דעות

דעה

אנגלמן: שומר סף או מכשיר חיסול מטעם השלטון

דרישת הליכוד כי יחקור את מנדלבליט עומדת בניגוד לאידיאולוגיה של אנגלמן: לחקור תופעות ולא נושאים אישיים, להימנע מפרסום שמות והטלת אחריות אישית ולשאוף להפיק לקחים לעתיד במקום להעניש על העבר

שחר אילן 08:1216.06.20

שלושה ח"כים של הליכוד התייצבו אתמול בישיבת הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת כדי לדרוש ממבקר המדינה מתניהו אנגלמן לחקור את הליכי המינוי של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אנגלמן הסתפק בתשובה המתחמקת ש"הנושא נבחן".

 

 

הדרישה של הליכוד מציבה את המבקר בפני דילמה מרתקת. מצד אחד, אנגלמן הקפיד עד היום לפעול בהתאם לאינטרסים של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא דחה את פרסום כל הדו"חות, כולל רגישים במיוחד, עד שתתקבל הכרעה בשלוש מערכות בחירות. הוא סירס דו"חות רגישים במיוחד ולא הטיל על נתניהו אחריות אישית לדבר

מתניהו אנגלמן מתניהו אנגלמן צילום: באדיבות מבקר המדינה

 

מצד שני, הדרישה החדשה עומדת בניגוד לאידיאולוגיה של אנגלמן: לחקור תופעות ולא נושאים אישיים, להימנע מפרסום שמות והטלת אחריות אישית ולשאוף להפיק לקחים לעתיד במקום להעניש על העבר. אנגלמן פועל לפרק את החטיבה לתפקידים מיוחדים במשרדו, העוסקת בחקירות שחיתות, ולהקים במקומה חטיבת סייבר. הוא לא פרסם דו"ח אחד משמעותי על שחיתות בדרגים הגבוהים.

 

הפסיביות הביקורתית הזו בדרך כלל מאוד תואמת את האינטרסים של נתניהו, והופכת את אנגלמן למבקר מהחלומות. אלא שהיא מנוגדת לחלוטין לאפשרות לפתוח בחקירת טוהר מידות דווקא נגד מנדלבליט, שאותה הליכוד מנסה לקדם. אם למישהו נותרה עוד טיפת אמון במבקר, זה יחסל אותה סופית והוא יסמן עצמו לא כשומר סף אלא כמכשיר חיסול מטעם השלטון.

 

אם יש לקח שעל אנגלמן להפיק מהפרשה הזו, הוא שמבקר המדינה חייב לעסוק גם בחקירות טוהר מידות בדרגים הגבוהים - והוא חייב להטיל אחריות אישית. הרעיון שהוא יתחיל דווקא במנדלבליט בלתי קביל בעליל. הרבה יותר הגיוני שיתחיל זאת בחקירת משבר הקורונה, שעליה הכריז לאחרונה. למשל, ראוי שיבדוק אם היה בסיס סביר להחלטת נתניהו לסגור את המשק, להפוך כמיליון אנשים למובטלים ולרסק כלכלית מאות אלפים.

x