$
משפט

נחשף בכלכליסט

אחרי הביקורת, ראש לשכת עוה"ד הודיע: נחשוף את משכורות הבכירים

אבי חימי, שסירב לפעול בשקיפות, נכנע לביקורת שספג, והודיע שבקרוב יפורסמו נתוני השכר בלשכה; בפוסט שפרסם בפייסבוק הוא תקף את יריבו הפוליטי שהוביל את החברה הכלכלית, אך התעלם מהעובדה שביהמ"ש המחוזי קבע כי מנכ"ל החברה, עו"ד פרי כהן, לא אמר אמת בתצהיר

ענת רואה 12:1508.06.20

ראש לשכת עורכי הדין, אבי חימי, שסירב לחשוף את משכורות עובדיו הבכירים וספג על כך ביקורת רבה מעורכי דין, הודיע לפני זמן קצר בפוסט בפייסבוק שהוא יחשוף את המשכורות.

 

 

 

 

בפוסט כתב חימי בין היתר כי יש כאלו ש"מסרבים לקבל את סירובי להמשיך בנורמות פסולות ולהנהיג שקיפות וטוהר מידות בלשכת עורכי הדין". חימי כתב זאת, על אף שדווקא הוא היה זה שעמד בראש הסירוב לחשוף את המשכורות, ורבים מחברי המועצה הארצית שלו וכן מיועציו של חימי הפצירו בו לאחרונה להנהיג שקיפות ולחשוף את הנתונים.

 

סערת המשכורות החסויות נחשפה בכלכליסט לאחרונה, כשפורסם בין היתר שהלשכה סירבה להיענות לבקשת חברי מועצה לפרסם את 5 המשכורות הגבוהות, וזאת למרות שנורמות מתחום המנהל הציבורי מנחות לחשוף את הנתונים ובנוסף המועצה הארצית בלשכה קיבלה בעבר החלטה שהנתונים יחשפו. בעת שכלכליסט פנה ללשכה וביקש את הנתונים הוא נענה בתגובות מתחמקות ותוקפניות בנוסח: "כשתחליטי לעסוק בעיתונות ולא ברכילות, נשמח להגיב לשאלותיך".

  

עו"ד אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין צילום: יאיר שגיא

 

"לשכת עורכי הדין נמצאת לאחרונה תחת מתקפה", כתב חימי בפוסט שלו. לטענתו, מאז שנכנס לתפקידו כראש הלשכה והבטיח לציבור לנהוג בשקיפות, הוא פעל כך. "כך קרה כאשר נחשפתי לניהול הבעייתי של החברה הכלכלית של לשכת עורכי הדין", כתב חימי והמשיך, "אני מציע לכולכם לקרוא את פסק הדין שניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי בתל אביב בעניין התנהלות החברה הכלכלית, פסק דין שלא מותיר מקום לספקות מדוע פעלתי להזיז מתפקידו את מי שהוביל וניהל את החברה הכלכלית".

 

 

מימין: ראש הלשכה אבי חימי, העוזרת שלו עו"ד ורד כהן חבר המועצה הארצית עו"ד נידאל עוואדה מימין: ראש הלשכה אבי חימי, העוזרת שלו עו"ד ורד כהן חבר המועצה הארצית עו"ד נידאל עוואדה צילומים: עמית שעל, פייסבוק, יח"צ

 

חימי מכוון בכך להתפטרותו של יו"ר החברה הכלכלית, עו"ד נידאל עוואדה, שהוחלף לאחרונה בעו"ד ליאור שפירא. עוואדה היה אחד מתומכיו של חימי אך כעת השניים הסתכסכו והפכו יריבים פוליטיים ואתמול עוואדה הגיש עתירה נגד חימי לבית המשפט וטען שנקבעות במכוון ישיבות בימי ראשון, יום המנוחה השבועי שלו, ותוך אי שמירת כבוד לבני דתות אחרות. לעתירה הצטרף גם מי שהיה ראש מטה הבחירות של חימי, עו"ד רועי אברהמוביץ, וכעת שייך לאופוזיציה בלשכה וכן עו"ד רועי ביטון, חבר המועצה הארצית.

 

"יישר כוח לראש לשכת עוה"ד עו"ד אבי חימי"

 

חימי לא התייחס בדבריו לעובדה שפסק הדין של בית המשפט המחוזי שהוא מפנה אליו מתח ביקורת חסרת תקדים דווקא על מנכ"ל החברה הכלכלית, עו"ד פרי כהן, ולא על היו"ר. כך, השופטת יהודית שבח קבעה כי החברה הפרה החלטות שיפוטיות וכי כהן לא מסר גרסת אמת בעניין מיזם "המתמחה". "משהו לא טוב קורה בחברה הכלכלית של לשכת עורכי הדין", כתבה השופטת שבח ובהתייחסה לתצהיר שהגיש פרי בשם החברה הכלכלית אמרה: "אני רואה בעיה באי אמירת אמת...".

 

בעקבות הקביעות החמורות פנו חברי מועצה לחימי וביקשו לנקוט בצעדים נגד המנכ"ל כהן. הדברים עלו בשתי ישיבות המועצה הארצית האחרונות, ובהן ביקש למשל עו"ד משה טייב שהיה בעבר יו"ר החברה לפטר את כהן. חימי סירב לדון בכך והתעלם למעשה מהפנייה.

 

גם כשכלכליסט פנה לדוברות הלשכה בשאלה כיצד נוהגת הלשכה לאור הביקורת בפסק הדין בעניין התצהיר שלא היה אמת קיבלנו את התשובה: "כשתחליטי לעסוק בעיתונות ולא ברכילות, נשמח להגיב לשאלותיך".

 

במענה לפוסט של חימי, הגיב עו"ד פרי כהן וכתב "יישר כוח לראש לשכת עורכי הדין עו"ד אבי חימי".

 

חימי בפוסט: "פרסומים מלאי אינטרסים לא ירפו את ידיי"

 

בעניין חשיפת המשכורות כתב חימי בפוסט: "כבר בדצמבר 2019 הוריתי על בדיקה רוחבית של שכרם של כל בעלי התפקידים הרשמיים, בלשכה ובכל המחוזות. כיוון שמדובר בצעד תקדימי, וועדת מנגנון קיבלה את האחריות על יישום ופרסום המספרים, ואני מאמין שבשבועות הקרובים הם יסיימו את העבודה המקצועית והאחראית שהם מובילים, ויפרסמו את הנתונים לעיני כל. פרסומים מלאי אינטרסים לא ירפו את ידיי, ורכילויות, גם אם הן עטופות ככתבות 'עיתונאיות', לא ימנעו ממני לפעול בהתאם לצו מצפוני!".

 

למעשה מהדברים עולה כי ראש הלשכה מנסה כעת לצייר תמונת מצב כאילו הוא פועל כבר 6 חודשים לחשוף את המשכורות, אך כאמור בכלכליסט נחשף הסירוב למסור את הנתונים והתגובות התוקפניות שניתנו כאשר התבקשו הנתונים הללו. בנוסף חימי סירב לפרט מדוע ואיך הפך תקן עוזר/ת ראש הלשכה לתפקיד המכונה "ראש הסגל", אליו שיבץ את העוזרת שלו. 

x