$
דעות

דעה

נתניהו כבר חותר לפירוק החבילה

בליכוד גובר הלחץ לחפש את נקודות המילוט מההסכם הקואליציוני מבלי שיואשמו בהפרתו, והבולטת שבהן יכולה להיקרות בדרכו של ראש הממשלה אם לא יאושר תקציב ל־2021

צבי זרחיה 08:1111.06.20

החלטת בג"ץ לפסול את"חוק ההסדרה" הוסיפה שמן למדורת הקואליציה הבוערת ממילא. בליכוד מיהרו להכריז: "נחוקק את החוק מחדש" והדגישו את הצורך בחקיקת פסקת התגברות, שמאפשרת לחוקק מחדש חוקים שנפסלו בבג"ץ. בליכוד לא יוכלו לצאת למהלכים הללו בלי כחול לבן אלא שהיו"ר בני גנץ פרסם תגובה שלפיה חבריו והוא ידאגו שפסיקות בג"ץ יכובדו ולא תהיה פגיעה בשלטון החוק. ימים יגידו אם הקדימון לעתיד לבוא היה טמון באמירתו של ח"כ ניר ברקת (ליכוד) "אם לא תהיה הסכמה אפשר לפרק את החבילה".

 

על פי הערכות במערכת הפוליטית, מי שחותר לפרק את החבילה הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. בליכוד מתבשמים בסקרים בהם זוכה גוש הימין ללא ישראל ביתנו ל־64 מנדטים ואומרים: "עדיף לראש הממשלה לשנות את הרכב הממשלה עם או בלי בחירות ובלבד שלא יצטרך לפנות את כיסאו בנובמבר 2021".

 

 

בנימין נתניהו ובני גנץ בחתימה על ממשלת אחדות בנימין נתניהו ובני גנץ בחתימה על ממשלת אחדות

 

בליכוד גובר הלחץ לחפש את נקודות המילוט מההסכם הקואליציוני מבלי שיואשמו בהפרתו, והבולטת שבהן יכולה להיקרות בדרכו של ראש הממשלה אם לא יאושר תקציב ל־2021. בהסכם הקואליציוני נקבע שתקציב דו־שנתי ל־2020-2021 יאושר באוגוסט וכי תקציב מדינה ל־2022 יאושר בתחילת 2021. בשבועות האחרונים ניסה נתניהו לשכנע את גנץ לאשר בסתיו הקרוב תקציב ל־2020 בלבד. אם תקציב 2021 לא יאושר עד מרץ באותה שנה, יוכל נתניהו ללכת לבחירות ביוני 2021, חצי שנה לפני קיום הרוטציה, כראש ממשלה מכהן.

 

נתניהו מודע היטב לסיכונים שבהליכה לבחירות בשנה הבאה, אבל מה שינחה אותו הוא הסיכון מול התועלת: אם יושג רוב לגוש הימין יחוקק ה"חוק הצרפתי" שיקפיא את משפטו כמו גם "פסקת ההתגברות". לשם חתר נתניהו מלכתחילה, משם הוסט כשגוש הימין נכשל שוב ושוב בגריפת רוב של 61. ייתכן שעכשיו הזדמנות זוקפת את ראשה — ונתניהו, הרי, הוא הראשון לזהות.

 

x