שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט נתניהו

מגני נתניהו בביהמ"ש: 7 שרים, סגן שר אחד, 4 ח"כים ו־2 ח"כים לעתיד

אנשי הליכוד שהקיפו אתמול את ראש הממשלה בבית המשפט הם אלה שיתייצבו להגן עליו. הם לא יהססו לתקוף את מערכת אכיפת החוק ואף את השופטים עצמם

צבי זרחיה 06:5825.05.20

7 שרים, סגן שר אחד, 4 חברי כנסת ו־2 חברי כנסת לעתיד -הסתופפו אתמול עוטים מסכה, מאחוריו ולצדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעת שנשא נאום משתלח בין כותלי בית המשפט המחוזי בירושלים, דקות ספורות לפני פתיחת משפטו.

 

 

התמונה הזו אומרת בעצם הכל: 14 אנשי הליכוד הללו הם אלה שיתייצבו להגן על ראש הממשלה בכלי התקשורת, חלקם לא יהסס לתקוף את מערכת אכיפת החוק ואולי אף את השופטים עצמם. 

נאום ראש הממשלה בבית המשפט בירושלים, אתמול. מימין: אריאל קלנר, מאי גולן, דודי אמסלם, אלי כהן, יואב גלנט, אוסנת מארק, צחי הנגבי, שלמה קרעי, ישראל כץ, בנימין נתניהו, ניר ברקת, מירי רגב, קטי שטרית, אמיר אוחנה, גדי יברקן נאום ראש הממשלה בבית המשפט בירושלים, אתמול. מימין: אריאל קלנר, מאי גולן, דודי אמסלם, אלי כהן, יואב גלנט, אוסנת מארק, צחי הנגבי, שלמה קרעי, ישראל כץ, בנימין נתניהו, ניר ברקת, מירי רגב, קטי שטרית, אמיר אוחנה, גדי יברקן צילום: טופז לוק

 

בכירים בליכוד אומרים כי לשכת ראש הממשלה החלה כבר ביום חמישי האחרון בפניות אל השרים וחברי הכנסת לבוא ולהתייצב לצד נתניהו בבית המשפט. נתניהו יזכור את הנעדרים בלי סיבה מספקת, כשיבוא לחלק ג’ובים ומנעמי השלטון.

 

שרת התחבורה מירי רגב הגיעה למקום לאחר שנתניהו כבר החל בנאומו, אבל זה לא הפריע לה לפלס בין השרים ולהתייצב די קרוב אליו, תוך שהיא דוחקת הצדה אחדים מחבריה. רגב, המקורבת לשרה נתניהו, לא תפספס את ההזדמנות להודות ולחזק את נתניהו. לידה עמד אמיר אוחנה, השר לביטחון פנים. אוחנה מונה בקיץ שעבר לתפקיד שר המשפטים ויצא נגד מערכת המשפט כשקרא שלא צריך למלא כל פסק דין של בית המשפט. הוא אף תקף את מערכת אכיפת החוק וטען ש”יש פרקליטות בתוך פרקליטות”.

 

שר החינוך יואב גלנט, שעבר לפני שנה וחצי מכולנו בטרם התפרקה לליכוד, התייצב אף הוא כמו נתניהו נגד מערכת אכיפת החוק ונגד התקשורת. הוא צייץ שלשום: “באופן לא מפתיע הצביעות של התקשורת, לקראת פתיחת משפטו של ראש הממשלה, שוב חוגגת. הרצון העז לראות את תמונת רה”מ על ספסל הנאשמים גובר על הכל. איפה היתה הנחישות וההתגייסות הזו לגבי חשיפת שיחות מנדלבליט־אשכנזי?”, שאל גלנט ש“פרשת הרפז” נולדה כדי לסכל את מינויו כרמטכ”ל.

 

”מנדלבליט הוא לכאורה עבריין”

 

ליד גלנט נעמדה חברת הכנסת לשעבר ולעתיד אוסנת מארק. בהסכם הקואליציוני עם כחול לבן התעקש נתניהו לקבוע שהיא תיבחר כנציגת הקואליציה בוועדה לבחירת שופטים יחד עם ח”כ צבי האוזר (דרך ארץ) שהצטרף אף הוא לקואליציה. נתניהו רוצה להשפיע באמצעותה על הרכב הוועדה לבחירת שופטים, ולא לתת יד לבחירתו של פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן ומנדלבליט לאחר פרישתו מהתפקיד ב־2022 לשופטי בג”ץ.

