$
משפט

פרסום ראשון

המנהל המיוחד של "קרן אור" ו-22 משקיעים תובעים משלמה מעוז 12 מיליון שקל

לטענת התובעים, הכלכלן אחראי לנזקים שנגרמו לחברה טרם קריסתה בשנת 2014 לאחר שלקח חלק בקמפיין פרסומי שניהלה בעת ששימש ככלכלן הראשי של קבוצת טפירו, אליה החברה משתייכת. מעוז העיד בעבר כי כלל לא הכיר את פעילות החברה, ובהליך משפטי אחר התברר כי בפועל הוא לא היה בעל תפקיד בקרן אור

ליטל דוברוביצקי 12:1910.06.20

לבית המשפט הכלכלי בחיפה הוגשה היום (ד') תביעה בסך 12 מיליון שקל כנגד הכלכלן שלמה מעוז. התביעה הוגשה על ידי 22 משקיעים והמנהל המיוחד של "חברת ט.ב. מתקדמים בכספים", הידועה בשם "קרן אור", שהיתה בבעלות איש העסקים חיליק טפירו וקרסה בשנת 2014.

 

התובעים טוענים לנזקים שנגרמו להם כתוצאה מהפרת שלמה מעוז חובות שהיו מוטלות עליו "מכח תפקידו, אותו נטל על עצמו, לשמש ככלכלן הראשי של קבוצת טפירו ובכלל זה החברה, אותן הפר ביודעין על מנת לגרום לציבור הרחב להשקיע את כספו בחברה מחד, וליצור לחברה חבויות והתחייבויות שאין כל סיכוי כי תעמוד בהן מאידך, ותוך שהכספים המושקעים 'זולגים' לאינסופר ייעודים ושימושים מבלי שוב ותוך הותרת נזק רב".

 

שלמה מעוז שלמה מעוז צילום: יובל חן

 

מנגד, מעוז העיד בעבר כי כלל לא הכיר את פעילות החברה, ובהליך משפטי אחר התברר כי בפועל מעוז לא היה בעל תפקיד בקרן אור. בעבר אף פורסם כי מעוז טען כי שמו השתרבב לתוך ההליך וגובל בלשון הרע, וכי לא נמצא כול דופי במעשיו.

 

במסגרת התביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד ענבל בית הלחמי ועו"ד יואב הריס, נטען כי במועד ההתקשרות עמו, שלמה מעוז, כלכלן ראשי לשעבר של בית השקעות אקסלנס נשואה, כבר כיהן כדירקטור בשורה של חברות, נחשב לכלכלן בכיר ושמו הוזכר כמועמד לנגיד בנק ישראל. לטענת המנהל המיוחד, עו"ד ליאור מזור, גיוסו של מעוז הביא לעלייה דרמטית בהיקף הגיוסים מהציבור, תולדה מקמפיין תקשורתי נרחב שכלל הצהרות של מעוז לגבי כדאיות ההשקעה.

עו"ד ליאור מזור עו"ד ליאור מזור

 

בתביעה נטען כי בפברואר 2014 פנה מעוז באמצעות בא כוחו אל טפירו וטען כי נעשה שימוש בשמו ובתמונתו במסגרת קמפיין פרסומי בו הובטחו הבטחות שונות למשקיעים, כי הוא אינו שותף לקמפיין האמור, ודרש להסיר את שמו ותמונתו. לטענת התובעים, למרות המכתב, הקמפיין לגיוס משקיעים בו שולבה תמונתו נמשך. התובעים מסיקים כי "בנסיבות אלו לא ניתן אלא להסיק כי מכתב זה לא נועד אלא לייצר לטובת הפרוטוקול בלבד 'התנגדות' כביכול של מעוז שלא עמדה מאחוריה כל כוונה אמיתית".

 

התובעים טוענים כי שלמה מעוז "הפר את החובות המוטלות עליו וגרם כביכול לעוולות נזיקיות במעשה ובמחדל כחלק אינהרנטי לפעולות והמהלכים בהם נקט על מנת להגדיל את כמות המשקיעים שישקיעו את כספם בחברה ותוך שמובטח לו תגמול כספי בגין הסכומים אשר יוזרמו לחברה. מעוז עשה את פעולותיו אלו, ביודעו כי שיטת הפעולה של גיוס כספים מהציבור הרחב מנוגדת לכאורה לדיני ניירות ערך האוסרים על גיוס כספים מהציבור ומבלי שנורמות חוקיות או מוסריות נגעו לו - ובלבד שפעילות לקיחת הכספים מהציבור תגדל וכך גם התגמול המובטח לו בגין כך".

