד איתן ארז, שמתנגד לממן לה מקופת הנושים את שכר הדירה. כמו כן הגיעו בא כוחו, עו"ד יואב בן פורת, נציג הכנ"ר, עו"ד אילון בריל, נציגי הרוכשים של נכסי הנדל"ן ששיווקה, יוצרת הסרט התיעודי על אור, נילי טל, ועוד. אור מסרה בתגובה לשאלת כלכליסט מדוע לא הגיעה לדיון: "היום אקיים מסיבת עיתונאים כפי שהבטחתי ואמסור את תגובתי. יש לי הרבה מה לומר".

 

נשיא בית המשפט איתן אורנשטיין קבע כי "עמדת הנושים, כמו גם הנאמן, שמתנגדים להקצבה הכספית מקופת פשיטת הרגל מקובלת עלי. ענבל אור מפרה את צווי בית המשפט, אינה מגישה דוחות, לא משלמת את התשלומים החודשיים, לא מתייצבת לדיונים ואף אינה טורחת להודיע מבעוד מועד על כך לבית המשפט ולצדדיים אשר מתייצבים לדיון לשווא, תוך בזבוז זמן שיפוטי וזמנם של הצדדיים".

 

עוד קבע השופט כי ככל שאור תגיש בקשה חדשה למימון שכר הדירה שלה יהיה עליה להפקיד ערובה. עוד קבע השופט כי "לא זכור לי שבית המשפט אישר אי פעם הקצבת כספים מקופת פשיטת הרגל לצורך צרכי החייב, כאשר המדובר בחייב אשר אינו משתף פעולה, לא כל שכן אינו עובד".

 

אורנשטיין פסק כי אור תשלם לעו"ד ארז הוצאות בסך 3,500 שקל וכן 1,250 שקל לכל אחד מבאי כוח הנושים שהגיעו לדיון לחינם.

 

 

ענבל אור ענבל אור צילום: מוטי קמחי

 

"לא מגיע ענבל אור שום פרס"

 

כלכליסט חשף ביום חמישי כי ענבל אור, מי שזכתה לכינוי מלכת קבוצות הרכישה, מקבלת דמי שכירות מקופת פשיטת הרגל על חשבון הנושים . הסכום בשלב זה עומד על כ-5,500 שקל בחודש. הכספים משולמים מקופת פשיטת הרגל ,למרות התנגדות הנאמן לנכסיה, עו"ד איתן ארז המיוצג על ידי עו"ד יואב בן פורת. עד כה שולם מקופת הנשייה סכום כולל של כ-125 אלף שקל בעבור דמי שכירות לאור לאורך כשנתיים וחצי. אורנשטיין התיר בשבוע שעבר לקיים דיון פומבי בנושא היום במהלכו יוכרע האם דמי השכירות ימשיכו להיות משולמים לאור על מנת לאפשר לה מגורים בכבוד.

 

בתחילת הדיון אמר עו"ד ארז אמר לבית משפט ביחס לאור כי "היא נוהגת כלפיי באיומים. לא מגיע לה שום פרס. היא לא עובדת. לא מגיעה לבית משפט".

 

נציג הכנ"ר, עו"ד אילון בריל, אמר שאור אמרה לו "שאין לה נושים. היא לא מכירה בהם. אנחנו חושבים שיש לבטל את הליכי פשיטת הרגל שלה. החייבת לא עובדת. לא ראינו שהסתירה נכסים". עו"ד ארז הוסיף כי לאור יש אחות אמידה מאוד והיא יכולה לגור אצלה.

 

עו"ד איתן ארז עו"ד איתן ארז צילום: שאול גולן

 

"איפה החייבת"?

 

בדיון היום שאל אורנשטיין: "איפה החייבת"?. הוא נענה שאור ביקשה למשוך את הבקשה להמשך תשלום שכר הדירה והיא תגיש בקשה חדשה ישירות לבית משפט מטעמה. המשמעות היא שאור לא תקבל שכר דירה למגוריה עד שלא תוגש בקשה חדשה ועד שזו לא תאושר. חוזה השכירות לו היא מחויבת יסתיים בסוף יוני.

 

עו"ד ארז ביקש לחייב אותה בהוצאות מאחר שהגיעו לבית משפט אנשים רבים. "מדובר בזלזול בבית משפט", אמר ארז, "אני צריך לחלק 50 מיליון שקל לרוכשים. 200 משפחות מחכות ולה לא אכפת. היא אמרה שתערער לעליון ובסוף לא ערערה".

 

השופט אורנשטיין: "מילא הזמן שלי, אבל אנשים באו לפה סתם".

 

עו"ד גיורא רובננקו, בא כוח 50 נושים, ביקש למנות לענבל אור אפוטרופוס לאור התנהלותה הלא סדירה. עו"ד אמיר פלמר, בא כוח רוכשים, אחרים ציין כי "מדובר בחייבת שאין לה מה להפסיד. היא גורמת הוצאות רבות בזלזול".

 

אורנשטיין:  "אני לא זוכר דבר כזה שקופת הנושים משלמת לחייב. אני לא זוכר כזה תיק. היא לא מגיעה לבית משפט".

 

נציג מטעם אור אמר בבית המשפט: "המשמעות שענבל אור תחזור לרחוב".

 

 

איתן אורנשטיין, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב צילום: שאול גולן

 

"נעשה לי עינוי דין"

 

אור (43) נחשבה במשך שנים למלכת קבוצות הרכישה בישראל והחזיקה בחברת אור סיטי נדל"ן. היא הצטיירה כסיפור של הצלחה מסחררת ובמקביל הפכה לסלבריטאית והרבתה להופיע בתקשורת. בשנת 2016 הקבוצה שלה נקלעה להליכי חדלות פירעון ולבסוף פורקה. גם אור עצמה נכנסה אישית להליך פשיטת רגל ומונה לנכסיה נאמן. במקביל למישור האזרחי, שם מתנהלים הליכי חדלות פירעון מול השופט אורנשטיין, נחקרה משנת 2016 לאחר קריסת הקבוצה על ידי משטרת ישראל ורשות המסים.

 

בספטמבר 2019 פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה נגדה כתב אישום לביהמ"ש השלום בתל אביב. אור כופרת באישומים נגדה.

 

לאחרונה הגיבה אור לכתב האישום שהוגש נגדה בעמוד הפייסבוק שלה וטענה כי "המאבק שלי נמשך שלוש שנים וחצי. נעשה לי עינוי דין. הפרקליטות מודעת כי נעשה כלפי הונאה . אני מאמינה שבמסגרת הדיונים בבית משפט האמת סוף כול סוף תצא לאור ויהיה סוף לעינוי הדין הזה שנמשך יום יום . אני פניתי בשנים האחרונות לכול מערכת החוק. גיליתי שאין מערכת. הכול מושחת. יש פה מאפיה. נעשה לי עוקץ. אני הקורבן בפרשה".

 

x