$
משפט

גרושתו של הטייס ביקשה לקנוס אותו על הפרת הסדרי שהות, ונדחתה

האישה טענה שבעלה לשעבר מבטל פגישות עם הילדים בנימוק שהוקפץ לטיסות; השופטת הבינה ללבה אך קבעה שמשכורתו הגבוהה מאפשרת את פרנסת הילדים ולכן הגמישות מצידה הכרחית

ענת רואה 13:4727.05.20

השופטת סיגלית אופק מבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב דחתה תביעה במסגרתה ביקשה אישה לקנוס את בעלה לשעבר המועסק כטייס, בגין הפרת הסדרי שהות עם ילדיהם המשותפים.

 

 

 

מדובר בזוג הורים שהתגרשו לפני שנים אחדות ויש להם שני ילדים. האב הוא טייס ולכן זמני השהות עמו מצומצמים. אולם מנגד הוא מחויב לשלם מזונות גבוהים בסך של 6,600 שקל ועוד אלפי שקלים עבור מגורי הילדים בבית האם (40% מדמי השכירות ועד לתקרה של 6,000 שקל) וכן 1,600 שקל כתשלום נוסף עבור הוצאות רפואיות, חינוך ועוד.

 

(תצלום ארכיון) (תצלום ארכיון) צילום: שאטרסטוק

 

לפני שלושה חודשים בית המשפט הפחית לפי תביעת האב את המזונות ב-2,200 שקל על בסיס קצבת נכות משמעותית שמשולמת לאם עבור

עו"ד סיון כהן עו"ד סיון כהן צילום: איליה מלינקוב

בתה הקטינה. האם טענה מנגד שהאב מבטל לעתים קרובות את מועדי הפגישות בינו לבין הילדים או מבקש לשנותם בטענה כי הדבר נעשה בשל אילוצי עבודתו והקפצתו לטיסות ללא הודעה מוקדמת מספקת. לפיכך ביקשה לקנוס אותו.

 

לצורך הכרעה בתביעה נערכה פנייה לחברת התעופה בה מועסק האב וזו התבקשה להשיב האם יש לה הסדרים מיוחדים כשמדובר בטייסים שהם הורים גרושים ומחויבים להסדרי שהות מסוימים. חברת התעופה טענה שאין לה הסדר מיוחד ושאילוצי העבודה ולוח הטיסות לא תמיד מאפשרים התחשבות בזמני השהות של האבות עם ילדיהם, אך היא משתדלת לשבצם לפי בקשתם.

 

השופטת קבעה שעיתוי הגשת תביעת האם לקנוס את האב על הפרות היה בסמוך לתביעת האב להפחית את המזונות. לדברי השופטת, היא לא מצאה לנכון לקבוע סנקציה כספית על הפרות האב.

 

השופטת קבעה שאמנם השיקול של שיבוש סדר החיים וההתנהלות של האם הנושאת בעיקר נטל הטיפול בילדים איננו עניין שניתן להתעלם ממנו, אולם לכל אורך הדרך עמד על הפרק השיקול של התחשבות בעבודתו של האב בגלל שפרנסת הקטינים עליו. "לא התרשמתי כי עסקינן בנתבע שנותן קדימות לעבודתו על פני זמני השהייה כדי לאפשר לעצמו רמת חיים גבוהה אלא בעיקר כדי לשלם את דמי המזונות שאינם ברף הנמוך אף לאחר שהופחתו", כתבה השופטת.

 

היא פסקה לפיכך שתביעת האם תידחה ואם בשל אילוצי עבודה ידועים מראש (סידור חופשי) יבצע מהאב לקיים זמני שהות במועדם, הוא יחליף אותם בזמני שהייה במועד אחר. לצורך כך ייעזרו במתאם הורי על חשבון האב. אם האב יוקפץ לטיסה או שיהיה עיכוב בטיסה, יהיה עליו לדאוג לסידור חלופי לקטינים, בן משפחה או שמרטף והכל חשבונו.

 

את האם יצג בהליך עו"ד נוריאל אור; האב יוצג באמצעות עו"ד סיון כהן.

x