 

במסגרת כתב התביעה נטען כי מעוז שימש ככלכלן ראשי של קבוצת טפירו שהחברה נמנתה עליה, וכמי ששירותיו נשכרו, ולכן יש לו תרומה ישירה ומכרעת לנזקים בהיקף של מיליוני שקל שנגרמו לקופת חברת ט.ב. מתקדמים בכספים ולמשקיעים בחברה.

 

בעבר אמר מעוז לכלכליסט כי מכפישים את שמו בצורה לא ראויה ולא הוגנת, וטען: "לא הייתי מעולם שותף של חיליק טפירו".

עו"ד יואב הריס עו"ד יואב הריס

 

עו"ד ליאור מזור משמש מזה שש שנים כמנהל מיוחד של חברת ט.ב. מתקדמים בכספים, שהייתה מוכרת כקרן ההשקעות "קרן אור". החברה קרסה בשנת 2014, תוך שהיא מותירה אחריה חובות בהיקף של כ-60 מיליון שקל. במסגרת הליכי הפירוק המנוהלים כנגד החברה הוגשו כ-496 תביעות חוב (רובן של משקיעים בחברה). לצד ההליך האזרחי מתנהל הליך פלילי כנגד טפירו, שכפר באישומים נגדו. החברה עצמה הורשעה לאחר שהגיעה להסדר טיעון והושת עליה קנס של 70 אלף שקל.

 

בתביעה נטען כי החברה היוותה חלק מאשכול חברות שהפעיל יחיאל טפירו, וכי קבוצת החברות עסקה בתחום החיסכון הפנסיוני, השקעות פיננסיות, נדל"ן ושוק ההון. עוד נטען, כי החברה פעלה באמצעות גיוס כספים מהציבור על פי הסכמי הלוואה בתנאים אטרקטיביים מאוד. גיוסי כספים אלה נעצרו לאחר שרשות ניירות ערך הודיעה באפריל 2014 כי היא אוסרת על החברה להוסיף ולגייס כספים מהציבור. 

 

חיליק טפירו חיליק טפירו

 

"אם תותח כזה עומד מאחורי החברה זה עסק רציני"

 

במסגרת התביעה צויין כי בהליך הפלילי נגד טפירו עלו עדויותיהם של משקיעים רבים בחברה, אשר העידו מפורשות כי מי שגרם להם להשקיע את כספם בה הוא מעוז, וכי עובדת הצגתו ככלכלן הראשי של קבוצת טפירו היוותה שיקול מכריע בהחלטתם להשקיע בחברה.

 

כך למשל העיד במסגרת ההליכים בתיק הפלילי עד התביעה ג', שאמר: "ראיתי שהשיטה עובדת, ראיתי גם פרסום של שלמה מעוז בתקשורת, הוא הציג עצמו כיועץ ואפילו תיקן בטלוויזיה כשראיינו אותו - הגדירו אותו בתואר אחר ואז הוא אמר אני היועץ הכלכלי. אמרתי, תשמעו, אם תותח כזה עומד מאחורי החברה הזאת כנראה שבאמת זה עסק רציני ובוודאי שזה חוקי. כיוון שהבנתי שחברת ט.ב. צירפה לשורותיה את שלמה מעוז כיועץ הכלכלי הבנתי שיש סבירות גבוהה שהשקעת הכסף נעשית בחוכמה ויכולה להבטיח תשואה גבוהה אני הבנתי ששלמה מעוז חלק אינטגרלי מהחברה ולא קבלן משנה".

 

בתביעה נטען כי בהליך הפלילי חלק חיליק טפירו על גירסת ה"לא ידעתי" של מעוז. טפירו נשאל, "שלמה מעוז העיד בבית המשפט שהוא לא ידע שום דבר על הפרסומים שפורסמו בשמו, מה יש לך לומר על זה?", והשיב: "מה יש לי לומר? שזו עוד אמירה לא נכונה של שלמה מעוז. כל פרסום שיצא איכשהוא קשור לשלמה מעוז עבר דרך חברת יחסי הציבור שלו".

 

טרם הוגש כתב הגנה.

 

שלמה מעוז מסר בתגובה: "דבריכם על הגשת תביעה נגדי מפתיעים אותי. לא ידוע לי על כך דבר, ולא הגיעה אליי תביעה כזו. העובדה, כי התביעה הגיעה לעיתונות ולא אליי, מלמדת על כך שכל מטרתה לקבל פרסום ויחסי ציבור. כל הגורמים המוסמכים כבר קבעו כי לא היה לי חלק בפרשת קרן אור וכי בהתנהלותי לא נפל כל דופי. כשאקבל את כתב התביעה אגיב בהתאם לבית המשפט".

x