$
רכב

הפיתוח הישראלי שיגיד אם הנהג שיכור או ישן

לכלכליסט נודע שהסטארט־אפ ADAM CogTech גייס 2 מיליון דולר מקרן מובליון, שבה שותפות מיצובישי ודלפי. עד כה מומן בידי מייסדיו

אודי עציון 06:5915.06.20

הסטארט־אפ הישראלי ADAM CogTech, שמפתח טכנולוגיה לזיהוי מצבו הקוגניטיבי של נהג, גייס 2 מיליון דולר מקרן מובליון, שבה שותפים מיצובישי היפנית ויצרנית רכיבי הרכב האמריקאית דלפיי — כך נודע ל"כלכליסט". לטענת החברה הטכנולוגיה תאפשר לקבוע אם הנהג עייף, שיכור או מסומם. עד כה מומנה החברה בידי מייסדיה בלבד.

 

ד"ר קארל פיקרינג מנכ"ל ADAM CogTech ד"ר קארל פיקרינג מנכ"ל ADAM CogTech

 

הפיתוח נעשה על בסיס מחקר במדעי המוח, בינה מלאכותית ולמידת מכונה, כשהמערכת בוחנת את תגובת אישוני הנהג לגירוי אור. "המערכת שלנו היא הראשונה בתחום שאינה פולשנית, לא צריך לבצע בדיקת נשיפה או דם כדי לאבחן את המצב התודעתי של הנהג", אומר ארז אלוף, שהקים את הסטארט אפ ב־2018 ומשמש כיו"ר שלו. כמנכ"ל משמש קארל פיקרינג, לשעבר בכיר ביגואר ולנד רובר. לדבריו, "אנחנו יוצרים גירוי לאישונים ממרחק 30 ס"מ, מנורות לד שיותקנו בלוח המחוונים, ויהבהבו במשך 40 שניות. המערכת מצלמת את תגובת האישונים, ומספקת אבחנה אם הנהג כשיר לנהיגה".

 

בשלב הראשון מתכננים ב־ADAM להטמיע את הטכנולוגיה במשאיות כבדות, חברות שליחויות וציי רכב גדולים, ובשלב השני תוטמע המערכת גם ברכבים פרטיים.

x