משפט נתניהו

משפט נתניהו

נתניהו לא יתייצב בבית המשפט עד שלב ההוכחות; הדיון הבא - ב-19 ביולי

הסתיים הדיון הראשון במשפט נתניהו, השופטים הסכימו לוותר על נוכחות הנאשמים בדיונים המקדמיים הבאים. נתניהו, שתקף את היועמ"ש והפרקליטות לפני פתיחת המשפט, סירב להתיישב על ספסל הנאשמים עד יציאת הצלמים. פרקליטו ביקש לפחות חודשיים עד הצגת הטענות: "לא מריחת זמן"

ynet 16:1524.05.20

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, נכנס היום (ראשון) לראשונה לבית המשפט המחוזי בירושלים על מנת לעמוד לדין באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים. לפני כניסתו לבית המשפט מסר הצהרה במשך 15 דקות ובה תקף את הפרקליטות, המשטרה והתקשורת. השופטים במשפט הם רבקה פרידמן-פלדמן, עודד שחם ומשה בר-עם.

 

 

16:05 - הסתיים הדיון: הנאשמים לא יצטרכו להתייצב במהלך דיוני הטיעונים המקדמיים

 

השופטת פרידמן-פלדמן שאלה את הפרקליטים אם מבחינתם יוכלו לקיים את הדיונים המקדמיים - עד לשלב ההוכחות - ללא נוכחות הנאשמים, וכולם כולל התובעת ליאת בן ארי ציינו כי אין בעיה בכך. המשמעות היא שהשופטים מסכימים לוותר על נוכחות הנאשמים בדיונים המקדמיים. השופטים הודיעו בתום הדיון שיימסרו החלטה בקרוב לגבי מסגרת הזמן שתקבע לדיונים עד הצגת הטענות. הדיון הבא יתקיים ב-19.7.20. רה"מ צייץ אחרי הדיון: "מה שעומד היום למשפט זה הניסיון לסכל את רצון העם: להפיל אותנו, את המחנה הלאומי, באמצעות תיקים תפורים והזויים".  

 

15:48 - עו"ד ליאת בן ארי: "גם לנו לוקח זמן לחפש בחומר, אבל החומרים הועברו לפני שנה"

 

התובעת ליאת בן ארי אישרה לשופטת פרידמן-פלדמן כי החקירה הסתיימה, ולגבי חומרי החקירה וטענות הסנגורים אמרה: אנחנו עושים מעל ומעבר. הצענו לנאשמים אפשרות לצלם את החומרים כשהיו מוכנים ולהעביר להם את החומר סרוק ללא עלות נוספת. הסניגורים כותבים לנו כל הזמן, מתקשרים אלינו כל הזמן. גם לנו לוקח זמן לחפש וגם אנחנו לא מכירים את החומר. אם באמצע הלילה תעירו אותנו לא נכיר כל מזכר ומזכר".

 

השופט מה בר-עם שאל אותה כמה זמן היא מעריכה שצריך כדי לעבור על התיק והיא השיבה: "מדובר בתיק גדול אבל לא בתיק שבלתי אפשרי לעמוד בכל חומרי החקירה. אם היום מתחילים לקרוא את חומר החקירה הייתי אומרת שצריך שלושה ארבעה חודשים אבל התיק הזה לא נולד היום. ב-28 בפברואר 2019 החליט היועמש להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע. כלומר, שנה וחצי. באפריל ובמאי 2019 אספו את חומרי החקירה. גם היום אנחנו נמצאים בתקופה של שנה ויותר לאחר שהועברו החומרים. סנגוריו של ראש הממשלה הם אותם סנגורים. מיכה פלדמן נוסף לאחרונה והוא מכיר את החומרים מחשוד אחר שהיה בתיק. לכם אני חושבת שכבודם יקבע מועדים להוכחות בתיק הזה מוקדם ככל האפשר. האינטרס הציבורי דורש את זה". 

 

בן ארי הוסיפה לגבי הבקשה למנוע מעדי תביעה להתראיין בתקשורת: "דבר נוסף שחשוב לי לומר על עדי תביעה. כבר לפני בקשתו של עו"ד חן קיבלנו החלטה לפנות לכל אחד מעדי התביעה נזכיר להם את מה שנאמר להם בזמן החקירה שאסור להם להתראיין ואני מקווה שהדברים לא יחזרו על עצמם שוב".

 

15:45 - עו"ד עמית חדד החליף את פטמן כנציגו של נתניהו וננזף על ידי השופטת: "אתה לא יכול להיות פה בלי מסכה"

 

עו"ד עמית חדד המייצג גם הוא את נתניהו התחלף עם עו"ד פטמן ונכנס לאולם בלי מסכה. השופטת פרידמן-פלדמן גערה בו: "אי אפשר להיכנס לאולם ללא מסכה". הוא טען: אני שמעתי שדיברו על הפרשות כחלקים נפרדים. חייבים ללמוד את התיק כמקשה אחת".

