$
משפט

קרבות בלשכת עוה"ד: "מזכירתך מאיימת עליי", "מרחמת, אדוני הקצב"

העימות בין ראש הלשכה אבי חימי לראש האופוזיציה סביב חשיפת משכורות הבכירים חושף עלבונות זולים בין הצדדים בניצוחה של "ראש הסגל" עו"ד ורד כהן

ענת רואה 07:0307.06.20

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, מסרב לחשוף בפני חברי המועצה הארצית שלו את עלות השכר של חמשת מקבלי המשכורות הגבוהות ביותר בלשכה. זאת אף שמדובר בנורמה מתחום המשפט הציבורי שאמורה לחול גם על הלשכה, ואף שמבקר המדינה קרא ללשכה לעשות זאת כבר לפני 21 שנה, בדו”ח שפורסם ב־1999.

 

 

 

כפי שפורסם בשבוע שעבר ב"כלכליסט", בימים האחרונים סוערת הלשכה סביב סירוב ראש הלשכה לחשוף את שכרה של העוזרת שלו, לה העניק את התואר "ראש הסגל", עו"ד ורד כהן. גורמים במועצה הארצית בלשכה אמרו ל"כלכליסט", כי בכוונתם להגיש עתירה לבית המשפט בדרישה שייחשפו חמשת מקבלי השכר הגבוה גם בקרב עובדי הלשכה וגם בכל אחד מששת המחוזות.

מימין: ראש הלשכה אבי חימי, העוזרת שלו, "ראש הסגל" עו"ד ורד כהן, וחבר המועצה הארצית עו"ד נידאל עוואדה. "תשובה חוצפנית של מזכירתך" מימין: ראש הלשכה אבי חימי, העוזרת שלו, "ראש הסגל" עו"ד ורד כהן, וחבר המועצה הארצית עו"ד נידאל עוואדה. "תשובה חוצפנית של מזכירתך" צילומים: עמית שעל, פייסבוק, יח"צ

 

השפעת משבר הקורונה על עורכי דין רבים היתה קשה והובילה למצב שבו הם מוצאים עצמם בקשיי פרנסה. זו כנראה אחת הסיבות לכך שחיסיון המוטל על המשכורות מעורר כעס רב בקרבם.

 

"לא מתקיים מינהל תקין"

בשבוע שעבר פנה "כלכליסט" לדובר הלשכה וביקש לקבל נתונים על חמש המשכורות הגבוהות. בפנייה צוין שבעמותות נתון זה מופיע בצורה שוטפת בדו"ח השנתי, וכך גם כשמדובר בעובדי מדינה. לפיכך, דינם של עובדי הלשכה הממומנים בכסף ציבורי צריך להיות זהה. לאחר כמה ימים השיב הדובר: "כשתחליטי לעסוק בעיתונות ולא ברכילות, נשמח להגיב לשאלותייך".

 

לדברי עו"ד ערן גולן, גם הוא חבר במועצה, פרסם פוסט בפייסבוק שבו התייחס לדו"ח מבקר המדינה מ־1999 בנושא, שקרא לפרסם את שכר הבכירים. "תנחשו כמה ראשי לשכה יישמו את המלצת הדו"ח? תנחשו כמה חברי מועצה פנו או עתרו בעניין יישום הדו"ח ... אני מקווה שהלשכה בקרוב תתאים עצמה למקובל בעמותות ובגופים ציבוריים".

 

בתוך כך, פנה ביום רביעי חבר המועצה הארצית, עו"ד נידאל עוואדה, לכל חברי המועצה ולחימי במכתב שכותרתו היתה "הבית מזכוכית שהובטח הפך לבית אטום מלא צחנה", ובו הלין על כך שמידע רב מוסתר ואין שקיפות. במכתב ביקש עוואדה לקבל נתונים שונים בנוגע לשכר העובדים הבכירים בלשכה ובהם ראש הסגל והדובר טל נחום וטען שהאחרון משתכר שכר מופקע. בתגובה לפניית "כלכליסט" בעניין מסר הדובר: "אם תחזרי על שקריו של עו"ד עוואדה עליי, יותר מאשמח לצרפך לכתב התביעה".

 

כעת טוען עוואדה כי הוא מכין עתירה לבית המשפט נגד העובדה שחימי ממשיך לקיים ישיבות מועצה דרך זום אף שלפי הנחיות הממשלה מותר להתכנס לישיבות מקצועיות של עד 50 איש. בין עוואדה לעוזרת של חימי, ורד כהן, זורם בחודשים האחרונים דם רע. ככל הנראה, תחילת המשבר במכתב ששלח עוואדה לחימי במרץ ובו מחה על כך ש"מזכירתך הזמינה אותי לישיבת דירקטוריון של החברה הכלכלית". עוואדה טען שנעשה ניסיון לעקוף את סמכותו לכנס ישיבות, ושבנוסף הישיבה נקבעה במכוון ביום המנוחה השבועי שלו, יום ראשון. לדבריו, כפי שכתב מייל לחימי, קיבל "תשובה חוצפנית של מזכירתך אשר העזה לאיים עליי 'שלא לשחק איתה משחקים'".

 

"מכתבך האומלל"

 תגובת כהן לא איחרה לבוא וזו שלחה מסרון לעוואדה ובו כתבה: "קראתי את מכתבך האומלל ולבי מלא רחמים עליך. כמי שנותנת כבוד לכל אדם באשר הוא... לאנשים שעוסקים בממכר בשר בעברית קצבים... אתה האחרון ביקום שתסתום לי את הפה. כל עוד יהיה לי מה לומר אני אומר, אדוני הקצב (כהן רמזה בכך לעסקיו הפרטיים בתחום הבשר - ע"ר). לא אתה ולא שכמותך יסתמו את פי. יום מנוחה נהדר שיהיה לך מחר". המסרון הופץ במהרה בקרב רוב חברי המועצה.

 

עוואדה עומד לאחרונה בראש האופוזיציה בלשכה, אף שבעבר היה מתומכי חימי ומונה על ידיו ליו"ר החברה הכלכלית, תפקיד ממנו התפטר לאחרונה. כמנכ"ל החברה הכלכלית מכהן עו"ד פרי כהן, שלאחרונה ספג ביקורת חריפה כששופטת המחוזי בתל אביב יהודית שבח קבעה כי החברה הפרה החלטות שיפוטיות וכי פרי לא מסר גרסת אמת בעניין מיזם "המתמחה".

 

"משהו לא טוב קורה בחברה הכלכלית של לשכת עוה"ד", כתבה שבח. בנוגע לתצהיר שהגיש פרי בשם החברה הכלכלית אמרה: "אני רואה בעיה באי־אמירת אמת...". בישיבת המועצה בשבוע שעבר דרש חבר המועצה עו"ד משה טייב שכיהן כיו"ר לפני עוואדה לדון בפיטורי המנכ"ל כהן לאור הדברים. דובר הלשכה סירב להגיב.

x