$
דעות

פרשנות

ושהציבור ייחנק בפקקים: סדר העדיפויות המעוות של דרעי

החלטת שר הפנים אריה דרעי למנות את מנכ"ל משרדו, שעד כה לא עסק בתכנון ואינו מכיר את התוכניות ליו"ר הוועדה לתכנון ובנייה, מצליח גם לשדר חוסר אמון בגופי התכנון וגם זלזול באזרחים, שסובלים מהקצב האיטי של קידום מיזמי התשתית

אמיתי גזית 08:0910.06.20

אם קיימת בישראל תוכנית תשתיות קריטית שקידומה המהיר צפוי להשפיע על איכות החיים של כולנו, הרי שזו התוכנית להקמת קווי המטרו במרכז הארץ. כך, בתחילת תקופת הסגר של משבר הקורונה, עם העברת הדיונים במוסדות התכנון לשיחות וידיאו, חברים במוסדות שהתנגדו למהלך וביקשו לדחות את הדיונים נענו בטלפון נוזף ממנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. זה דרש שישנו את עמדתם כדי לא לעכב תכנון פרויקטים חשובים ולצמצם את הפגיעה במשק.

 

 

אלא שעם העברת האחריות על התוכנית ונושא התכנון בכללותו מהאוצר למשרד הפנים של השר אריה דרעי, נראה כי התמונה השתנתה: בחודש שעבר הוביל דרעי לביטול ישיבה מכרעת בנושא המטרו בוועדה לתשתיות לאומיות. הסיבה? דרעי עדיין לא בחר את ראש מטה התכנון החדש שלו, שיכהן גם כיו"ר ועדה זו וכיו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה. בשבועיים שחלפו מאז בוטלו מסיבה זו גם שורה של דיונים שנועדו לעסוק גם בהקמת תחנות כוח ומחצבות.

 

מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים צילום: תומי הרפז

 

 

אתמול סוף־סוף התבשרנו כי דרעי מינה את מנכ"ל משרדו מרדכי כהן לשמש באופן זמני כיו"ר לתפקידים אלו. מינויו של כהן, שעד כה לא עסק בתכנון ואינו מכיר את התוכניות, מצליח גם לשדר חוסר אמון בגופי התכנון והעומדים בראשם, וגם זלזול באזרחים, שסובלים מהקצב האיטי שבו מקודמים מיזמי התשתית. דרעי יכול היה למנות לתפקיד הזמני אנשי מקצוע הבקיאים בתוכניות, כראש מינהל תכנון דלית זילבר או יו"ר הותמ"ל אריאל יוצר, לייצר רציפות ולמנוע עיכובים מיותרים, אך העדיף שלא לעשות כן.

 

מנהלים בשוק הפרטי היו מעדיפים לאפשר רציפות ומסרבים לבלום לפרק זמן לא ידוע את תוכנית הדגל של החברה שאותה הם מנהלים. נראה שעבור יו"ר ש"ס אפשר לדחות דיונים בכל נושא, מהותיים ככל שיהיו , כל עוד לא הציב את אנשי אמונו בתפקידי המפתח.

x