 

15:37 - עורכת הדין של איריס אלוביץ': "יש מחלוקות עם התביעה לגבי חומרי החקירה"

 

עו"ד מיכל רוזן עוזר, שמייצגת את איריס אלוביץ': "חשוב לומר שלצד המהירות של ההליך הפלילי שזה דבר שהוא חשוב. כל ממש אנחנו מבקשים זה את ההזדמנות לנהל הליך פלילי והוגן. זה לא משחק של משיכה בחבל. חלק מהאינטרס הציבורי זה גם הזכות להליך הוגן. אנחנו זקוקים לזמן כדי להיערך. מה שאנחנו כן יודעים היום, זה שיש מספר קשיים שאנחנו יודעים לעמוד עליהם. יש פער ביננו ובין התביעה בחומר. אני מנסה להמחיש לכבודכם את הקשיים. יש לנו מחלוקות אמיתיות עם התביעה לגביי חומרי חקירה".

 

 

15:33 - גנץ מצייץ: "לנתניהו שמורה חזקת החפות, יש לי אמון במערכת המשפט"

 

במקביל למהלכו של הדיון התייחס שר הביטחון בני גנץ למשפט וצייץ: "כמו לכל אזרח, גם לראש הממשלה שמורה חזקת החפות, ואני בטוח שמערכת המשפט תקיים עימו משפט צדק. אני שב ומדגיש, שיש לחבריי ולי אמון מלא במערכת המשפט ואכיפת החוק.בעת הזו, אולי יותר מתמיד, עלינו לפעול כמדינה וכחברה למען אחדות ופיוס, עבור מדינת ישראל וכלל אזרחי ישראל".

 

 

 15:23 - פרקליטו של אלוביץ': "לא מכירים את חומר החקירה, רוצים להבין איפה עומדים"

 

עו"ד ז'ק חן, שמייצג את שאול אלוביץ, טוען: "אנחנו לא מכירים את חומר החקירה. אנחנו רוצה לקבל את הכלים להבין איפה אנחנו עובדים. קיבלנו את חומרי החקירה במרץ ובמהלך חודש אפריל, היום אנחנו אמורים לקבל משלוח אחרון. אנחנו אמורים לקבל כמות גדולה מאוד של חומר מצולם ומוקלט. מדובר בחומר רב מימדים בתיק ענק, מגה-תיק. התביעה ששוקדת על החומרים בערך שנתיים וחצי, כמובן מכירה את התיק לבוריו".

 

 

נתניהו ועורך דינו מיכה פטמן נתניהו ועורך דינו מיכה פטמן צילום: רויטרס

 

15:20 - הפרקליטים מבקשים שלושה חודשים רק כדי להציג את הטענות

 

השופטת פרידמן-פלדמן פנתה לפרקליטים ושאלה: "יש לכם איזושהי הערכת זמן?"

 

עו״ד פטמן: "בשביל להיות הגון צריך לקבוע ישיבת תזכורת. בין חודשיים לשלושה כדי לדעת את ההיקפים של החומר".

 

פרידמן-פלדמן: "אתם לא יודעים מה הטענות".

 

פטמן: "אנחנו יודעים ולא יודעים".

 

15:16 - עו"ד פטמן: "רק בתיק 4000 יש 20 אלף מסמכים"

 

עורכי הדין והשופטים עברו לדון בחומרי החקירה. עו"ד פטמן טען כי ראש הממשלה זקוק לעורכי דין נוספים: "בתיק 4000 יש 20 אלף מסמכים. בתיק 2000 ו-1000 יש גם כמויות של חומרי חקירה. חברי מכירים את החומר מהשימוע, אני לא הייתי בו. העמודים לא מסודרים, הכותרת לא מגלה את תכנם, אי אפשר למצוא בהם לפי מילות חיפוש. אנחנו מכירים תיקים שההבדל של מילה אחת יכול להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי. אנחנו צריכים וחייבים להעמיד עוד עורכי דין לראש הממשלה".

 

 

15:14 - המשפט החל

 

עורך דינו של נתניהו מיכה פטמן אישר כי הוא מבין את כתב האישום, כך גם עורכי דינם של נוני מוזס ושאול אלוביץ.

 

 

15:07 - נתניהו נכנס לאולם.

 

ראש הממשלה נכנס לאולם בית המשפט המחוזי מלווה בעו"ד עמית חדד. הנאשמים יושבים בשלב זה בספסלים רגילים, ספסל הנאשמים נותר ריק.

 

 

נתניהו באולם נתניהו באולם צילום: לע"מ

 

14:45 - נוני מוזס ושאול אלוביץ' נכנסים לאולם.

 

מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס הגיע לאולם מלווה בעורכות דינו נוית נגב ואיריס ניב סבאג. גם בעל השליטה לשעבר בבזק שאול אלוביץ' נכנס לאולם.

 

14:40: נתניהו מחוץ לבית המשפט: "תופרים לי תיקים מופרכים והזויים"

 

לפני כניסתו לבית המשפט, מסר נתניהו הצהרה מיוחדת. "בשנים האחרונות גורמים במשטרה ובפרקליטות חברו יחד לעיתוני השמאל כדי לתפור לי תיקים מופרכים והזויים", טען. "המטרה היא להפיל ראש ממשלה חזק מהימין".

