$
דעות

דעה

מיקי זוהר נלחם - אבל לא עבורכם

שורה של גופים התייצבו מול הצעת החוק של ח"כ זוהר, האוסרת על חברות כרטיסי האשראי לפעול בתחום. הביטוח; זו הצעה מסוכנת, הפוגעת בקידום התחרות בענף ומשפיעה על כיסם של האזרחים. אבל, ל-1,000 סוכני הביטוח שהתפקדו לליכוד יש כנראה יותר השפעה

צבי זרחיה 08:0714.06.20

הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), האוסרת על חברות כרטיסי האשראי לפעול בביטוח, מסוכנת, פוגעת בקידום התחרות בענף ותשפיע על כיסם של האזרחים. שורת גופים התייצבו מולה: בנק ישראל, רשות שוק ההון, רשות התחרות ואגף תקציבים באוצר כבר הביעו התנגדות חריפה להצעה.

 

אגף תקציבים כתב כי "הגבלת האפשרות של גופים שונים שיכולים להפוך למחוללי תחרות בשוק, להיכנס לשוק, עלולה דווקא לגרום לפגיעה בציבור הלקוחות, שלא יהנו ממחירים תחרותיים. פגיעה זו מתעצמת בעת הנוכחית שבה הצרכנים מבקשים לצמצם את הוצאותיהם עקב פגיעה בהכנסה".

 

ח"כ מיקי זוהר ח"כ מיקי זוהר צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

עמדות אלו לא השפיעו על זוהר שמתעקש להעלות את ההצעה להצבעה היום (א') בוועדת השרים לחקיקה. 1,000 סוכני הביטוח שהתפקדו לליכוד דווקא כן השפיעו.

 

זוהר עוד עלול היה להצליח במהלך מאחר שהשרים פשוט נרדמו על משמרתם. במשאל שערך "כלכליסט" בקרב 14 חברי הוועדה, הודה אחד השרים כי לא היה מודע להעלאת החוק כמו גם להשלכותיו ההרסניות. רק השרה אורית פרקש הכהן (כחול לבן) התייצבה בגלוי נגד החוק, והיתר פשוט נאלמו דום, אולי חששו מיו"ר הקואליציה.

 

בסופו של דבר, בעקבות הביקורת הציבורית, התעוררו בכחול לבן וקראו לדחות את ההצבעה וליישם סעיף בהסכם הקואליציוני שלפיו סדר יומה של הוועדה ייקבע בתיאום בין יו"ר הוועדה השר אבי ניסנקורן לשר דודי אמסלם (ליכוד). אולם דחיית ההצבעה אינה מספקת ועל כחול לבן להטיל וטו על הצעת חוק זו שתסרס את הרגולטור משה ברקת, מנהל רשות שוק ההון, שהעניק רישיון לחברת מקס להיכנס לתחום הביטוח, תציב תמרור אדום לכל יתר הרגולטורים לפיו הח"כים יחוקקו חוקים שיהפכו את החלטותיהם, ובעיקר - תיטיב עם סוכני הביטוח הגורפים הון עתק מהעמלות, שחלקם פועלים להשפיע על נבחרי הליכוד - על חשבון האזרח הקטן.

x