 

 

אביחי מנדלבליט אביחי מנדלבליט צילום: יאיר שגיא

 

מארק עדיין אינה חברת כנסת. כדי שהיא תיבחר תומכים בליכוד בחוק הנורבגי שיאפשר ל־2 שרים או סגני שרים של המפלגה להתפטר מהכנסת. לאחר שהחוק הנורבגי יחוקק, מארק וחבר הכנסת לשעבר אריאל קלנר שגם הוא התייצב אתמול מאחורי נתניהו - ייכנסו לכנסת.

 

בין כל אלה, ניתן היה להבחין גם בשר התקשורת דודי אמסלם, מקורבו של נתניהו, שטען ביום חמישי בלהט ש”מנדבליט הוא לכאורה עבריין”. בסמוך אליו עמד ח”כ ניר ברקת שצייץ 3.5 שעות לפני המשפט “לאורך כל הדרך נגרם עוול גדול לראש הממשלה בהדלפות הבלתי פוסקות לתקשורת, בלחץ הפסול על העדים, באכיפה בררנית ובחוסר הרצון לקיים שימוע אמיתי בלב פתוח ובנפש חפצה. הגיע הזמן לתיקון גדול של מערכות המשפט ואכיפת החוק. אני מתפלל ומייחל לכך שבית המשפט יוציא את הצדק לאור ושראש הממשלה ייצא זכאי וללא רבב”.

 

ברקת היה מאוכזב כשהתבשר לפני קצת יותר משבוע מנתניהו שלא יוכל לממש את הבטחתו ערב הבחירות למנותו כשר אוצר. ברקת שאוהב לרוץ מרתון, לא תקף את נתניהו אלא העניק לו “חיבוק דוב” והתראיין בסוף השבוע לכלי התקשורת באומרו שהוא יתמודד על ראשות הליכוד אחרי נתניהו.

 

מי שכן קיבל את תיק האוצר הוא השר ישראל כץ שעמד אתמול ממש מאחורי נתניהו. כץ, הוא השר הכי בכיר היום בממשלה מטעם הליכוד, והוא ימשיך להגן על ראש הממשלה.

 

ומי לא בא לבית המשפט?

 

בין הנוכחים גם השר לענייני מודיעין אלי כהן, השר צחי הנגבי שימונה כשר להתיישבות, סגן השר לביטחון פנים גדי יברקן שלו הבטיח נתניהו את תיק העלייה והקליטה אך נתן אותו לכחול לבן, ח”כ ד”ר שלמה קרעי שמאוד מקורב לנתניהו, שאף הגיע לביתו במושב זמרת בדרום, ח”כ קטי שטרית שגם בביתה ביקר אשתקד נתניהו, וח”כ מאי גולן.

 

בני גנץ בישיבת ממשלה ראשונה בני גנץ בישיבת ממשלה ראשונה צילום: רויטרס

 

21 שרים וחברי הכנסת של הליכוד לא הגיעו אתמול לפתיחת המשפט כשלכל אחד הסיפור שלו. יו”ר הקואליציה מיקי זוהר אחד מעושי דברו של נתניהו הופיע בערוץ 12, השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל היתה בערוץ 13, והשר המיועד לשיתוף פעולה איזורי אופיר אקוניס התראיין ברדיו.

 

כמה מהבכירים לא הגיעו כדי לא להרגיז את השופטים. זאב אלקין, השר להשכלה גבוהה ומשאבי המים הוא אחד מעדי התביעה במשפט כמו גם יו”ר הכנסת יריב לוין. שר הבריאות יולי אדלשטיין התעמת עם שופט בג”ץ כשסירב כיושב ראש הכנסת למלא אחר החלטתם לכנס את המליאה לדון בהחלפתו ונאלץ להתפטר.

 

מי שחש אי נוחות מהטקס הזה הוא ראש הממשלה החליפי בני גנץ, שהבטיח להגן על מערכת המשפט. כ־40 דקות לאחר שנתניהו סיים לנאום פרסם הודעה רפה: “כמו לכל אזרח, גם לראש הממשלה שמורה חזקת החפות, ואני בטוח שמערכת המשפט תקיים עימו משפט צדק. אני שב ומדגיש כי יש לחבריי ולי אמון מלא במערכת המשפט ואכיפת החוק”.

x