$
משפט

האם העניקה את דירתה לבנה, האחות התנגדה – וביהמ"ש ביטל ההעברה

בית המשפט לענייני משפחה בירושלים ביטל, בפסק דין יוצא דופן, הענקה של דירת מגורים מצד אם לבנה, לאחר שנקבע שהוא טיפל בכל ענייניה ולמעשה שימש כמעין אפוטרופוס, אף שמעולם לא מונה באופן רשמי לתפקיד זה; "שוכנעתי שכוונת האם היתה ששני ילדיה יירשו את חלקה בדירה בחלקים שווים"

ענת רואה 08:0107.06.20

בית המשפט לענייני משפחה בירושלים ביטל, בפסק דין יוצא דופן, הענקה של דירת מגורים מצד אם לבנה, לאחר שנקבע שהאח טיפל בכל ענייניה של האם ולמעשה שימש כמעין אפוטרופוס, אף שמעולם לא מונה באופן רשמי לתפקיד זה.

 

 

 

השופט הבכיר שלמה אלבז קבע שהתנהלות הבן יצרה מצב בו חלות עליו כל החובות שהיו חלות על אפוטרופוס רשמי, ואחת מהן היא האיסור לקבל מתנות מהאדם בו הוא מטפל ללא אישור מראש של בית המשפט.

 

עו”ד שרון פרילינג. הבן שימש כאפוטרופוס עו”ד שרון פרילינג. הבן שימש כאפוטרופוס צילום: לירן ברשדסקי

 

המדובר בפסק דין בתביעה שהגישה אחותו של אותו בן, לאחר שאמם הלכה לעולמה ועת התברר לה כי זמן קצר לפני שנפטרה היא חתמה על מסמכים להעברת דירת מגוריה לידי הבן, תוך שלמעשה הבת נושלה מהרכוש הזה.

 

השופט כתב שהאח נטל לידיו את האחריות על הטיפול באם ומנע מאחרים, ובמיוחד מהאחות, לטפל בענייני האם או האב. לדבריו, יש להבחין בין מקרים בהם בני משפחה או מקורבים מסייעים לאדם, אם באספקת מזון ותרופות ואם בטיפול, לבין אדם המקבל על עצמו את האחריות לטפל בכל ענייניו של האדם או בחלקם ואינו מסתפק בטיפול ובעזרה פיזית.

 

לפי השופט, לא עצם הטיפול הפיזי כשלעצמו מעיד על כך שהמיטיב שימש כאפוטרופוס. "המבחן הוא לקיחת האחריות על ענייניו של האדם, בתחומי אחריות שונים", כתב. ולכן, אף שהנתבע לא מונה כאפוטרופוס לאם לפי צו של בית משפט, נקבע שחלות עליו כל החובות. "משמעות עובדה זו היא שהנתבע לא יכול לקבל מאת האם את זכויותיה בדירה במתנה ללא אישור מראש מבית המשפט".

 

השופט דן גם בטענה לבטלות מסמכי ההעברה בגין עושק, הטעיה וטעות, וקבע שהובאו ראיות לכך שכך שהאב והאם חששו מפני בנם. "שוכנעתי שכוונת האם היתה ששני ילדיה יירשו את חלקה בדירה בחלקים שווים וכי יש לקבל את טענת התובעת". נקבע כי התביעה מתקבלת ומוצהר על בטלות תוקפם של מסמכי העברת הזכויות בדירה. הנתבע חויב בתשלום הוצאות של 50 אלף שקל לאחותו התובעת.

 

התובעת יוצגה בידי עו"ד שרון פרילינג; הנתבע יוצג בידי עוה"ד עוז אלדד ועמית שגב.

x