 

 

נתניהו וחברי הליכוד באולם נתניהו וחברי הליכוד באולם צילום: טופז לוק

 

הוא תקף את המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך: "הוא טען בעזות מצח את הטענה השקרית שאני הוא זה ששלחתי את קצינת המשטרה שהתלוננה נגדו בגין הטרדה מינית. הם האנשים שהובילו את החקירות נגדי. החקירות זוהמו ונתפרו מהרגע הראשון. מה הפלא שנגמרו בכתב אישום מופרך ותפור".

 

 

 

14:20 - שיירת ראש הממשלה הגיעה לבית המשפט.

 

במקביל לשיירה הגיעו כדי לתמוך בנתניהו - השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, השרה מירי רגב וח"כ אסנת מארק. מחוץ לאולם מפגינים כ-300 בני אדם למען נתניהו. "כל מחנה הימין יושב על ספסל הנאשמים", אמרו משתתפים בהפגנת התמיכה. גם מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בבירה נערכות הפגנות בעד ונגד נתניהו.

 

המשפט ייפתח עם הקראת כתב האישום נגד נתניהו, בעל השליטה לשעבר בבזק שאול אלוביץ' ואשתו איריס, ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס. השופטים יוודאו שראש הממשלה מבין את תוכנו של כתב האישום בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק 1000 (תיק המתנות), תיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס) ותיק 4000 (בזק-וואלה).

 

נתניהו חויב להתייצב בפני בית המשפט לאחר שמוקדם יותר השבוע נדחתה בקשתו לקבלת פטור. השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, עודד שחם ומשה בר-עם קבעו שבאולם בית המשפט ינכחו רק ארבעת הנאשמים ונציג אחד מכל צוות סנגורים. זאת כדי לעמוד בדרישות משרד הבריאות.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתייצב בבית המשפט והשרים מאחוריו במסכות ראש הממשלה בנימין נתניהו מתייצב בבית המשפט והשרים מאחוריו במסכות צילום: אלי מנדלבאום

 

כמה שעות לפני תחילת המשפט, נערכה במשכן הכנסת הישיבה הראשונה והחגיגית של הממשלה החדשה בהובלת נתניהו ובני גנץ. שניהם נמנעו מלהתייחס לסוגיית המשפט בדבריהם בפתח הישיבה. נתניהו הזכיר בדבריו נושאים כמו איראן, קורונה ויום ירושלים. גנץ דיבר על גם הוא על משבר הקורונה ועל הצורך באחדות ופיוס.

 

תומכי נתניהו מחוץ לבית המשפט תומכי נתניהו מחוץ לבית המשפט צילום: משה גורלי

 

כ-200 בני אדם מפגינים בשני המחנות ברחוב בלפור, כשמחסומי משטרה כפולים חוצצים ביניהם. השחקנית אורנה בנאי באה לתמוך במחאת "הדגלים השחורים" מול מעונו של ראש הממשלה. "אני אגיד לכם את האמת, לאחרונה אני לא כל כך מרבה להגיע להפגנות כי אני מרגישה שההתנגדות ככה לוקחת אותי למטה", אמרה בנאי. "אנחנו חווים זה זמן תסכול וייאוש ובאמת הרגשה שמפסידים, אנחנו כאן כל הזמן בהרגשה שאנחנו מפסידים.

 

"אבל אני היום כאן אני לא נגד. אני באה להפגנה הזאת, למפגן הכוח האזרחי הזה כי אנחנו בעד. אנחנו בעד מערכת המשפט בישראל. אנחנו בעד מערכת אכיפת החוק בישראל, המשטרה. אנחנו בעד הדמוקרטיה בישראל. המציאות שלנו היום היא מציאות של הפקרות, מציאות שבה שופטים במדינת ישראל צריכים לחשוש לחייהם.

 

 

השר דוד אמסלם מגיע לבית המשפט השר דוד אמסלם מגיע לבית המשפט צילום: משה גורלי

 

שהתובעת מסתובבת עם מאבטח אישי, כי מאיימים עליה. זאת הפקרות זאת בושה. בושה, בושה, בושה, בושה".

 

 

אמיר אוחנה אמיר אוחנה צילום: משה גורלי

 

 

כמה שעות לפני תחילת המשפט, נערכה במשכן הכנסת הישיבה הראשונה והחגיגית של הממשלה החדשה בהובלת נתניהו ובני גנץ. שניהם נמנעו מלהתייחס לסוגיית המשפט בדבריהם בפתח הישיבה. נתניהו הזכיר בדבריו נושאים כמו איראן, קורונה ויום ירושלים. גנץ דיבר על גם הוא על משבר הקורונה ועל הצורך באחדות ופיוס.

 

הפגנה נגד נתניהו מחוץ לבית המשפט הפגנה נגד נתניהו מחוץ לבית המשפט צילום: רויטרס

 

 

x